Dziś mamy 29 czerwca 2022, środa, imieniny obchodzą:

12 maja 2022

Relacja z obozu. Uczniowie nie narzekają na nudę

fot pow.

fot pow.

Zapraszamy do przeczytania relacji z obozu klasy 1 OPW w Pólko z Zespołu Szkół w Szubinie.

Marsz na orientację, dwie drużyny jeden cel - ruiny zamku krzyżackiego w Starym Jasieńcu. Pogoda dopisała, słonecznie lekki wiatr od południa. Dziś dalsza część nauki topografii i pracy z mapami, dla niektórych to nowość, dla kadetów uczestniczących w szkoleniach dobowych przypomnienie i weryfikacja umiejętności. Wymarsz z obozu, pierwsze metry i ścieżki leśne na mapach wskazuje p.por Łukasz Nieradko od tego momentu kadeci sami wytyczają drogę. Czas, miejsce i godzina przybycia na ruiny podana teraz wszystko zależy od kadetów. Krótki filmik i zdjęcia zobrazują zadanie. Po powrocie dalsza nauka w posługiwaniu się mapą, kompasem. Dziś zaplanowany jest trening strzelecki z zasadami BLOS, wieczór natomiast wypełnią zawody sportowe, ognisko oraz odwiedziny wychowawcy klasy pani Kamili Szczęsnej. Mała inspekcja warunków bytowania przez kadetów, spodobała się wychowawcy klasy, niestety obowiązki zawodowe nie pozwalają nocować pani Kamili w tym urokliwym miejscu i obozowisku stworzonym własnoręcznie przez kadetów. Jutro dzień kamuflażu i pokonywania terenu…. O tym jednak w skrócie wkrótce.


Trzeci dzień szkolenia. Dzisiejszy dzień został podzielony na trzy etapy. Pierwszy etap - to czas poświecony metodom kamuflażu i skrytemu pokonywania terenu. Drugi etap - to dalszy cykl treningu strzeleckiego. Został on dodatkowo urozmaicony nocnym strzelaniem. Trzeci etap - pierwsza pomoc wraz z częścią praktyczną. Zajęcia prowadzone przez p.por Łukasza Nieradko jak co dzień oprawione w ciekawą i przyswajalną formułę cieszą się wielkim zainteresowaniem. Doświadczenie wraz z wiedzą p.por Nieradko tworzą zgrany duet dydaktyczno-praktyczny. Z resztą wycinki z tego dnia możecie obejrzeć w zamieszczonym materiale.

Materiał: Alicja Jaśkowiak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Combar Medycy w akcji. Interesujące szkolenie kadetów

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy# jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju.

(czytaj więcej)
0

Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Niejeden rodzic i opiekun zastanawia się, jak zachęcić swoje dziecko# do zdrowego odżywiania. Sięganie przez najmłodszych po warzywa i owoce zamiast słodkiego batonika może się wydawać niemożliwe do osiągnięcia. Warto jednak rozpocząć od małych kroków. Poniżej sześć propozycji, jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych.

(czytaj więcej)
0

Urlop bez urlopu? Czyli jak wypocząć, gdy nie planujesz dłuższego wyjazdu

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego# sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)