Dziś mamy 19 września 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

30 czerwca 2021

Przysięga wojskowa Tomasza Jahnke. Zawsze gotowy, zawsze blisko

fot. Agnieszka Bubczyk

fot. Agnieszka Bubczyk

Dnia 26 czerwca 2021 roku delegacja# Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka, w składzie: dyrektor szkoły - Alicja Jaśkowiak, nauczyciel edukacji wojskowej Jarosław Odrobiński oraz wychowawca klasy Agnieszka Bubczyk, uczniowie klasy IV Technikum (szer. Gracja Gałązka, Kamila Sawicka, Kacper Tchórzewski) uczestniczyła w uroczystej przysiędze wojskowej  żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Grudziądzu.  Ślubowanie na sztandar wojskowy składał Tomasz Jahnke - tegoroczny maturzysta. 

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 80 ochotników utworzonego niedawno 83. batalionu piechoty lekkiej. Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT, podobnie jak żołnierze innych brygad wspierali na różnych płaszczyznach służbę zdrowia i instytucje, które potrzebowały pomocy w czasie trwającej pandemii SARS-CoV-2. Przysięga była wyjątkowa także z innego powodu. Swoją obecnością uświetnił ją Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak. Obecny na miejscu był również Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz pułk. Krzysztof Stańczyk dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze po raz pierwszy przysięgali na terenie koszar nowego, trzeciego batalionu.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wręczył pamiątkowe ryngrafy 6 żołnierzom szkolenia podstawowego. Wśród nich był szer. Tomasz Jahnke, który m.in. swoją postawą, doświadczeniem, znajomością regulaminów oraz przygotowaniem pod względem fizycznym podobnie jak pozostali, wyróżniał się na tle pozostałych żołnierzy szkolenia podstawowego.

Pani dyrektor, z wychowawcą oraz p. Jarosławem Odrobińskim złożyli gratulacje Tomaszowi i jego rodzicom oraz wręczyli upominki ufundowane przez szkołę i organ prowadzący - Powiat Nakielski. Tomek jest ósmym kadetem klasy wojskowej, który złożył uroczystą przysięgę.  

Przysiędze  towarzyszył piknik wojskowy „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” podczas, którego żołnierze zaprezentowali swój sprzęt i wyposażenie. Odwiedzający mogli zobaczyć m. in. KTO Rosomak, armatohaubicę Dana, wyrzutnię Langusta, czy moździerz Rak oraz posmakować wojskowej grochówki.

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/wojsko-polskie-rosnie-w-sile

 

Autor: Agnieszka Bubczyk

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

 

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Agresja 17 września 1939 r. Prezes IPN o przyczynach, przebiegu i skutkach napaści na obywateli

17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania# wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. 17 września 1939 r. był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy. Nim Władimir Putin lub Aleksandr Łukaszenko ponownie skłamią na temat sowieckiej agresji z 17 września 1939 r., warto przypomnieć przyczyny, przebieg i skutki tej bezceremonialnej napaści na obywateli polskich.

(czytaj więcej)
0

Jesień z pupilem i w domu wszędzie jest czysto? Sprawdź jak to zrobić

Przed właścicielami czworonogów jeden z najtrudniejszych# okresów w roku pod względem utrzymania czystości w domu. Piach, błoto i liście przyniesione na łapkach pupila z deszczowego spaceru, a także sezonowe linienie sierści to nie lada wyzwanie. Tej jesieni bądź przygotowany i wyposaż się w zestaw do utrzymania czystości w domu, którego współlokatorami są psy i koty.

(czytaj więcej)
0

Zuzanna i Antoni, a może Mercedes i Romeo Znamy najpopularniejsze imiona!

Po babci, wujku, przyjaciółce, a może po# ulubionej piosenkarce lub bohaterze literackim? Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Śpiesząc Wam z pomocą na dane.gov.pl opublikowaliśmy zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych od stycznia do czerwca tego roku.

(czytaj więcej)