Dziś mamy 20 czerwca 2018, środa, imieniny obchodzą:
20 sierpnia 2017

Sprawdzono jakość wody w kranach. Nie ma powodów do obaw

W powiecie nakielskim woda przeznaczona do zbiorowego zaopatrzenia ludności jest #uzyskiwana z ujęć wód podziemnych. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią w roku 2016 obejmował nadzorem 39 urządzeń dostarczających wodę do spożycia dla ludzi.

W skali powiatu największy odsetek wodociągów – ok. 56% stanowiły urządzenia o wydajności od 100-1000m3/dobę (22 wodociągi), urządzenia o wydajności poniżej 100m3/dobę stanowiły 38% (15 wodociągów), natomiast wodociągi o produkcji od 1000 -10000m3/dobę stanowiły zaledwie 6% ogółu wodociągów (2 obiekty). W minionym roku zlikwidowano wodociąg w miejscowości Rościmin w gminie Mrocza. Zaopatrzenie mieszkańców tej miejscowości w wodę przeznaczoną do spożycia, przejął wodociąg w Wielu, należący do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mroczy. W roku 2016 nie funkcjonował remontowany wodociąg w Paterku. Mieszkańców miejscowości w wodę przeznaczoną do spożycia zaopatrywał wodociąg w Polichnie, należący do Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Szubinie. Na terenie powiatu nakielskiego funkcjonuje również jeden wodociąg lokalny – Tur Osada Leśna, zaopatrujący około 90 osób.

Stan sanitarny urządzeń do zaopatrywania w wodę

W zeszłym roku skontrolowano wszystkie nadzorowane urządzenia wodociągowe, w których przeprowadzono łącznie 143 kontrole sanitarne (1 kontrola związana zarówno z poborem wody, jak i oceną stanu sanitarno-higienicznego wodociągu, 104 kontrole związane tylko z poborem próbek wody oraz 38 kontroli związanych wyłącznie z oceną stanu sanitarno-higienicznego wodociągu).

Podkreślić należy fakt, że gestorzy wodociągów sukcesywnie dokonują modernizacji i remontów istniejących stacji uzdatniania wody, co w znaczący sposób wpływa na poprawę jakości wody dostarczanej odbiorcom. Ponadto, przedsiębiorstwa wodociągowe łączą sieci wodociągowe należące do kilku wodociągów, dzięki czemu w przypadku zanieczyszczenia jednego z ujęć, możliwe jest prowadzenie działań naprawczych, bez konieczności pozbawienia odbiorców dostaw wody.

Ocena jakości wody przeznaczonej do spożycia

W roku 2016 nadzorowane wodociągi dostarczały wodę dla ponad 87 tysięcy osób. W ciągu roku do badania pobrano 201 próbek wody. Próbki wody pobierane były, zgodnie z opracowanym harmonogramem, ze 168 punktów monitoringowych i badane przez Oddział Laboratoryjny Badania Środowiska Komunalnego Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Nakle nad Notecią, Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Bydgoszczy oraz zatwierdzone laboratoria zewnętrzne (w przypadku badań prowadzonych przez przedsiębiorstwa wodociągowe, w ramach wewnętrznej kontroli jakości wody).

W trakcie kontroli przeprowadzanych na przestrzeni roku, przekroczenia parametrów fizykochemicznych stwierdzono w 15 pobranych próbkach. Dotyczyły najczęściej mętności manganu oraz żelaza. Zawyżone w stosunku do norm wartości tych parametrów nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia konsumentów, a jedynie wpływały na właściwości organoleptyczne. Po podjęciu przez gestorów wodociągów działań korygujących, jakość wody osiągała pożądany skład fizykochemiczny. W trakcie roku stwierdzano także nieliczne odchylenia od wymagań składu bakteriologicznego wody. Nieznaczne przekroczenia parametrów mikrobiologicznych stwierdzono zaledwie w 5 próbkach i nie stwarzały one zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Wskutek interwencyjnych działań Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nakle nad Notecią, występujące w wodzie przekroczenia dopuszczalnych wartości parametrów były krótkotrwale i nie wpłynęły ostatecznie na negatywną ocenę jakości wody. Ogólny stan bezpieczeństwa sanitarnego na nadzorowanym terenie w 2016 roku w zakresie zaopatrzenia ludności w wodę uznać należy za dobry i ustabilizowany.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  szyszunia, w dniu 20-08-2017 16:04:51 napisał:

  Nasza woda jest tak zakamieniona że przestałem jej używać do celów spożywczych. Efekty widać w garnkach, czajniku oraz kabinie prysznicowej - nie mylić z mydlinami. Takie są normy i nic z tym nie zrobimy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Zirytowany , w dniu 21-08-2017 09:35:48 napisał:

  W Szubinie jest CUDOWNA woda... nie wiem na jakich zasadach badana jest woda, ale gdybyśmy nie wymieniali filtrów w domu to woda ta po prostu śmierdzi! Może rury doprowadzające wodę do osiedla są przestarzałe? Dodam, że od roku jesteśmy przyłączeni do wodociągu. Może badania należy robić pobierając wodę u konsumentów w domu. Bo jak widać coś jest nie tak...

  odpowiedz

  • 0 (0)

  xxx, w dniu 21-08-2017 13:13:44 napisał:

  Woda o smaku kurczaka... mniam

  odpowiedz

  • 0 (0)

  B.napieral, w dniu 21-08-2017 19:55:22 napisał:

  W wystepie jest masakra .. wstydzili by sie pobierac oplaty za tak fatalna kranowe

  odpowiedz

  • 0 (0)

  MIESZKANIEC POTULIC, w dniu 22-08-2017 13:32:52 napisał:

  w potulicach woda brązowa i na dodatek śmierdzi !!!!!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  hip, w dniu 22-08-2017 18:57:29 napisał:

  w Szubinie woda to jeden kamień.Po przegotowaniu i dwa razy użycia tej samej szklanki to szklanka jest matowa i sprawa podlewania ustaną wodą kwiatów -ziemia w doniczce jest pokryta białym osadem to chyba jest sól?.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Lipoliza injekcyjna
Zabiegi dla panów
Zabieg parafinowy
Siłownia
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Zabiegi odmładzające
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)