Dziś mamy 19 września 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

24 czerwca 2021

Sprawdzili swoją wiedzę. Egzamin obejmował strzelanie z karabinu

fot. pow.

fot. pow.

23 czerwca 2021r., w pięknych warunkach pogodowych na# strzelnicy Bractwa Strzeleckiego w Szubinie – Partnera szkoły oraz miejskim parku rekreacyjnym „Wesółka” uczniowie klasy wojskowej III TL z ZS im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, kończący dodatkowy przedmiot edukację wojskową poddani zostali sprawdzianowi z wiedzy praktycznej i teoretycznej tzw. „Certyfikacji” realizowanego przez okres 3 lat nauki w Technikum w/w przedmiotu.

W związku z pandemią koronawirusa przedsięwzięcie to zostało zrealizowane z miesięcznym opóźnieniem. Egzamin obejmował strzelanie z karabinu i pistoletu boczny zapłon, znajomość wiedzy i zagadnień z terenoznawstwa, pierwszej pomocy, rozkładanie i składanie karabinka kbk AK, ładowanie i rozładowywanie magazynka, Regulaminu Ogólnego SZ RP i elementy musztry z Regulaminu musztry SZ RP – występowanie w roli dowódcy drużyny (dowodzenie drużyną), znajomość stopni wojskowych, meldunek składany przełożonemu przed rozpoczęciem zajęć, zameldowanie się do egzaminu, przestrzeganie przepisów ubiorczych itp.

W skład komisji egzaminacyjnej w tym roku weszli: Leszek Jaśkowiak – Kierownik szubińskiego Oddziału Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Sportowo Kolekcjonerskiego GWARD, mjr w st. spocz. Witold Błasiak i Piotr Jamróg, Dyrektor ZS mgr inż. Alicja Jaśkowiak (ratownik po kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy) i nauczyciel w/w przedmiotu – koordynator przedsięwzięcia mjr rez. mgr Jarosław Odrobiński – wszyscy to członkowie w/w Stowarzyszenia. Z tej klasy wywodzą się również kolejni „Terytorialsi” z naszej szkoły tj. żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo” w Toruniu, którzy ukończyli podstawowe szkolenie „16” i 29.05.br. złożyli uroczystą przysięgę wojskową. Są to Klaudia Pozorska i Mateusz Wójciak. To końcowe zaliczenie będzie podstawą do wręczenia uczniom w dniu 25.06.br. podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego „Certyfikatu” za ukończenie szkolenia ogólnowojskowego w ramach przedmiotu edukacja wojskowa.

Po zakończeniu sprawdzianu dokonano omówienia wszystkich punktów przez prowadzących je Egzaminatorów (Instruktorów) oraz podano wyniki cząstkowe. Na koniec pobytu na strzelnicy wychowawca klasy mgr Robert Gawroński wraz z uczniami zadbał o pieczone na grillu kiełbaski i napoje.

Dziękujemy Partnerom szkoły: Bractwu Strzeleckiemu w Szubinie na czele z Prezesem Andrzejem Kokocińskim, Oddziałowi KSSK GWARD w Szubinie wspomnianym powyżej naszym Partnerom i Przyjaciołom, za osobiste wsparcie i poświęcony czas, udostępnienie strzelnicy, jak również niezbędnego sprzętu i broni.

Materiał: Agnieszka Bubczyk

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Agresja 17 września 1939 r. Prezes IPN o przyczynach, przebiegu i skutkach napaści na obywateli

17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania# wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. 17 września 1939 r. był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy. Nim Władimir Putin lub Aleksandr Łukaszenko ponownie skłamią na temat sowieckiej agresji z 17 września 1939 r., warto przypomnieć przyczyny, przebieg i skutki tej bezceremonialnej napaści na obywateli polskich.

(czytaj więcej)
0

Jesień z pupilem i w domu wszędzie jest czysto? Sprawdź jak to zrobić

Przed właścicielami czworonogów jeden z najtrudniejszych# okresów w roku pod względem utrzymania czystości w domu. Piach, błoto i liście przyniesione na łapkach pupila z deszczowego spaceru, a także sezonowe linienie sierści to nie lada wyzwanie. Tej jesieni bądź przygotowany i wyposaż się w zestaw do utrzymania czystości w domu, którego współlokatorami są psy i koty.

(czytaj więcej)
0

Zuzanna i Antoni, a może Mercedes i Romeo Znamy najpopularniejsze imiona!

Po babci, wujku, przyjaciółce, a może po# ulubionej piosenkarce lub bohaterze literackim? Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Śpiesząc Wam z pomocą na dane.gov.pl opublikowaliśmy zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych od stycznia do czerwca tego roku.

(czytaj więcej)