Dziś mamy 16 lipca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

06 lutego 2019

Retkowo już po zebraniu. Reelekcja Barbary Świątkowskiej

fot. LZ

fot. LZ

W poniedziałkowy wieczór mieszkańcy sołectwa Retkowo spotkali się w świetlicy wiejskiej, by wziąć# udział w sołeckim zebraniu wyborczym. Wybierano sołtysa i radę sołecką.

Na początku zebrania sołtys Retkowa Barbara Świątkowska przedstawiła sprawozdanie z mijającej kadencji. Mówiła o tym, co się udało – m.in. udział w turniejach wsi, zabawy integracyjne, współudział w WOŚP, organizacja zajęć dla dzieci, aktywne działanie KGW, doposażenie świetlicy wiejskiej i placu zabaw, itp. Sołtys podkreśliła także to, czego nie udało się zrobić. To przede wszystkim przebudowa dróg powiatowych, budowa chodnika, naprawa i dostawienie lamp oświetleniowych we wsi, choć były to zadania zgłoszone do różnych instytucji. W swoim sprawozdaniu Barbara Świątkowska podziękowała także mieszkańcom za wszelką pomoc, zwłaszcza w czasie nawałnicy z sierpnia 2017, współpracę na rzecz sołectwa i zaufanie.

Zanim rozpoczęły się wybory, głos zabrał burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. - Często nie zdajemy sobie sprawy z roli sołtysa. To przede wszystkim zmaganie się z problemami, rozwiązywanie sytuacji spornych. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania wsi bez sołtysa. Jesteście zgraną miejscowością, to co zrobiliście zasługuje na szacunek – powiedział.

W Retkowie była tylko jedna kandydatka na sołtysa – Barbara Świątkowska. Mieszkańcy zgłosili jeszcze kandydaturę Jana Leśniewskiego, lecz ten nie wyraził zgody. Wybory przeprowadziła komisja skrutacyjna w składzie Małgorzata Mielniczak i Katarzyna Wolak. W głosowaniu wzięło udział 55 osób. W wyniku tajnego głosowania sołtysem Retkowa została Barbara Świątkowska. Otrzymała 41 głosów za i 14 przeciw.

Zgodnie ze statutem sołectwa, w radzie sołeckiej muszą znaleźć się minimum 3 osoby. Do tej pory członków rady było 5 i tylu wybrano na kolejną kadencję. Tu głosowanie było już jawne, gdyż zgłoszono właśnie 5 kandydatów. I tak do rady sołeckiej Retkowa weszły: Barbara Pilarska, Barbara Woźniak, Renata Goździk, Małgorzata Mielniczak, Danuta Pilarska. Panie otrzymały 51 głosów poparcia, 4 osoby wstrzymały się od głosu.

Zebranie było okazją do porozmawiania o problemach wsi. A te dotyczą przede wszystkim stanu dróg, braku chodnika i braku oświetlenia.

Oceń artykuł: 7 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
Naczepa platforma
Lipoliza injekcyjna
Drukarki kodów kreskowych
1352PLN 985PLN
Budowa magazynów
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Aktywność ekonomiczna ludności. Przeprowadzono badania

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, w porównaniu z IV kwartałem 2018 r., liczba # pracujących i bezrobotnych zmniejszyła się. Wpłynęło to na spadek wskaźnika zatrudnienia oraz stopy bezrobocia. W tym czasie przybyło natomiast osób biernych zawodowo. To z kolei przełożyło się to na spadek współczynnika aktywności zawodowej.

(czytaj więcej)