Sezon na choinki rozpoczęty. Kupuj tylko z legalnego źródła

fot. KPP Nakło
Choinka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Bożego Narodzenia#, który towarzyszy ludziom na całym świecie. Warto zadbać o to, aby pozyskane przez nas drzewka pochodziły z legalnego źródła.
Okres Bożonarodzeniowy tradycyjnie kojarzy się z choinką. Przystrajamy ją w gronie rodziny, a następnie znajdujemy pod nią prezenty. Jej obecność w domach i na ulicach w okresie świątecznym tworzy niepowtarzalną atmosferę radości, ciepła i oczekiwania. Należy jednak uważać, aby kupując zielone drzewko nie wpaść w tarapaty. Warto zapoznać się przepisami regulującymi kwestię handlu choinkami oraz nielegalnego ich pozyskiwania.
W myśl artykułu 120 kodeksu wykroczeń dotyczącego kradzieży leśnej odpowiedzialności karnej podlega ten, kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 800zł, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Natomiast jeśli wartość drzewa przekroczy 800 zł zgodnie z artykułem 290 kodeksu karnego sprawca czynu podlega karze więzienia do 5 lat.
Należy zaznaczyć, że kradzież lub przywłaszczenie to nie jedyne nielegalne czyny związane z zielonym drzewkiem. Zakup choinki podchodzącej z kradzieży lub przywłaszczenia, w zależności od wartości mienia, może stanowić podstawę do pociągnięcia kupującego do odpowiedzialności karnej za tzw. paserstwo czyli zachowanie polegające na nabyciu rzeczy pozyskanej za pomocą czynu zabronionego (najczęściej kradzieży) lub udzielania innej osobie pomocy do jej zbycia, albo na przyjęciu tej rzeczy lub pomocy w ukryciu. Odpowiedzialność karna związana z takim postępowaniem, w zależności od wartości mienia, opisana została w artykułach 122 kodeksu wykroczeń oraz 291 kodeksu karnego.
Ponadto artykuł 148 kodeksu wykroczeń wskazuje, że kto:
1) dokonuje w nienależącym do niego lesie wyrębu gałęzi, korzeniu lub krzewów, niszczy je lub uszkadza,
2) zabiera z nienależącego do niego lasu wyrąbane gałęzie, korzenie lub krzewy, podlega karze grzywny.
Wskazane wyżej przepisy dotyczą między innymi stroiszy, czyli gałęzi drzew iglastych pozyskiwanych w celach dekoracyjnych, tak popularnych na wigilijnych stołach.
Nie tylko kradzież choinek z lasu stanowi czyn zabroniony. Również kradzież z innych miejsc, takich jak prywatne plantacje stanowi wykroczenie lub przestępstwo. Konsekwencje takiego postępowania w zależności od wartości skradzionych drzewek mogą być różne. Jeśli jest ona niższa niż 800 zł sprawca podlega odpowiedzialności karnej z art. 119 kodeksu wykroczeń. Jeśli zaś wartość jest wyższa niż 800 złotych z art. 278 kodeksu karnego.
Po zakupie drzewka z legalnego źródła trzeba zadbać o jej prawidłowe przetransportowanie. Sposób umieszczenia ładunku na pojeździe został uregulowany w art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Materiał: mł. asp. Kamil Smoliński, Oficer Prasowy KPP w Nakle
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Do sakramentu przystąpiło 17 osób. Bierzmowanie w szubińskiej farze
- Poruszający moment w Potulicach. Odznaczono Jadwigę Kliniewską i Teresę Schab
- Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Apel Pamięci w Potulicach
- Uroczystość w Potulicach Nabożeństwo na Cmentarzu Ofiar
- „Sezon Motocyklowy” rozpoczęty.Parada przejechała przez Nakło
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)