Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 marca 2015

Ratujmy pszczoły przed chemikaliami

fot. Paul Stein

fot. Paul Stein

Prezes Koła Pszczelarzy Nakło i członek Kujawsko-Pomorskiego Związku Pszczelarzy Ludwik Żurek – kolejny raz apeluje w sprawie konieczności ochrony pszczół.

Ludwik Żurek jest częstym gościem zebrań sprawozdawczo-wyborczych, podczas których apeluje do zebranych na salach rolników w sprawie pszczół. Podczas spotkania w Małocinie, 5 marca zacytował Einsteina, który mówił o tym, że jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną jeszcze tylko cztery lata życia na Ziemi.

Przede wszystkim prezes apelował do rolników o właściwe wykonywanie zabiegów chemizacyjnych. Stosowanie oprysków w czasie oblotów pszczół jest zakazane i niezgodne z prawem. Rolnicy mogą opryskiwać pola wcześnie rano, kiedy pszczoły znajdują się w pasiekach, albo po zachodzie słońca, kiedy pszczoły powróciły do uli. Nie wszyscy rolnicy przestrzegają obowiązujących przepisów, a przez to wymierają nawet całe pasieki.

– Wielu rolników w południe jedzie na rzepaku ze środkami owadobójczymi. To, że jest na nich napisane, że nie dotyczy pszczół, nic nie znaczy. One giną, giną, bo nie zostają wpuszczone do ula. – oznajmił Ludwik Żurek.
Prezes wytłumaczył, że pszczoła, którą opryskano środkiem chemicznym, wydziela już inny zapach i przestaje być akceptowana przez inne pszczoły w ulu. Czasem ginie cały ul, czyli 60-70 tys. pszczół. Kolejne pokolenie następuje w czasie 21 dni.
- Pszczelarze proszą, aby nie robić sobie i owadom krzywdy – jeżeli widzimy, że rolnik w ciągu dnia robi opryski, najlepiej zrobić mu zdjęcie i powiadomić służby. Grożą za to wysokie kary - powiedział prezes.

Podczas spotkań prezes kołą pszczelarzy zajął się jeszcze jedną kwestią, która dotyczy pszczół. W przypadki kiedy plantator ma zamiar sprowadzić pasiekę, która pochodzi spoza powiatu,powinien zapytać właściciela o posiadane świadectwo weterynaryjne pszczół. Brak takiego świadectwa może grozić wystąpieniem chorób, które mogą szerzyć się w innych pasiekach z terenu powiatu.
Rolnicy, podczas spotkania z prezesem, zwrócili uwagę na konieczność zmiany etykiet na środkach owadobójczych, które bardzo często mylnie informują o braku ich szkodliwości na pszczoły. Ludwik Żurek przyznał rolnikom rację.

Oceń artykuł: 297 210

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    wielkopolanka, w dniu 25-03-2015 21:18:39 napisał:

    Nie tylko rolnicy przyczyniają się do trucia pszczół. Robią to także właściciele ogródków działkowych, którzy uważają, że oprysk na to jedno drzewko krzywdy pszczołom nie wyrządzi.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)