Dziś mamy 16 października 2021, sobota, imieniny obchodzą:

18 września 2021

Rocznica napaści ZSRR na Polskę. Uroczystości w gminie Szubin

fot. pow.

fot. pow.

W piątek, 17 września 2021 r. odbyło się w# Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna spotkanie w rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Zebranych powitała w imieniu organizatorów Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna dr Kamila Czechowska. Głównym punktem spotkania był wykład prof. dr .hab. Aleksandra Lasika pt. WRZESIEŃ 1939. IV ROZBIÓR POLSKI. Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali słów profesora Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który związany jest z Szubinem. W imieniu burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego za wykład podziękowała zastępca burmistrza Wioletta Borys-Stachowiak. Następnie prezes Towarzystwa Historycznego z Kcyni Piotr Dąbrowski zaprezentował trajler do nowego filmu pt. "Głód wolności". Film inspirowany jest ucieczkami z niemieckiego obozu jenieckiego w Szubinie.

Kolejnym punktem spotkania był finisaż wystawy pt. POWSTANIE WARSZAWSKIE 1944. BITWA O POLSKĘ przygotowanej przez Centralę Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Na zakończenie spotkania przewodnicząca rady miejskiej Anna Kijowska podziękowała zebranym za przybycie i zaprosiła do złożenia wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Komunistycznych z lat 1939 – 1989. Tam modlitwę w intencji ofiar systemów totalitarnych poprowadził ks. Krzysztof Barczyński. Obok wymienionych w spotkaniu uczestniczyli m.in . przewodniczący rady powiatu nakielskiego Zbigniew Sabaciński wraz z członkiem zarządu powiatu Beatą Danielewską-Szymczak, radni rady miejskiej Hanna Adamczewska i Piotr Adamczewski, przewodniczący rady seniorów Jan Kostecki, ks. dziekan Tadeusz Lesiński, ks. proboszcz Jacek Pawelczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Gabriela Rojek, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej bryg. Mariusz Mantych, prezes TPPW Mariola Polańska. Oprawę spotkania zapewnili członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni, którzy wystąpili w replikach mundurów polskich z września 1939 r. oraz młodzież z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie.

Aleksander Lasik to urodzony w Szubinie polski socjolog i historyk, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i kierownik Zakładu Historii Najnowszej i Dziejów Migracji na tym uniwersytecie. Autor kilkudziesięciu prac zwartych i artykułów dotyczących organizacji SS i systemu niemieckich obozów koncentracyjnych. M.in. Sztafety Ochronne w systemie niemieckich obozów koncentracyjnych. Rozwój organizacyjny, ewolucja zadań i struktur oraz socjologiczny obraz obozowych załóg SS.

Wykład w muzeum nie był jedynym przejawem pamięci o tragicznych wydarzeniach z września 1939 r. Wcześniej delegacja na czele z przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Kijowską i zastępcą burmistrza Szubina Wiolettą Borys-Stachowiak złożyła wiązanki kwiatów pod głazem upamiętniającym pomordowanych na kresach wschodnich polskich mieszkańców II Rzeczpospolitej.

Materiał: Kamila Czechowska - Muzeum Ziemi Szubińskiej 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  Jolanta, w dniu 18-09-2021 22:21:54 napisał:

  Dlaczego w naszym Urzędzie Miasta w Szubinie pracownicy przyjmujący interesantów nie noszą maseczek. Byłam ostatni 3 razy i jest to dla mnie skandal. Dlaczego Burmistrz na to nie reaguje ? Wstyd Panie Burmistrzu.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Dorota , w dniu 18-09-2021 23:02:34 napisał:

  Potwierdzam, mało kto w Urzędzie nosi maseczki w Szubinie. A tak promują szczepienia i dystans. Za poprzedniego Burmistrza to nie dopuszczalne by było.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Ania, w dniu 19-09-2021 09:07:06 napisał:

  Zaraz zamkną urząd, bo COVID i będą mieli spokój. Przemyślana strategia.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Tur, w dniu 19-09-2021 14:23:27 napisał:

  Widocznie Pan Burmistrz to toleruje i dlatego pracownicy bez masek. Z jednej strony na ich stronie miasta promocja szczepień i promocją bezpiecznych zachowań, a z drugiej strony Całkowite ignorowanie obostrzenia dotyczące noszenia masek. Panie Burmistrzu czy Pan to ukruci ??

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa hal
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Jabłko
1,33PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
0

Kawa jak lek przeciwnadciśnieniowy. Jaką ilość kawy można wypić jednego dnia?

Regularne picie 1-3 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie# zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia, ale może je nawet zmniejszać. Badania ostatnich lat pokazały, że w kawie są obecne związki, które „naśladują” działanie niektórych leków hipotensyjnych.

(czytaj więcej)
0

Pandemia spowodowała znaczny spadek aktywności fizycznej dzieci i młodzieży

Pandemia nie sprzyjała aktywności fizycznej. Prawie 10 proc. dzieci i# młodzieży w wieku od 10 do 18 lat nie ćwiczyło ani jednego dnia w tygodniu. Co najmniej cztery razy w tygodniu miało z nią do czynienia 41 proc. badanych, o blisko 10 proc. mniej niż wcześniej - wynika z ustaleń pracowni IBRiS.

(czytaj więcej)