Dziś mamy 7 sierpnia 2020, piątek, imieniny obchodzą:

03 lutego 2020

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Do 26 lutego komisja przebada ok. 500 osób

fot. MM

fot. MM

3 lutego w sali Ochotniczej Straży Pożarnej rozpoczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa #na terenie powiatu nakielskiego i jednocześnie w całym województwie kujawsko-pomorskim. Na kwalifikacje w naszym powiecie wezwanych zostanie łącznie ok. 500 młodych obywateli urodzonych w 2001 roku, ok. 40 z roczników starszych oraz ok. 20 kobiet.

Służba w Wojsku Polskim jest ochotnicza. To tylko i wyłącznie założenie ewidencji wojskowej oraz przydzielenie kategorii zdrowia i zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Tak długo, jak obywatel nie będzie chciał pójść do wojska, tak wojsko nie będzie się już nim interesowało – chyba, że zostanie ogłoszona mobilizacja, wówczas wszystkie osoby zdolne do noszenia broni będą wzywane. Prace powiatowej komisji lekarskiej będą trwały do 26 lutego. Przewodniczącą komisji lekarskiej jest dr Monika Głuszyńska, a przedstawicielem starostwa jest Magda Ćwik. Powiatowa Komisja Lekarska ustala zdolność do czynnej służby wojskowej poszczególnych osób poprzez przyznanie jej jednej z czterech kategorii zdrowia:

Kat. A – Zdolny do czynnej służby wojskowej
Kat. B – Czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
Kat. D – Niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej
Kat. E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

W otwarciu kwalifikacji wojskowej w powiecie wzięli udział: starosta nakielski Tadeusz Sobol, wicestarosta Tomasz Miłowski, wojskowy komendant uzupełnień w Bydgoszczy ppłk Adam Ciesielski, szer. Paweł Meller z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppor. Bartłomiej Budnik i Lidia Neumann z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bydgoszczy oraz przedstawiciele gmin z terenu powiatu nakielskiego zajmujący się sprawami wojskowymi.

Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy, muszą przedstawić burmistrzowi lub wójtowi dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości lub dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe. Ważne jest także posiadanie dokumentacji medycznej, którą należy okazać powiatowej komisji lekarskiej oraz aktualnej fotografii i dokumentów potwierdzających wykształcenie bądź pobieranie nauki.

Poniżej przedstawiamy terminy stawiania się do kwalifikacji wojskowej z uwzględnieniem poszczególnych gmin:

Gmina Nakło: 03.02.2020 r. – 07.02.2020 r
Gmina Szubin:10.02.2020 r. – 14.02.2020 r.
Gmina Kcynia: 17.02.2020 r. – 19.02.2020 r.
Gmina Mrocza: 20.02.2020 r. – 21.02.2020 r.
Sadki: 21.02.2020 r. – 24.02.2020 r.
Kobiety z wszystkich gmin: 25.02.2020 r.
Rozliczenie kwalifikacji wojskowej: 26.02.2020r.

Oceń artykuł: 10 49

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (7)

  r-ek, w dniu 03-02-2020 15:07:52 napisał:

  Starosta rozumiem ale po co tam v-ce do pilnowania. Z-ca chyba zbędny , ponieważ tak wszędzie za pierwszym łazi

  odpowiedz

  • 1 (15)

  Duran, w dniu 03-02-2020 18:30:13 napisał:

  Wszystkich powinni brać na 2 lata

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  perełka, w dniu 03-02-2020 20:18:27 napisał:

  "Tak długo, jak obywatel nie będzie chciał pójść do wojska, tak wojsko nie będzie się już nim interesowało". A druga strona medalu: Tak długo, jak obywatel był w wojsku, tak wojsko będzie się już nim interesowało! Do 63-go roku życia. Doświadczyłem to na własnej skórze!

  odpowiedz

  • 6 (6)

  1zWas, w dniu 03-02-2020 20:35:44 napisał:

  Najważniejszy jest Kałdun Taktyczny :D #KlubPosiadaczyKałdunaTaktycznego

  odpowiedz

  • 0 (2)

  nakielanin, w dniu 03-02-2020 20:43:46 napisał:

  To się naoglądają chopaków panie z komisji ...

  odpowiedz

  • 2 (6)

  Wku, w dniu 03-02-2020 21:20:27 napisał:

  A co robi tam ten chłopiec z WOT???????

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Nie wierzę , w dniu 03-02-2020 21:47:43 napisał:

  Mówię do młodszego brata ... To Pan podporucznik . A on się mnie pyta skąd to ja wiem .... Masakra

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Realia, w dniu 04-02-2020 18:15:22 napisał:

  No tak kiedyś do było fajnie i dobrze przywileje kasa kilkukrotnie wieksza niż w cywilu teraz do służby chętnych brak

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przewóz krajowy
Meble kuchenne
Zabiegi dla panów
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Kasa fiskalna ONLINE FAREX PRO300
1299PLN PROMOCJAPLN
Kasa fiskalna Novitus NANO E
1290 nettoPLN
Budowa domu pod klucz
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)