Dziś mamy 22 lipca 2018, niedziela, imieniny obchodzą:
12 kwietnia 2018

Przeprowadzono kilka eksperymentów. Dzieci były zachwycone

fot. Jolanta Storzyńska

fot. Jolanta Storzyńska

Małe dziecko lubi eksperymentować, doświadczać samodzielnie poprzez naturalną #ciekawość. Jego badawczy umysł poznaje świat przez zabawę, a proste naukowe poszukiwanie wiedzy pomaga mu zrozumieć zachodzące na co dzień zjawiska.

Eksperymenty umożliwiają wielokierunkowy rozwój dziecka. Wykonywanie nieskomplikowanych doświadczeń to niezwykle pouczająca przygoda, która prezentuje u dzieci zainteresowania z dziedzin nauk ścisłych. Przedszkolaki są z natury bardzo ciekawe świata, a zatem pragną samodzielnie wyjaśnić obserwowane zjawiska.

Mając na uwadze edukację daltońską, w której uwzględnia się umiejętności już opanowane przez dzieci oraz samodzielne podejmowanie zadań zespołowych, grupa Słoneczek z Przedszkola nr 2 w Szubinie brała udział w lekcji chemii. W Szkole Podstawowej nr 1 w Szubinie, pani Danuta Błażejak – Błaszak, nauczycielka chemii wraz z uczennicami gimnazjalistkami: Klaudią, Julką i Amelką pokazały dzieciom eksperymenty.

W ćwiczeniu: „Dzbanek pełen kropli” dzieci mogły po wymieszaniu sody oczyszczonej, octu, oleju i barwnika spożywczego zaobserwować, iż krople zabarwionego octu powoli opadały na dno dzbanka, osadzając się na powierzchni sody. W wyniku połączenia octu (kwasu) i sody (zasady) nastąpiło wytwarzanie się gazu – dwutlenku węgla (CO2), otaczającego kropelki wpuszczonego octu, które stały się dzięki temu lżejsze i unosiły się.

Eksperyment dotyczący „Wybuchającego wulkanu” pokazał dzieciom, w jaki sposób soda oczyszczona (zasada) w reakcji z octem (kwas) spowodowała bąble napełnione dwutlenkiem węgla. „Malowanie na mleku” to kolejne ćwiczenie, podczas którego dzieci mieszały kolory i badały właściwości cieczy, a jednocześnie uzyskiwały wspaniały pokaz barw. Testując, sprawdzając i bawiąc się, dzieci samodzielnie pobudzały własną ciekawość i mogły w dłuższym okresie czasu obserwować zachodzące reakcje.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Wyspiańskiego w Szubinie nauczycielka chemii- Arleta Marchlewska oraz uczniowie Gabrysia, Kamila, Zuzia i Marcel wprowadzili dzieci w tematykę doświadczeń, przedstawiając dwie ważne postaci Marię Curie Skłodowską i Dimitrija Mendelejewa. Badania przeprowadzone przez uczennicę LO Gabrysię dotyczyły spalania magnezu, któremu towarzyszyło świecenie i wydzielanie się dużej ilości ciepła. Dzieci dokonały porównania świecącego magnezu do „mocno grzejącego słońca”.

Następnie uczennica razem z dziećmi uzyskała w doświadczeniu wodorotlenek sodu w reakcji sody z wodą, a także wodorotlenek żelaza jako składnika rdzy. Napełniła balon gazem wydzielającym się w reakcji połączenia sody i octu. Dzieciom podobało się wytworzenie sztucznego wulkanu w reakcji rozkładu nadtlenku wodoru oraz zmiana barwy roztworu z bezbarwnego (kwasowego) na malinowy (zasadowy).

Dziecko działając myśli, poznaje funkcjonowanie przedmiotów, zjawisk, ich cech, właściwości, a także różnego rodzaju zależności przyczynowo – skutkowe między badanymi przedmiotami i zjawiskami. Zabawy badawcze dostarczają dzieciom niezliczonej ilości nowych przeżyć związanych z odkrywaniem właściwości rzeczy i zjawisk. Podczas eksperymentowania ważne jest dla dziecka gromadzenie doświadczeń, wiadomości i odkrywanie wiedzy o świecie.

Materiał: Jolanta Storzyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 15 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

„Rodzina 500+” i inne świadczenia w liczbach. Ile osób otrzymało wsparcie?

Rządowym programem „Rodzina 500+” realizowanym w 2017 roku objęto 3 845 tys. dzieci #do 18 lat. Świadczenie wychowawcze otrzymywało około 3 797 tys. dzieci, a dodatek 500+ w pieczy zastępczej ponad 47 tys. dzieci.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)