Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

26 października 2019

Rok szkolny 2018/2019. Edukacja w województwie kujawsko-pomorskim

fot. archiwum

fot. archiwum

Chcąc uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe należy po # ukończeniu edukacji zdać egzamin potwierdzający wszystkie kwalifikacje w danym zawodzie.

W roku szkolnym 2018/2019 w województwie kujawsko-pomorskim najwięcej słuchaczy uczestniczyło w kwalifikacyjnych kursach zawodowych prowadzenia produkcji rolniczej (26,3% ogółu słuchaczy).

Począwszy od 1 września 2012 r. wprowadzono możliwość uzyskiwania kwalifikacji wyodrębnionych w zawodach wpisanych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Kursy te prowadzone są w publicznych i niepublicznych placówkach oświatowych, a także w centrach kształcenia praktycznego i ustawicznego.

Warto dodać, że w celu podniesienia poziomu kapitału ludzkiego w Polsce, a także zwiększenia dopasowania popytu i podaży na rynku pracy, przede wszystkim w odniesieniu do kwalifikacji spoza systemów oświaty oraz szkolnictwa wyższego wydano ustawę o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (ZSK). Wytycza ona podstawowe ramy prawne nowego porządku w dziedzinie kwalifikacji w Polsce. Ustawa weszła w życie 15 stycznia 2016 r. i została oparta na Polskiej Ramie Kwalifikacji (PRK), która odnosi się do struktury poziomów kwalifikacji przyjętej w Unii Europejskiej, tzn. Europejskiej Ramy Kwalifikacji (ERK). System ten umożliwia porównywanie kwalifikacji uzyskiwanych w różnych krajach Unii Europejskiej. Stanowi on instrument polityki na rzecz uczenia się przez całe życie, która odpowiada potrzebom współczesnej gospodarki opartej na wiedzy.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe

Program nauczania kwalifikacyjnych kursów zawodowych uwzględnia podstawę programową kształcenia w zawodach w zakresie jednej kwalifikacji. Kursy te mogą być prowadzone w różnych typach szkół w grupie nauczanych przez nie zawodów. W przypadku branżowych szkół I stopnia występują zawody, w których wyodrębniono jedną kwalifikację, natomiast w technikach i szkołach policealnych – dwie i trzy kwalifikacje.

Przykładem może być realizowany w branżowych szkołach I stopnia kurs zakładania i prowadzenia upraw ogrodniczych. Prowadzi on do uzyskania kwalifikacji w zawodzie ogrodnika. Na tym poziomie kształcenia dla wspomnianego zawodu wyodrębniono jedną kwalifikację (K1). Na poziomie technikum kursy prowadzone w tej samej grupie zawodów umożliwiają uzyskanie kwalifikacji technika ogrodnika. Dla tego zawodu wyodrębnione zostały dwie kwalifikacje (K1 i K2).

Warto dodać, że jedna kwalifikacja może stanowić składową kilku zawodów. Kwalifikacje, które zostały wyodrębnione w zawodach jednokwalifikacyjnych często stanowią składową zawodów, dla których wyodrębniono dwie i trzy kwalifikacje. Dla przykładu w zakresie kwalifikacji prowadzenie sprzedaży, kursy prowadzone w branżowych szkołach I stopnia prowadzą do uzyskania kwalifikacji sprzedawcy. Technika prowadzą kilka kursów, które umożliwiają zdobycie zarówno kwalifikacji technika handlowca, jak i technika księgarstwa. Dla wymienionych zawodów na poziomie technikum wspólną kwalifikacją jest prowadzenie sprzedaży.

W roku szkolnym 2018/2019 w województwie kujawsko-pomorskim w ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych szkołach dla młodzieży (łącznie ze szkołami specjalnymi) zorganizowano 52 kwalifikacyjne kursy zawodowe. Uczestniczyło w nich 1,2 tys. słuchaczy. Względem poprzedniego roku szkolnego liczba kursów zmalała o 2 (o 3,7%), a słuchaczy było mniej o 0,1 tys. (o 9,4%). W szkołach dla dorosłych w analizowanym roku szkolnym odbyło się 38 kursów. Uczestniczyło w nich 0,9 tys. osób. W porównaniu z poprzednim rokiem szkolnym ich liczba zmalała o 23 (o 37,7%), a udział w nich wzięło o 0,5 tys. (o 35,0%) osób mniej.

Z kwalifikacyjnych kursów zawodowych realizowanych przez szkoły dla młodzieży skorzystało więcej mężczyzn niż kobiet (odpowiednio 61,2% i 39,8%). W szkołach dla dorosłych udział obu płci był niemal wyrównany.

Spośród szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych dla młodzieży w województwie kujawsko-pomorskim, w których w roku szkolnym 2018/2019 zorganizowano kwalifikacyjne kursy zawodowe przeważały technika (43). Z oferty tych kursów skorzystało 1048 osób. Było to o 115 mniej niż w poprzednim roku szkolnym. Najwięcej słuchaczy, podobnie jak przed rokiem, uczestniczyło w kursach prowadzenia działalności rolniczej (499 osób). Zainteresowaniem wśród uczestników cieszyły się m.in. takie kursy jak:
- organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej (98 słuchaczy),
- sporządzanie potraw i napojów (71 słuchaczy),
- wytwarzanie wyrobów stolarskich (60 słuchaczy),
- rejestracja i obróbka obrazu (51 słuchaczy).

W wymienionych kursach uczestniczyło łącznie niemal ¾ wszystkich słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych w technikach w województwie kujawsko-pomorskim.

W branżowych szkołach I stopnia dla młodzieży w roku szkolnym 2018/2019 przeprowadzono 6 kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Uczestniczyło w nich 149 słuchaczy. Było to o 17 osób mniej niż w poprzednim roku szkolnym. Większość osób (67,1%) zdobywała bądź poszerzała kwalifikacje zawodowe na kursach prowadzenia działalności rolniczej. Pozostali zainteresowani uczestniczyli w kursach:
- wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi (30 słuchaczy),
- wykonywanie robót dekarskich (19 słuchaczy).

Korzystanie z kwalifikacyjnych kursów zawodowych w województwie kujawsko-pomorskim umożliwiają także szkoły specjalne. W roku szkolnym 2018/2019 zrealizowano ich 3, tj. o 1 więcej niż rok wcześniej. Ich uczestnikami były 43 osoby, tj. o 4 osoby więcej niż w roku szkolnym 2017/2018. Największa grupa słuchaczy uczestniczyła w kursie obsługa oprogramowania i sprzętu informatycznego wspomagających użytkownika z niepełnosprawnością wzrokową (17 słuchaczy). Pozostali zdobywali kwalifikacje zawodowe na kursach:
- obsługa klienta w jednostkach administracji (13 słuchaczy),
- sporządzanie potraw i napojów (13 słuchaczy).

Ofertę edukacyjną w postaci kwalifikacyjnych kursów zawodowych w województwie kujawsko-pomorskim, kierowały do zainteresowanych także szkoły dla dorosłych. W roku szkolnym 2018/2019 szkoły te uruchomiły 38 kursów. Ich uczestnikami było 937 osób, tj. o 35,0% mniej w porównaniu z poprzednim rokiem szkolnym. Wszyscy słuchacze kursów prowadzonych w szkołach dla dorosłych uczęszczali do szkół policealnych.

Największą popularnością wśród uczestników w omawianym roku szkolnym, podobnie jak rok wcześniej, cieszyły się kursy prowadzenia produkcji pszczelarskiej. Brało w nich udział 177 słuchaczy. Zainteresowanie wzbudzały także inne kursy, m.in.:
- organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej i pszczelarskiej (62 słuchaczy),
- projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami (57 słuchaczy),
- organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania (54 słuchaczy),
- świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej (54 słuchaczy),
- organizacja i nadzorowanie transportu (51 słuchaczy).

W wymienionych kursach uczestniczyła prawie połowa wszystkich słuchaczy kursów w szkołach dla dorosłych w województwie kujawsko-pomorskim.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie

Absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego po jego ukończeniu powinni przystąpić do państwowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Uzyskanie pozytywnego wyniku z tego egzaminu poświadczone jest uzyskaniem świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji. Posiadanie świadectw potwierdzających wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie oraz odpowiedniego dla danego zawodu poziomu wykształcenia stanowią warunek uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub kwalifikacje w zawodzie. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie przeprowadzany jest w tym samym terminie i na tych samych zasadach zarówno dla słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych, jak i dla uczniów i absolwentów szkół.

W roku szkolnym 2017/2018 do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie przystąpiło 2881 słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych (44,1% stanowiły kobiety).

Najwięcej osób przystąpiło do egzaminu po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego prowadzenia działalności rolniczej (1026 osób). Do kwalifikacji cieszących się popularnością wśród osób przystępujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie należały także:
- organizacja i nadzorowanie transportu (528 zdających),
- wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi (408 zdających),
- prowadzenie działalności handlowej (153 zdających),
- świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej (124 zdających),
- planowanie i realizacja usług w recepcji (108 zdających),
- rejestracja i obróbka obrazu (104 zdających).

Do egzaminów w wymienionych kwalifikacjach przystąpiło 85,1% wszystkich zdających słuchaczy.

W roku szkolnym 2017/2018, poza słuchaczami kwalifikacyjnych kursów zawodowych, do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie przystąpiło 3785 uczniów (31,1% to kobiety) szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w województwie kujawsko-pomorskim.

Najwięcej z nich przystąpiło do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje prowadzenia produkcji rolniczej (625 uczniów). Licznie przystępowano także do egzaminów, których celem było uzyskanie następujących kwalifikacji:
- projektowania lokalnych sieci komputerowych i administrowania sieciami (377 uczniów),
- tworzenia aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowania bazami (371 uczniów),
- montażu i eksploatacji komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych (365 uczniów),
- montażu urządzeń i systemów mechatronicznych (359 uczniów),
- rejestracji i obróbki obrazu (276 uczniów).

Spośród wszystkich uczniów przystępujących do egzaminów 62,7% stanowili uczniowie wymienionych powyżej kwalifikacji.

materiał: Michał Cabański/Urząd Statystyczny w Bydgoszczy 

Oceń artykuł: 5 5
Pliki do pobrania
BDG-OBR.0610.95.2019.1_ZAŁ1.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    olka, w dniu 27-10-2019 09:28:20 napisał:

    Precz z różową zarazą do szkół i dzieci!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)