Dziś mamy 19 sierpnia 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 września 2016

Sezon grzewczy za pasem – jaki węgiel wybrać?

fot. Skład Węgla GROSZEK

fot. Skład Węgla GROSZEK

Każdy kto ogrzewa swój dom węglem wie, że najlepiej zaopatrzyć się w opał latem, kiedy jego ceny są najniższe. To już ostatni moment, by zakupić odpowiedni opał w rozsądnej cenie. Aby zakup #węgla nie uszczuplił domowego budżetu, aż tak bardzo, jego wybór musi być dobrze przemyślany. Nie bez znaczenia jest też solidny i zaufany sprzedawca, który służy poradą. Jaki zatem węgiel wybrać?

Eko-groszek coraz bardziej popularny

Rodzaj kupowanego węgla zależy od tego w jakim piecu będzie spalany. Najczęściej spotykanymi sortymentami węgla kamiennego przeznaczonymi do spalania w domowych kotłach są: kostka, orzech, groszek i miał. W ostatnich latach na rynku węglowym popularność zyskał tak zwany eko-groszek, przeznaczony do spalania w kotłach z podajnikiem. Charakteryzuje się niską zawartością siarki i popiołu, co sprawia iż jest przyjazny dla środowiska i bardzo wydajny.

Wybierając węgiel warto wziąć pod uwagę trzy podstawowe parametry: uziarnienie, wartość opałową i zawartość popiołu w węglu. Spośród nich najważniejszy to wartość opałowa (kaloryczność), czyli ilość ciepła, jaką uzyskamy ze spalenia kilograma opału.

Warto pamiętać o prostej zależności

Czy zawsze należy wybierać wysokokaloryczny opał? Niekoniecznie. Węgiel o wysokiej kalorycznościu nie zostaje w pełni wykorzystany w cieplejsze dni i zamiast zysków daje straty na dymie i sadzy. Ale za to świetnie sprawdzi się w dni mroźniejsze. Niskokaloryczny węgiel spala się efektywniej nawet przy mocno dodatnich temperaturach. Ale za to w mroźniejsze dni będzie szybko ubywał.

Węgiel przesiewany i fachowa porada

Kupując węgiel, dobrze jest też sprawdzić najprostsze parametry, jakie można ocenić gołym okiem. Wilgotność, czystość węgla (brak kamienia) oraz jego zwarta bryła. W węglu grubym nie powinno być zbyt dużo miału, dlatego dobrze wybierać te składy węgla, które odsiewają miał przed dostarczeniem do klienta. Na początek warto zaopatrzyć się w mniejszą ilość, by zobaczyć, jak paliwo zachowuje się w naszym piecu.

Każdy, kto odwiedzi Skład Węgla GROSZEK przy ul. Młyńskiej 36 w Nakle (tel. 730 300 384 lub 730 300 386), może liczyć na fachową poradę i wysokiej jakości opał w przystępnej cenie. A oprócz tego do zakupionej tony węgla otrzyma ciekawe gratisy.

Materiał reklamowy / Artykuł sponsorowany: Skład Węgla GROSZEK

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)