Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 czerwca 2016

Rajd śladami Powstania Wielkopolskiego

fot. Kamila Jakubiak, Tomasz Lewandowski

fot. Kamila Jakubiak, Tomasz Lewandowski

W dniach 18-22.06 2016 r. odbył się Rajd Śladami Powstania Wielkopolskiego. Rajd ten miał za zadanie przybliżyć# historię największego zwycięskiego zrywu niepodległościowego, który wyzwolił nasze ziemie spod zaborów.

Dodatkowo miał ukazać młodzieży zasoby zbiorów muzealnych jako dziedzictwo kultury narodowej dla obecnych i przyszłych pokoleń. Miejsca Pamięci, które odwiedzaliśmy, tablice pamiątkowe oraz wydarzenia  z nimi związane miały wzmocnić poczucie patriotyzmu, gdyż łączy nas ta sama historia  Chcieliśmy harcerzom pokazać różne formy spędzania wolnego czasu i rozwijania zainteresowań, które pomogą im w przyszłości rozwijać swoje zainteresowania. Rajd to także wyczyn, pot i emocje. Wyczyn – poprzez rajd poznawaliśmy historię Powstania Wielkopolskiego, by móc zdobyć proporzec drużyny i imię „Powstańców Wielkopolskich”. Pot – była to szansa sprawdzenia samego siebie, łamania swoich słabości, stawiania się bycia mocniejszym, twardszym, odporniejszym na ból. Emocje towarzyszyły nam co wieczór przy świeczkowisku, gdzie podsumowywaliśmy mijający dzień, gdy odbywało się Przyrzeczenie harcerskie, gdy płynęły miłe słowa pośród brzmienia gitary.

Rajd poprzedziło spotkanie w murach muzeum, gdzie dzięki uprzejmości dyrektor Kamili Czechowskiej obejrzeliśmy dwa filmy: jeden o Powstaniu Wielkopolskim , następnie dokument ostatnim powstańcu żyjącym w naszym mieście – por. Jerzym Kwasku. Po prelekcji rozdaliśmy koszulki Rajdowe, które ufundował nam Burmistrz Szubina Artur Michalak.

W sobotni poranek 18 czerwca wyruszyliśmy autokarem do Poznania, by dotrzeć do bazy noclegowej znajdującej się w Domu Harcerza Hufca Poznań-Jeżyce. Po zakwaterowaniu udaliśmy się do centrum Poznania, by korzystać z przygotowanych atrakcji zwiedzania Muzeów, szlaków Powstania Wielkopolskiego, oraz  chłonąć jak najwięcej informacji. Piękne wspomnienia zostaną nam z pod Pomnika 15 Pułku Ułanów Poznańskich, gdzie specjalnie dla nas dowódca ściągnął Wartę honorową i w pełnej klasie przemaszerowali przed nami, by za chwilę zrobić z nami zdjęcie. Poruszając się w koszulkach rajdowych byliśmy łatwo rozpoznawalni i z empatią odnoszono się do nas, służąc nam wskazówkami, czy też pomocą w lokalizacji miejsc, czy też przystanków. Bardzo często słyszeliśmy słowa uznania za szerzenie Patriotyzmu i Pamięci o Powstaniu. Wielkopolskim. W niedzielny poranek uczestniczyliśmy we Mszy św., gdzie również płynęły w naszą stronę komplementy. Następnie zwiedzanie kolejnych Muzeów i kąpiel w Termach Maltańskich, które były ukojeniem dla nas, gdyż marsze odbywały się w gorącym słońcu. Po poniedziałkowym śniadaniu oddaliśmy harcówkę z podziękowaniem za gościnę, gdzie wręczyliśmy pamiątkowy zegar z logo naszej Gminy Szubin, by czas poznańskim harcerzom płynął pod dobrymi skrzydłami.  Również otrzymaliśmy słowa uznania, za dyscyplinę i sposób przeprowadzania zajęć na terenie harcówki. 

Przejazd do Gniezna i Pobyt w Gnieźnie w większości popsuł nam padający przelotny deszcz. Mimo wszystko udało nam się zwiedzić kilka obiektów sakralnych, oraz tablic pamiątkowych związanych z Powstaniem Wlkp. i  harcerstwem. Nocleg mięliśmy u księdza Grzegorza Orzechowskiego, w miejscu, gdzie przed Mszą św. przebierał się Papież. To miłe, symboliczne uczucie. W okolicach gnieźnieńskiej katedry, gdzie w 80 rocznicę odnowienia Przyrzeczenia Harcerskiego przez gnieźnieńskich harcerzy sześcioro naszych biszkoptów złożyło również Przyrzeczenie Harcerskie – to był ich wielki dzień, tym bardziej, że św. Jerzy – patron harcerzy – spoglądał na nich z góry. Nazajutrz zwiedziliśmy jeszcze Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie mogliśmy obejrzeć wystawę tematyczną zorganizowaną na 1050-lecie Chrztu Polski. Następnie pożegnaliśmy się z Gospodarzem, któremu również zostawiliśmy pamiątkowy zegar za darmowy nocleg i ciepłe przyjęcie, który zawiśnie w tejże harcówce.  W zamian, jako pierwsi od księdza otrzymaliśmy różańce wykonane na Światowe Dni Młodzieży, które będą rozdawane zagranicznym pielgrzymom. Za miły prezent serdecznie podziękowaliśmy, a ksiądz Grzegorz pobłogosławił nas na dalszą podróż. Wyruszyliśmy się pociągiem do Inowrocławia. Tam po przybyciu z opóźnieniem dotarliśmy do miejsca, gdzie zostawiliśmy bagaż i ruszyliśmy na Park Linowy w Solankach, aby tam przeżyć przygodę i pokonać swoje słabości. Młodzi „powstańcy” sprawdzali się pokonując trasy o różnym stopniu trudności. Podczas drogi do autokaru wspominaliśmy krótki rys historyczny dotyczący Powstania Wlkp. w Inowrocławiu. Pod wieczór dotarliśmy do Zespołu Szkół w Rynarzewie, gdzie była nasza baza noclegowa. Następnie udaliśmy się pieszo do Zamościa, by wysłuchać historii o pociągu pancernym „DANUTA”, oraz uczestniczyć w kolejnym sprawdzianie wojskowym ze strzelania z broni pneumatycznej i rzutu granatem. Opowieści oraz szkolenie militarne przygotowali nam członkowie Stowarzyszenia Młody Szubin, którzy przywieźli własny sprzęt i zechcieli poświęcić dla nas swój czas, pomimo iż w TV trwała transmisja meczu Polska-Ukraina – tym bardziej serdecznie dziękujemy.

Wieczór, to ostatnie świeczkowisko, pełne ciepłych słów i uznania dla kadry, ale też i dla uczestników. Ostatniego dnia z rana udaliśmy się na rynarzewski mogielnik, gdzie odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem tablicy informacyjnej o miejscach spoczynku poległych powstańców. Poproszono nas o pełnienie Warty honorowej pod Pomnikiem Poległych Powstańców.

Podczas uroczystości popłynęły w naszą stronę słowa uznania od wicestarosty nakielskiego, Burmistrza Szubina, Prezesa Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego za zorganizowanie Rajdu i czczeniu pamięci Powstańców Wielkopolskich. W Szkole im. Powstańców Wlkp. nauczyciel Piotr Adamczewski zorganizował nam lekcję historii dot. Powstania Wlkp. i jego zaciekłym przebiegu właśnie pod Rynarzewem, o czym mówiono nam już w Poznaniu. Popołudnie upłynęło  na przygotowaniu ogniska kończącego Rajd. Na podsumowanie przybyli rodzice podopiecznych, a także część z zaproszonych gości. Gościom złożyliśmy podziękowania za pomoc w zorganizowaniu Rajdu, rodzicom za zaufanie, harcerzom za niezapomniane chwile spędzone na rajdzie. Burmistrz wyraził swoje uznanie dla naszej Instruktorskiej pracy i obiecał dalsze wspieranie zadań Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej FENIKS w Szubinie. Burmistrz Artur Michalak uhonorował nas pinsami z wizerunkiem herbu Szubina, i podziękował za krzewienie pamięci o Powstańcach, a także za bycie godnymi ambasadorami Szubina poza jego granicami. Dyrektor Zespołu Szkół w Rynarzewie, również dziękował za naszą postawę i deklaruje dalszą chęć współpracy z drużyną i podejmowaniu działań, mających na celu szerzenie harcerstwa w okolicach Rynarzewa. Po zawiązaniu Kręgu Przyjaźni i iskierce część rodziców zabrała swoje pociech, natomiast z pozostałą częścią wróciliśmy do Szubina, gdzie oficjalnie zakończyliśmy Rajd Szlakiem Powstania Wielkopolskiego.

Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Szubina Arturowi Michalakowi za wsparcie inicjatywy krzewienia pamięci Powstańców Wielkopolskich, oraz objęcie Rajdu Śladami Powstania Wielkopolskiego Honorowym Patronatem Burmistrza Szubina. Dziękujemy również za dofinansowanie naszego Rajdu z GKRPA UM Szubin, a także hm. Alicji Przybyłowicz – Komendantce Hufca ZHP PAŁUKI im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Smerzynie -  za pomoc w realizacji i rozliczeniu Rajdu. Dziękujemy również rodzicom, za okazane zaufanie i wsparcie oraz stowarzyszeniu Młody Szubin, za niesamowitą atrakcję, przygotowaną przez członków Stowarzyszenia, z którym wiążemy nadzieję dalszej współpracy.

CZUWAJ!

Materiał: pwd. Tomasz Lewandowski - Komendant Rajdu

Oceń artykuł: 28 27

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Budowa magazynów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Budowa hal
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)