Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

16 listopada 2014

Spotkanie kadetów z weteranem

fot. Jarosław Odrobiński

fot. Jarosław Odrobiński

Dnia 13 listopada z inicjatywy nauczyciela edukacji wojskowej mjr. rez. Jarosława Odrobińskiego w ZSP im. prof. E. Chroboczka w Szubinie, uczniowie klasy ITL uczestniczyli w #spotkaniu w ramach zajęć z edukacji wojskowej z Weteranem Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - mieszkańcem Szubina kpt. nie podl. ob. sł. wojsk. Stanisławem Jackiewiczem.

Spotkanie to stało się kontynuacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w którym w sposób aktywny, uczestniczyli kadeci z ZSP. Niecodzienny Gość spotkanie rozpoczął od przekazania Przesłania Weteranów do Młodego Pokolenia. Oto jego treść: „My, uczestnicy kampanii wrześniowej, weterani walk na wszystkich frontach drugiej wojny światowej i działań dla odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, przekazujemy w przesłaniu Wam – swoim następcom, przyszłym gospodarzom naszej Ojczyzny w jednoczącej się Europie, ideały i wartości wypisane na naszych sztandarach: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Pielęgnujcie nasze symbole i miejsca pamięci narodowej. Nie zapominajcie o tych, którzy złożyli swe życie na ołtarzu Wolnej i Niepodległej Ojczyzny”. Było ono przyjęte przez Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy w dniu 23.09.2004 roku. W dalszym wystąpieniu Weteran w skrócie ze szczegółami przekazał uczniom historię swego życia z dzieciństwa oraz późniejszego okresu, aż po dzień dzisiejszy. Urodził się 13.04.1934 r. w Sokolnikach pow. Lwowski. W wyniku działań wojennych zmuszony był wraz z rodziną opuścić dom rodzinny i przenieść się do Lwowa.

W 1946r. po zmianie granic Polski przesiedlony na Ziemie Odzyskane. Szkołę Podstawową ukończył w Rynarzewie, aktywny harcerz. Za działalność m.in. w nielegalnym „Związku Młodzieży Antykomunistycznej”, podczas nauki w Technikum Elektrycznym w Bydgoszczy po brutalnym śledztwie w gmachu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Bydgoszczy oraz Urzędu Bezpieczeństwa w Szubinie skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy na karę pozbawienia wolności (6 lat zamienioną na 3 lata) i praw publicznych na okres 2 lat. Karę odbywał w bardzo ciężkich warunkach w kopalni Mysłowice-Wesoła, jako górnik.

Po zakończeniu wykonywania kary odbył zasadniczą służbę wojskową w Ludowym Wojsku Polskim, również w kopalni. Po zakończeniu służby podejmował pracę w wielu zawodach, choć był to bardzo dla niego trudny okres, ze względu na wpis w dokumentach „Więzień polityczny”.

Od 1964 roku działał w OSP w Szubinie, za wieloletnią służbę otrzymał  Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. Działacz Solidarności, społecznik – członek Związku Więźniów Politycznych okresu stalinowskiego 1939-1956, Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Koło w Szubinie i Nakle nad Notecią.

Jest członkiem Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Po tej autoprezentacji kadeci cytowali wiersze, z pisma polityczno-historycznego Związku Więźniów Politycznych okresu stalinowskiego 1939-1956 „Nasz Los” oraz opracowania pt. „Kto Ty Jesteś”, które zawierało m.in. Dziesięć Przykazań Polaka, Dawanie Świadectwa, Pamięć o historii, Zadania.

Na zakończenie obecności w szkole kpt. Jackiewicz przekazał do biblioteki szkolnej w/w pismo „Nasz Los”, biuletyn „Kombatant” oraz miniaturę portretu Marszałka Józefa Piłsudskiego, otrzymaną na Pamiątkę z uroczystości Święta Wojska Polskiego-Bydgoszcz-Stary Fordon w dniu 10.08.2014r.  Po tej „żywej” lekcji historii Bohater otrzymał od uczniów – kadetów kwiaty wraz z gromkimi brawami i życzeniami zdrowia.  Nie było to ostatnie spotkanie, na pewno przy obchodach rocznicowych i z okazji kolejnych Świąt będzie okazja do zaproszenia niecodziennego szubinianina.  

Materiał: mjr rez. Jarosław Odrobiński 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)