Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

27 lipca 2021

Regionalny Program Operacyjny. Strategia zdała egzamin

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Przystępując do prac nad programem regionalnym nowej# perspektywy, podsumowujemy nasz Regionalny Program Operacyjny (RPO) 2014-2020. Kolejna unijna siedmiolatka była w Kujawsko-Pomorskiem czasem intensywnej modernizacji, podnoszenia poziomu życia i odrabiania dystansu do najbardziej rozwiniętych europejskich regionów. Na ostatnie realizowane projekty i rozliczenia mamy jeszcze dwa lata. Środkom unijnym dla naszego regionu w kończącym się i przyszłym okresie programowania poświęcone było wczorajsze (26 lipca) posiedzenie Komitetu Monitorującego RPO.

- O faktycznym sukcesie we wdrażaniu unijnego wsparcia decyduje nie tempo, lecz dobre przygotowanie projektów oraz ścisła współpraca z partnerami. Realizacja unijnych programów to bieg długodystansowy, a faktyczne znaczenie ma wyłącznie ostateczny wynik na mecie. To, co założyliśmy w naszym planie, osiągamy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

9 miliardów złotych – tyle mieliśmy do zainwestowania. To, wbrew pozorom, wcale nie jest takie proste. Nie tylko dlatego, że trzeba to perfekcyjnie opisać w języku celów, priorytetów, wskaźników i harmonogramów. Przede wszystkim dlatego, że - niezależnie od tego, czy służą budowie drogi, czy organizacji zajęć wyrównawczych w szkołach - są to pieniądze na inwestycje. Trzeba je obrócić w zysk rozwojowy, wykorzystać na przedsięwzięcia służące jak największej liczbie mieszkanek i mieszkańców regionu, teraz i na przyszłość. My podporządkowaliśmy to jeszcze możliwie szerokiej partycypacji społecznej na etapie podziału środków, stąd rozbudowany segment polityki terytorialnej i potężna pula środków zarządzana przez lokalne partnerstwa. Powstał w ten sposób swego rodzaju budżet obywatelski w skali wojewódzkiej.

Nasza strategia, by realizować RPO we własnym tempie, zgodnie z przyjętym harmonogramem, rozkładając interwencję na kolejne lata, i przy szerokiej partycypacji społecznej, zdała egzamin. Zdała egzamin po raz kolejny, bo wdrażanie naszego RPO perspektywy 2007-2013 zostało ocenione jako najbardziej efektywne nie tylko w porównaniu z programami operacyjnymi innych województw, ale także programami operacyjnymi realizowanymi na szczeblu krajowym. Teraz, na ostatniej prostej RPO 2014-2020, mamy nie tylko pełen konsensus społeczny wokół projektów i inwestycji, tych już zrealizowanych i tych będących jeszcze na etapie realizacji. Mieliśmy też z czego sfinansować uruchomienie w ubiegłym roku dobrze przyjętego pakietu antykryzysowego na czas pandemii.

Ta interwencja, uruchomiona praktycznie natychmiast, pozwoliła uniknąć zapaści w kluczowych w tym przypadku dziedzinach – służbie zdrowia, instytucjach wsparcia społecznego i gospodarce. Budżet marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, wznosi 910 milionów złotych.

Myśląc o wykorzystaniu unijnego wsparcia, przywołujemy najczęściej to, co udało się dzięki niemu, w sensie materialnym, zbudować – drogach, szpitalach i nowoczesnej aparaturze medycznej, instalacjach wytwarzających zieloną energię, projektach rewitalizacyjnych w centrach miejscowości, nowoczesnej infrastrukturze transportu publicznego. 70 tysięcy ton – na tyle szacowany jest spadek rocznej emisji gazów cieplarnianych w Kujawsko-Pomorskiem w związku z przeprowadzonymi inwestycjami proekologicznymi w infrastrukturze. Zaś szacowany spadek rocznej emisji gazów cieplarnianych w związku z samą tylko modernizacją systemów publicznego transportu pasażerskiego to 5 tysięcy ton. Trudno nie przyznać, że te liczby robią wrażenie!

Ale nie jest to wszystko, co się dzięki programowi dokonało. Niejako na przeciwległym biegunie inwestowaliśmy w szeroko dostępne usługi społeczne i w rozwój osobisty tysięcy osób we wsiach, miasteczkach i miastach w całym regionie. Dość powiedzieć, że 17 tysięcy osób dzięki RPO miało możliwość poniesienia lub uzupełnienia kwalifikacji zawodowych, a blisko 11 tysięcy dorosłych osób uczestniczyło w bezpłatnych kursach językowych i informatycznych. 15,5 tysiąca seniorów uzyskało dostęp do dedykowanych usług społecznych w miejscu zamieszkania lub w cieszących się dużym powodzeniem dziennych domach pobytu. Wartość tego tylko tego segmentu w programie to pół miliarda złotych.

Co jeszcze jest naszym osiągnięciem w związku z RPO 2014-2020? Na pewno nasze doświadczenie – to związane z planowaniem i wdrażaniem programu, ale też to, które wiąże się z zawiązywaniem partnerstw i budowaniem zgód społecznych. To nasz kapitał na nową perspektywę.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)