Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

12 marca 2019

Sprawdzisz swoje pole - rusza budowa SI2PEM

fot. arch

fot. arch

Dzięki Systemowi Informacji o Instalacjach Wytwarzających Pole Elektromagnetyczne (SI2PEM) # każdy obywatel przez internet będzie mógł sprawdzić poziom PEM w dowolnym miejscu w Polsce. Instytut Łączności i Centrum Projektów Polska Cyfrowa podpisały właśnie umowę na finansowanie budowy tego systemu.

Pole elektromagnetyczne to zjawisko fizyczne występujące na Ziemi od początku jej powstania. To dzięki niemu jest możliwe działanie wszelkich urządzeń opartych na łączności radiowej, m.in. radia, telewizji czy telefonów komórkowych. Choć naukowcy badają pole elektromagnetyczne od ponad 150 lat i do tej pory nie znaleziono jednoznacznych dowodów na jego szkodliwość, zjawisko wciąż budzi obawy.

- Ogólnopolski system SI2PEM ma rozwiać wątpliwości, czy stacje telefonii komórkowej przekraczają dopuszczalną w Polsce wartość graniczną pola elektromagnetycznego. Przede wszystkim jednak jest to nowoczesne narzędzie kontroli przestrzegania przepisów w tym zakresie oraz sposób, by usprawnić projektowanie sieci urządzeń telekomunikacyjnych – wyjaśnia dr Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego.

Budowa systemu powinna zostać zakończona już w sierpniu przyszłego roku i będzie kosztować 11 240 754 złotych. Cały koszt zostanie pokryty ze środków unijnych. 12 marca w Ministerstwie Cyfryzacji została podpisana umowa na finansowanie tej budowy.

System SI2PEM będzie wykorzystywał zaawansowane algorytmy i modele matematyczne, by analizować ogromne ilości informacji. Na ich podstawie stworzy symulacje rozkładu wartości pola elektromagnetycznego z dokładnością do jednego metra w dowolnym miejscu w Polsce. Zostaną one naniesione na mapy, dzięki czemu każdy w prosty sposób będzie mógł je zobaczyć na specjalnej stronie internetowej.

Docelowo w systemie znajdą się dane, dotyczące urządzeń nadawczych działających na częstotliwościach radiowych, pracujących w pasmach licencjonowanych, w tym stacji bazowych telefonii komórkowej, oraz wyniki pomiarów pól elektromagnetycznych. Będą pochodzić od operatorów telekomunikacyjnych, z akredytowanych laboratoriów przeprowadzających pomiary, Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska i baz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Już teraz Instytut Łączności dysponuje ponad 140 tys. wyników pomiarów, które dotyczącą ponad 5 tys. stacji bazowych. W Polsce jest około 30 tys. stacji bazowych telefonii komórkowej.

- Budowa systemu została zapisana w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą konsekwentnie realizujemy. Wiemy, że harmonizacja przepisów, dotyczących pola elektromagnetycznego, jest w Polsce konieczna. Chociażby w kontekście budowy sieci 5G, ale nie tylko. Zanim jednak zajmiemy się kwestią zharmonizowania wartości granicznych z wartościami rekomendowanymi w Europie, chcemy stworzyć system publicznej informacji o polu elektromagnetycznym. Da on obywatelom komfort i pewność, że przepisy w zakresie pól będą przestrzegane – mówił na uroczystym podpisaniu umowy Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Harmonizacja przepisów, dotyczących pola elektromagnetycznego, jest warunkiem zwiększenia pojemności sieci, czyli liczby urządzeń, które mogą być obsłużone przez stacje bazowe. Instytut Łączności ostrzega, że w ciągu kilkunastu miesięcy na niektórych obszarach może dojść do maksymalnego wykorzystania pojemności sieci. W konsekwencji na tych terenach korzystanie z internetu mobilnego będzie bardzo utrudnione. Według szacunków już za sześć lat średnie zużycie danych w naszym kraju wyniesie 81 GB miesięcznie na jednego użytkownika. Dla porównania w 2017 roku było to tylko 3,5 GB, a i tak wówczas Polska była na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod kątem wykorzystania internetu mobilnego. Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej w 2017 roku aż 51% Polaków korzystało z internetu za pośrednictwem modemów 2G, 3G lub 4G.

Instytut Łączności od lat monitoruje wyniki badań naukowych w zakresie pola elektromagnetycznego. W grudniu 2018 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie zorganizował III Międzynarodową Konferencję „Pole elektromagnetyczne i przyszłość telekomunikacji. Badania. Monitoring. Doświadczenia krajowe i zagraniczne.” Uczestniczyli w niej polscy i światowi specjaliści z zakresu telekomunikacji, medycyny i ochrony środowiska. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. badacze z krajowych uczelni i instytutów badawczych, przedstawiciele International Telecommunication Union (ITU) — agendy ONZ zajmującej się telekomunikacją czy International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP).

materiał: Wydział Komunikacji, Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 1 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (8)

  Radiotelegrafista, w dniu 12-03-2019 22:31:24 napisał:

  Pomiary natężenia pola e-m nie wyeliminują szkodliwości jego działania tak samo jak monitorowanie zanieczyszczenia powietrza. pole e-m jest szkodliwe co zostało wielokrotnie udowodnione lecz problem częściej zamiatany jest pod dywan.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Internautka, w dniu 12-03-2019 22:59:07 napisał:

  Ciekawa jestem gdzie taka stacja ma powstać?

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Taka_ja, w dniu 13-03-2019 15:30:18 napisał:

  Jak ruszy 5G, to wszyscy padniemy jak muchy, guzy mózgu, itp. Kto jednak przejmowałby się życiem ludzi, kiedy najważniejszy jest pieniądz...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (3)

  waw, w dniu 13-03-2019 20:21:25 napisał:

  Jak ktoś chce się przekonać jak działa promieniowanie elektromagnetyczne ,to może zrobić mały eksperyment .Należy wziąć świetlówkę w rękę i zbliżyć się wieczorem koło masztu Radia Nakło,to świetlówka będzie świecić.O szkodliwości nie wspominam.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Wonjungin, w dniu 14-03-2019 05:49:05 napisał:

  Człowiek głupi wszystko kupi bo nie myśli

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
Metkownice
od 179PLN
Pieczątki Colop
Sprawdzanie geometrii kół
Zabiegi dla panów
Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
39PLN od 15zł/mcPLN
Fotokubek magiczny
29,90PLN
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)