Dziś mamy 18 kwietnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

11 września 2018

Sołectwo boryka się z wieloma problemami. Najważniejszym jest zły stan dróg

fot. LZ

fot. LZ

Tylko 25 osób uczestniczyło w zebraniu sołeckim w Kowalewie. I, jak podkreśla sołtys wsi Kamila # Szczepaniak, to i tak dużo, w porównaniu z rokiem poprzednim.

Zanim podzielono fundusz sołecki na rok 2019 (a do podziału było aż 39 tys. 237,15 zł, to mieszkańcy mogli powiedzieć o potrzebach wsi. Zgodnie uznano, że najważniejsza jest budowa dróg na kilkudziesięcioletnim osiedlu. A postawiono na ulicę Pałucką. Ku końcowi zmierzają prace związane z projektem przebudowy drogi, więc mieszkańcy pieniądze przeznaczają już na przebudowę i liczą, że choć część środków dołoży gmina. A na całą ulicę Pałucką potrzeba około 400 tys. zł. Położona zostanie kostka polbrukowa i 2 progi zwalniające.

W Kowalewie potrzeba także lamp, m.in. między ulicą Szkolną a Pałucką oraz na ulicy Sosnowej, gdzie po nawałnicy w 2017 roku nie odtworzono już oświetlenia. Proponowano także zakup kontenera na odpady wielkogabarytowe (jednak ten pomysł ostatecznie odrzucono, argumentując to bliską odległością do PSZOK) i rozbudowę siłowni zewnętrznej. Na ten cel jednak pieniędzy nie przeznaczono. Postawiono na to, co konieczne, tj. drogi.

Ostatecznie fundusz sołecki Kowalewa ukształtował się następująco:
Dzień Kowalewa 1500 zł,
budowa ulicy Pałuckiej – 30 tys. zł,
projekt budowy lampy między ulicą Szkolną i Pałucką oraz odbudowa lampy na ulicy Sosnowej – 6237,15 zł,
doposażenie OSP Wąsosz, Ciężkowo i Szubin – 1500 zł.
Rozmawiano także o ewentualnym udziale w przyszłorocznym Turnieju Sołectw. Jednogłośną decyzją mieszkańców zadecydowano, że Kowalewo odstąpi od udziału w zabawie ze względu na brak chętnych osób. Jak podkreślano, co roku w konkurencjach startują te same osoby.

Poza tym, mieszkańcy dopytywali, czy w 2019 roku będzie kontynuowana budowa kanalizacji we wsi. Zwracano uwagę na zbyt bliskie względem skrzyżowania usytuowanie przejścia dla pieszych na ulicy Szkolnej, małą liczbę pracowników gospodarczych na wsiach, wycinkę krzewów poza wsią (zdaniem jednego mieszkańca to niezasadne, bo tam swoje ostoje ma np. ptactwo).
Pytano także o ścieżkę rowerową. - W momencie, gdy stara droga krajowa nr 5 zostanie przekazana gminie, będzie można planować i np. wydzielić pas dla rowerów. Ruch będzie się tu odbywał na poziomie lokalnym, więc lokalizacja ścieżki właśnie w tym miejscu, to bardzo dobry pomysł – stwierdził burmistrz Szubina Artur Michalak. Mieszkańcy zwrócili jednak uwagę na ścieżkę wzdłuż torowiska, która jest wąska i często dochodzi na niej do rowerowych kolizji. - Gmina o ten teren walczyła, jednak na czas budowy S-5 postępowanie zostało zawieszone przez PKP – odpowiedział włodarz.

Na zebraniu poruszono także temat dofinansowania do wymiany kotłów grzewczych, wywozu azbestu i skargi do Rady Nadzorczej KPWiK na zachowanie prezesa spółki. (Chodziło o sprawę jakości wody w Kowalewie w czerwcu br.)

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (29) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (6)

  mieszkanka, w dniu 11-09-2018 20:30:09 napisał:

  Znowu brana jest pod uwagę strona Kowalewa po stronie szkoły.... a co z częścią Kowalewa po stronie Rometu.... Czy ta strona nie należy do wsi, bo od kilku lat tylko wszystko realizowane jest po stronie szkoły.!!!

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Mieszkanka kowalewa, w dniu 11-09-2018 21:42:53 napisał:

  Wreście pomysleli o oświetleniu pomiendzy. Pałucka a szkolną. No lepsza kostka brukowa niż gruz wysypany i ciewkawe jaki koszt był przywozu rosypania i uklepania gruzu i zapłacenia pracowniką

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Sąsiad, w dniu 11-09-2018 21:45:29 napisał:

  Może byłby lepszy aswalt normalny.

  odpowiedz

  • -3 (5)

  Kowalewianin, w dniu 11-09-2018 21:52:39 napisał:

  25 ludzi na zebraniu ? Bo normalnych ludzi to nieinteresuje ludzie maja swoje proglemy rodzinne. Prace. Dzieci. Co ich obchodzą. Jakies piniądze których niezobaczą i niedotkną.

  odpowiedz

  • -3 (7)

  slaw, w dniu 12-09-2018 15:36:59 napisał:

  Niedługo sołectwa będą budowały wodociągi i kanalizację z funduszu sołeckiego. Ta Gmina nic już nie robi. A przecież chyba dostaje zwrot części wydanych z funduszu sołeckich pieniędzy. Proponuję się tym zainteresować.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -5 (11)

  Ulica Szkolna, w dniu 12-09-2018 17:56:28 napisał:

  W samym Kowalewie nic się nie dzieje. Jak sołtysem była Pani Gawron mam wrażenie, że wydarzeń i zaangażowania też było więcej. Obecna sołtys próbuje coś na siłę,ale co z tego, jak nie jest lubiana wśród mieszkańców.

  odpowiedz

  • -7 (7)

  Mieszkana poziomkowej, w dniu 12-09-2018 21:11:46 napisał:

  bo soltys teraz jest niepotrzebny wszysko mozna załatwic samemu podjechac pod gmine zajmuje 15 min zrobią jakąś impreze dla dzieciaków i tyle a podatek od gruntu trzeba sobie isc do sołtyski bo jej sie niechce to poco taka sołtyska jeszcze niejest z kowalewa tylko przyjezdna

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Wow , w dniu 12-09-2018 21:51:03 napisał:

  Kowalewo wy jestescie naprawde śmieszni! Gawronka teraz ok? A gdy byla gdy nosa zadzierala taka byla nie dobra.teraz znow zle.byly wybory sołeckie trzeba było dupe ruszyć! Kazdy soltys ma dom i rodzina i prace!!! A nie od rana do zmierzchu zajmować się patolami za grosze! W tym jezdzi na różne główna po urzędach ze swoich! Jak to taki dla was miód Brać się do roboty sami.Zobacz Kowalewo nas nie Państwo w gminie haha chora mentalność. Bo se wybudował chate myśli że jest milionerem Nie normalni jestescie

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  Itd, w dniu 12-09-2018 21:56:14 napisał:

  Jaśnie Państwo Kowalewo hihi gdyby właśnie tam szkoly nie było byli byście jedna z wielu zachukanych wsi:) A i o chałupa teraz nie problem , mysla ze chalupy maja too wartość im się podniosła o 180 stopni .A do kościółka rączki złożone Ech nie dobrze się robi

  odpowiedz

  • -3 (5)

  .poziomka, w dniu 13-09-2018 11:25:06 napisał:

  Wow to pani sołtys tutaj sama siebie broni? Pani Gawron niech Pani wróci.Obecna jest z przypadku-masakra.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (2)

  sliwka :), w dniu 13-09-2018 16:58:00 napisał:

  I jest i robi swoje dla burzuazji! trzeba samemu kandydowac a p[optem jadki anonimowo bedziemy na Tobie szczędzic,Debilizm

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Sąsiadka, w dniu 13-09-2018 17:52:51 napisał:

  Zgłosiła się sama bo nikt niechciał tak to jest jak ktoś ma parcie na szkło nierobiąc nic wcześniej.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Basia, w dniu 13-09-2018 21:15:41 napisał:

  Od niedawna mieszkam w Kowalewie. Widać podział na tych z jednej strony i na tych z drugiej. Nie jest to miłe. Każdy jest człowiekiem, niezależnie od tego ile pieniędzy posiada. Sołtys z prawdziwego zdarzenia powinien traktować wszystkich równo a przede wszystkim nie bawić się w plotkowanie.

  odpowiedz

  • -3 (5)

  Lalaland, w dniu 14-09-2018 00:09:16 napisał:

  Szczerze? Tylko ulica Palucka będzie wyremontowana a dlaczego? Bo Pani sołtys tam mieszka a reszta ulic będzie pominięta. Najwięcej aut przejeżdża przez ulicę poziomkowa. Może Pani sołtys powinna też pomyśleć o innych mieszkańcach a nie tylko o sobie żeby było jej wygodnie do domu dojechać. Każdy chce do domu dojechać wygodnie a nie przez te dziury. Pani sołtys wyremontuje swoją tylko ulice a już kadencja jej się kończy a nowy sołtys wątpię że będzie próbował wyremontować kolejne ulice. Pani sołtys czas pomyśleć o wszystkich mieszkańcach a nie tylko o sobie.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Lora, w dniu 14-09-2018 00:11:45 napisał:

  Największe skupisko plotek w kowalewie jest w sklepie na osiedlu. Myślę że każdy wie czyj to sklep.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  pałucka, w dniu 14-09-2018 10:05:44 napisał:

  Ale wszyscy teraz komentują,a na zebranie nie łaska przyjść.Jak jest tek żle to sami startujcie na sołtysa,kobieta się stara,a ci co wypisują te brednie to nawet palcem nie kiwną żeby pomóc coś zorganizować.Jak coś macie do pani sołtys to jej powiedzcie w oczy,a nie wypisujecie bzdury.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Soltys, w dniu 14-09-2018 11:45:10 napisał:

  PANI Sołtys proszę się nie przejmować zawsze się znajdą osoby nic nie robiąc ,komentując anonimowo bo tylko tyle odwagi mają jeszcze się taki nie urodził żeby wszystkim dogodził ,teraz Honorata za sołtysa a wcześniej oczerniali ja będę wybory w marcu ciekawe czy Ci madrale co tak komentują powiedzą wprost a nie pomówienia sieją i zamęt przecież moga zostać sołtysem i spróbować miodu i pokazać jak wszystko naprawia i zrobią

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (7)

  Ja, w dniu 14-09-2018 11:57:12 napisał:

  Wiedza durnie ze z drugiej strony miejscowości kopia eske i nic nie wolno do czasu jej wykończenia 5am kupowac i ustawiać no Patole.Soltyska a miej ich wszystkich w dupie:)

  odpowiedz

  • -4 (6)

  Basia, w dniu 14-09-2018 12:36:17 napisał:

  Sołtysowa to młoda dziewczyna. Brak jej wiedzy, doświadczenia i ogłady. Plotkami i wiecznie niezadowoloną miną wsi się nie zwojuje.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Kulczykowa, w dniu 15-09-2018 12:53:50 napisał:

  Kowalewo wymiencie sobie sołtysa a nie wylewacie żale w internecie

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Sprawdzanie geometrii kół
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
Drukarki kodów kreskowych
1352PLN 985PLN
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Nowoczesne zabiegi laserowe
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)