Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

31 marca 2015

Rada zdecydowała o szkole w Chomętowie

fot. MB

fot. MB

Ponowne przetaczanie argumentów za i przeciw, długa dyskusja i w końcu podjęta decyzja - większość rady za zamknięciem chomętowskiej podstawówki.

We wtorkowe przedpołudnie w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyła się sesja Rady Miejskiej w Szubinie. Jedną z ważniejszych uchwał podjętych podczas niej była decyzja o likwidacji Szkoły Podstawowej w Chomętowie. Nie obyło się bez dyskusji, powoływania się na dobro dzieci oraz powody ekonomiczne przemawiające za jej zamknięciem.

Podczas głosowania nad uchwałą 14 radnych opowiedziało się za zamknięciem placówki, 6 było przeciwnych (Elżbieta Katafiasz, Teresa Stachowiak, Hanna Adamczwska, Marek Gajewski, Sławomir Berka, Stanisław Wypych), a jeden wstrzymał się od głosu (Tadeusz Ciesielski).

Radni przyjęli sprawozdania z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szubinie za ubiegły rok, sprawozdania z realizacji założeń Strategii Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych, przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy, a także z zakresu wspierania rodziny i przedstawienia potrzeb związanych z realizacją tych zadań.
Następnie przyjęto sprawozdanie ze współpracy gminy Szubin z organizacjami pozarządowymi.

Podjęto także uchwały w sprawie rozstrzygnięcia złożonych protestów i ważności wyborów zarządu osiedla Leśnego, Bydgoskiego oraz Kcyńskiego. Za uzasadniony został uznany tylko protest z osiedla Leśnego, stąd wytyczony zostanie kolejny termin zebrania wyborczego. Dwa kolejne zostały odrzucone.

Z uwagi na majowe wybory prezydenckie utworzono w gminie Szubin dodatkowy obwód do głosowania w Nowym Szpitalu w Nakle i Szubinie.

Oceń artykuł: 68 71

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (40) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (28)

    Hugh, w dniu 31-03-2015 19:56:50 napisał:

    Zapamiętajmy nazwiska tych 6 sprawiedliwych! Zasługują na to. Nie kierowali się koniunkturą polityczną, a dobrze pojętym interesem publicznym i troską o los dzieci.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 6 (22)

    zawiedzony , w dniu 31-03-2015 20:17:01 napisał:

    Nazwiska warte zapamiętania , ale może watro sobie przypomnieć tych, którzy przed wyborami zapewniali że nie pozwolą zamknąć tej szkoły,a dzisiaj byli po przeciwnej stronie , żeby ich rozliczyć w następnych wyborach.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 10 (18)

    róża, w dniu 31-03-2015 20:17:15 napisał:

    A czym te dzieci różnią się od tych, które dojeżdżają do szkół z Pińska, Retkowa, Słupów itd. Czy one są ulepione z innej gliny? Dlaczego inne szkoły można było zamknąć, a tej nie? O co walczą panie nauczycielki?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -6 (18)

    allibaba, w dniu 31-03-2015 21:17:57 napisał:

    pieniądze pieniądze i pieniądze a gdzie dobro dzieci!! Zamykacie małe szkoły a puszczacie do MASUWEK!!! A w małej szkole dziecko ma większy konfort

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (3)
    • 6 (14)

    Rodzic, w dniu 31-03-2015 22:03:33 napisał:

    Duża szkoła to nie wyrok ani gorsze dobro dla dzieci. Moje też chodzi do tzw masówki i nie narzeka jak również ja też jestem zadowolony z poziomu nauczania.

    odpowiedz

    • 1 (15)

    Kasia, w dniu 01-04-2015 07:48:52 napisał:

    Likwidacja szkoły w Chomętowie przeszła dzięki głosom radnych z klubu SiS - nazywających siebie "społecznikami". O ile pamiętam ich hasłem wyborczym było "działamy skutecznie". Zatem zadziałali bardzo skutecznie....

    odpowiedz

    • 6 (12)

    Antygona, w dniu 01-04-2015 08:11:24 napisał:

    Radni, którzy głosowali za utrzymaniem szkoły wykazali się wielką wrażliwością i kierowali się przede wszystkim dobrem dzieci, a nie bezdusznym rachunkiem ekonomicznym. Może pan burmistrz powinien zacząć oszczędności od siebie i od urzędu miejskiego? A może radni miejscy - w większości podobno tacy społecznicy - powinni obniżyć sobie diety lub zrezygnować z nich w ogóle? Przecież podobno nikt się tutaj nie pchał dla korzyści finansowych - zatem chyba to nie jest problem? Starczyłoby wtedy na utrzymanie niejednej takiej szkoły jak w Chomętowie. Na koniec mała dygresja - to, że kampania wyborcza się skończyła jest oczywiste - bo z obietnic wyborczych zarówno burmistrza i radnych zostały tylko słowa. Nie zauważyłam do tej pory jednak, aby pan burmistrz i większość radnych zrobili cokolwiek dobrego dla naszej gminy.... bo chyba trudno DOBREM nazwać działania krzywdzące innych.

    odpowiedz

    • 4 (16)

    Igor*/leo, w dniu 01-04-2015 08:18:00 napisał:

    Przestańcie się podniecać szkołą Chomętowie to nie jest pępek świata. Skończyło się i tyle. Szkoda, że nie ma prywatnych szkół w tym terenie. To wszystko kosztuje. Poza tym to nie jest budynek ani grunt gminy.tylko własność SKR.Gmina nie może finansować nie swoich obiektów. Igor*

    odpowiedz

    • 1 (13)

    Igor*/leo, w dniu 01-04-2015 08:33:35 napisał:

    Szkoły będą nadal zamykane bo nie ma dzieci. Młodzież masowo wyjeżdża z tego kraju bo tu nie ma pracy. Nie ma się co dziwić zostaną tylko dziadki i babcie bo tu się nie da żyć. Kryzys dopiero się zacznie jak ZUS nie będzie miał na wypłatę rent i emerytur. Ważne , że w Urzędzie urzędnicy mają wyjątkowo duże wypłaty w porównaniu z innymi gminami to zasługa poprzedników burmistrza. Tak rozbudowanej administracji w Szubinie jeszcze nie było. Mam nadzieję , że Nowy Burmistrz znajdzie czas na przegląd kadrowy i zredukuje co niektóre etaty zbędne dla gminy.Igor*

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (11)

    rodzic, w dniu 01-04-2015 08:40:38 napisał:

    1. Inicjatywa uchwałodawcza w sprawie likwidacji szkoły należała do burmistrza. 2. W klubie radnych SLD i SIS znalazły się osoby, które wykazały się niezależnym stanowiskiem. Takiego radnego nie było w klubie PO 3. W Gąsawie radni zmniejszyli sobie diety do 20,- zł. m-nie. W Szubinie nikt nawet takiej uchwały nie zainicjował. 4. Na co zostaną przeznaczone potencjalne oszczędności nikt nie wie. Obawiam się, że te środki zostaną wydane (wkrótce) na nowy etat w Urzędzie Miasta. Wtedy jeszcze raz zapytamy, czy likwidacja szkoły była zasadna w kontekście utworzenia nowego etatu urzędniczego?

    odpowiedz

    • 0 (10)

    Igor*/leo, w dniu 01-04-2015 08:40:50 napisał:

    Znów widać porażkę lewicy - nie dało się obronić szkoły- elektorat lewicowy będzie niezadowolony.Trudno takie czasy. Igor*

    odpowiedz

    • 2 (12)

    A, w dniu 01-04-2015 08:41:53 napisał:

    Igor napiszemy o tym szerzej we wtorek, Jak donoszą wróble na dachu od wtorku w Urzędzie ma zacząć pracę jedna RADNA POWIATOWA..........i wtedy zobaczymy czy będziesz nadal pisał o poprzednikach,ze rozbudowali administrację w urzędzie i o reformach.Podyskutujemy od wtorku i poddamy zatrudnienie nowej osoby pod dyskusję publiczną i wtedy będę oczekiwała sprawiedliwej oceny postępowań naszego - waszego 'burmistrza" . Będziemy mogli ocenić czy jest to zgodne,praworządne,etyczne,prawidłowe.Jednak poczekajmy do wtorku, bo na Szubinie o tym już huczy !!!!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (5)
    • 6 (16)

    rodzic, w dniu 01-04-2015 10:03:44 napisał:

    Radni, którzy w listopadzie zeszłego roku mocno zabiegali o poparcie wyborców chociażby poprzez bezpośrednie rozmowy, teraz są dla nich niedostępni. Takie wyniki przynosi monitoring przeprowadzony przez Fundację im. Stefana Batorego. Tylko w połowie spośród przebadanych kilkudziesięciu losowo wybranych gmin radni pełnią regularne dyżury, a więc mieszkańcy wiedzą, kiedy mogą się spotkać z wybranymi przez siebie przedstawicielami. W ocenie ekspertów w ten sposób radni nie tylko lekceważąco podchodzą do mieszkańców, lecz także mogą naruszać przepisy. Zgodnie z art. 23 ustawy o samorządzie gminnym jednym z podstawowych obowiązków radnych jest bowiem reprezentowanie wyborców, utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami, przyjmowanie zgłaszanych postulatów i przedstawianie ich organom gminy do rozpatrzenia. – Trudno sobie wyobrazić dobre spełnianie tych obowiązków, jeśli mieszkańcy nie mają możliwości spotkania się z radnymi.

    odpowiedz

    • 2 (12)

    rogi/oel, w dniu 01-04-2015 14:19:38 napisał:

    A najciekawsze jest w tej sytuacji brak odpowiedzialnych za decyzję w sprawie likwidacji szkoły. Burmistrz tłumaczy się, że to przecież radni podjęli decyzję o likwidacji szkoły, natomiast radni mówią, że zagłosowali nad uchwałą, którą im podsunął burmistrz. A w ogóle to wszystkiemu są winne poprzednie władze....Naobiecywać, zostać burmistrzem lub radnym, potem brać za to niemałe pieniądze, a społeczeństwo mieć gdzieś....

    odpowiedz

    • -2 (12)

    Iorg/oel, w dniu 01-04-2015 15:47:07 napisał:

    Znowu czytam, że nowy burmistrz jest winny za wszystko co złego dzieje się w gminie. Wszyscy inni są ze złota cacy.Co za bzdura.Takiej nagonki na burmistrza w historii tej gminy nie było . To się napewno zmieni jak burmistrz dobierze sobie nowych ludzi w urzędzie do pracy jak poprzedni. Ci co nie będą się szefowi podobać winni być zwolnieni albo mobingowani.

    odpowiedz

    • 6 (6)

    Absolwent, w dniu 01-04-2015 17:01:15 napisał:

    Za 2-3 lata Ogólniak w Szubinie też będzie zamknięty, bo rodzice wolą wysyłać swoje dzieci do Bydgoszczy niż do Szubina. Ja zdawałem maturę w Szubinie i nie przeszkodziło mi to w dostaniu się na wymarzone studia.

    odpowiedz

    • 4 (12)

    B/c, w dniu 01-04-2015 17:10:13 napisał:

    Będą w urzędzie szubińskim zatrudniani i zwalniani urzędnicy bo to jest normalny proces - tak było również za poprzedniej władzy, kto był niewygodny był zwalniany, a kto trzymał z szefem był zatrudniany i długo pracował tego nas nauczyła poprzednia władza, Więc o co ten szum medialny. Pamiętajmy, że historia kołem się toczy i przez Szubin się też przetoczy tylko bardzo powoli. Wygrany zbiera wszystko i tak jak w pokerze będzie, Stare już nigdy nie wróci zapomijmyyyy!!!!!!!!!!!!!!!!B.

    odpowiedz

    • 1 (9)

    przegrany, w dniu 02-04-2015 06:16:45 napisał:

    Na sztuczne stołki w gminie to kasa jest , ale na dzieci , szpital , straż ,kulture , pomoc społeczną , drogi i inne , to k...a nie ma , ile to jeszcze sztucznych etatów będzie w gminie

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 5 (13)

    Piotr, w dniu 02-04-2015 07:00:04 napisał:

    Połowa osób w urzędzie też obsłuży gminnego podatnika tylko trzeba efektywnie zarządzać czasem pracy. Czasem ten niby nawał pracy jest wytwarzany sztucznie żeby były potrzebne dodatkowe stanowiska.

    odpowiedz

    • 1 (7)

    nius, w dniu 02-04-2015 16:30:36 napisał:

    Nie zdziwimy się, że we wtorek przyjdzie do Urzędu osoba której nie udało się pozyskać nic w Starostwie, przecież to kolesiostwo załatwi wszystko. Następnym etatem będzie zatrudnienie kolegi z PO któremu nie udało się zostać radnym. Dostanie na otarcie łez pracę w OW W.....z Poczekajmy - zobaczymy!!!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (1)

    Antygona, w dniu 15-04-2015 07:44:57 napisał:

    Radni, którzy głosowali za utrzymaniem szkoły wykazali się wielką wrażliwością i kierowali się przede wszystkim dobrem dzieci, a nie bezdusznym rachunkiem ekonomicznym. Może pan burmistrz powinien zacząć oszczędności od siebie i od urzędu miejskiego? A może radni miejscy - w większości podobno tacy społecznicy - powinni obniżyć sobie diety lub zrezygnować z nich w ogóle? Przecież podobno nikt się tutaj nie pchał dla korzyści finansowych - zatem chyba to nie jest problem? Starczyłoby wtedy na utrzymanie niejednej takiej szkoły jak w Chomętowie. Na koniec mała dygresja - to, że kampania wyborcza się skończyła jest oczywiste - bo z obietnic wyborczych zarówno burmistrza i radnych zostały tylko słowa. Nie zauważyłam do tej pory jednak, aby pan burmistrz i większość radnych zrobili cokolwiek dobrego dla naszej gminy.... bo chyba trudno DOBREM nazwać działania krzywdzące innych.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)