Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

25 czerwca 2014

"Ruch jest życiem - życie jest ruchem"

fot. Weronika Rutkiewicz/Aneta Umińska

fot. Weronika Rutkiewicz/Aneta Umińska

Ruch jest naturalną, fizjologiczną potrzebą człowieka występującą w ciągu całego jego życia, a przejawiającą się przez różne formy aktywności.

Od najmłodszych lat zajęcia sportowe są niezwykle cennym doświadczeniem dla dzieci, które – zmagając się ze słabością, zmęczeniem, wygrywając i przegrywając – przechodzą wspaniałą szkołę życia. Zabawy i gry ruchowe, dzięki wielkiemu bogactwu ruchowemu, są podstawowym środkiem wychowania fizycznego, szczególnie wśród dzieci młodszych. Wszechstronnie oddziałują na ustrój, przyczyniając się do podnoszenia jego wydolności oraz wszechstronnej sprawności fizycznej. Zabawy ruchowe odznaczają się wielką różnorodnością i swobodą w stosowaniu ruchów, dużą możliwością przejawiania inicjatywy i twórczości w dziedzinie ruchów, ponieważ istniejące w tych zabawach prawidła kontrolują nie ruchy, lecz samą strukturę zabawy jako całości. Każda zabawa ruchowa, bądź gra ruchowa ma swój początek i zakończenie, a także własną fabułę, treść ruchową i swoistą organizację. Zabawom i grom ruchowym towarzyszy zwykle duże zaangażowanie uczuciowe i przeżywanie dużych emocji, co zbliża je do sportu.

Program samodzielny „Ruch to zdrowie” w całości został zakończony na sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego przy współudziale przesympatycznych uczennic z I i II klasy. Zabawy sportowe i ruchowe dla dzieci z grupy Smerfy prowadziła Sandra Sztranz przy współudziale Agaty Pucz, Aleksandry Parduły, Sandry Białek, Katarzyny Szwedy, Weroniki Rutkiewicz i Anety Umińskiej. 

Na początku Sandra powitała wszystkich zawodników i ogłosiła rozpoczęcie zawodów. Przedszkolaki uczestniczyły w różnych konkurencjach sportowych. Rozpoczęły rozgrzewką, a następnie biegały z piłką, „doniczką” na głowie, wykonywały slalom, przewlekały szarfy, turlały się po materacu oraz  uczestniczyły w prostych zabawach ruchowych „Raczek”, czy też „Żabka”. Zdrowe współzawodnictwo z perspektywą wygranej dla każdej drużyny przyczyniło się do pozytywnych emocji wśród dzieci. Zabawa przyniosła małym sportowcom wiele satysfakcji i radości. Rozwijając szybkość i zręczność; dzieci celnie trafiały do bramki.  

Każdy przedszkolak miał możliwość poznania zasad zdrowej rywalizacji. Nabywając poczucie współodpowiedzialności i umiejętności oceniania siebie; wyzwalał radość z uczestniczenia w zawodach. 

Stwarzanie dzieciom możliwości konkurowania z innymi w rozmaitych działaniach uczy je funkcjonowania w grupie rówieśniczej, a obcowanie w różnych środowiskach, dotąd obcych, kształtuje dziecko otwarte na świat.

Jesteśmy wdzięczni za udostępnienie bazy i składamy serdeczne podziękowania pani Elżbiecie Kłosowskiej Hilscher. Dzięki jej uprzejmości i gościnności mogliśmy nie tylko dać dzieciom możliwość rozwoju zarówno pod względem fizycznym, jak i społecznym, ale także pokazać, jak mile spędzać czas, wykorzystując ich potencjał.

Materiał: Jolanta Storzyńska/Monika Waleszczyk

Oceń artykuł: 56 49

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)