Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

04 października 2018

Przedszkolne grzybobranie. Dzieci uczyły się rozpoznawać popularne grzyby

fot: pow

fot: pow

Dzieci 4-5 letnie z grupy PROMYCZKI Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie realizowały we # współpracy z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Nakle nad Notecią program profilaktyczny" Poznaj grzyby- unikniesz zatruć".

Z powodu na brak możliwości wyjścia do lasu przedszkolaki obejrzały bajkę fabularyzowaną pt. " Kasztaniaki - apetyt na grzyby", z której dowiedziały się , że nie tylko ludzie lubią grzyby, ale grzyby stanowią też pożywienie różnych zwierząt. Miały możliwość poznać budowę grzyba i ich podział na jadalne i trujące. Bardzo ważną informacją było to, że zbieramy tylko i wyłącznie grzyby , które są całe. Fragment grzyba może spowodować pomyłkę w jego rozpoznaniu. przy okazji dzieci poznały sposób ścinania grzybów.

Dzieci poznały też ważną zasadę, że nieznane grzyby pozostają w lesie.

Z dużym zaciekawieniem oglądały zgromadzone  przy pomocy rodziców Atlasy grzybów. Obejrzały też multimedialny Atlas grzybów " Lulek, czyli wiem ile zjem- seria dla dzieci, które chcą pozjadać wszystkie rozumy pt. "ATLAS GRZYBÓW".

Wiek Promyczków nie pozwala na  zapamiętanie zbyt wielu nazw, natomiast świetnie rozróżniały wybrane grzyby jadalne i trujące. Potrafią rozpoznać i podać uproszczone nazwy Borowika, Podgrzybka, Kurkę, Sowę i oczywiście zjawiskowego Muchomora, który niewątpliwie był inspiracją ciekawych prac plastycznych.

Zadania w kartach  pracy i kolorowanie obrazów wybranych grzybów były też okazją do utrwalania wiadomości o grzybach. W zabawach  matematycznych  "Kto ma ile grzybów?"   przedszkolaki   doskonaliły przeliczanie w dostępnym sobie zakresie. Nawet podczas zabaw w przedszkolnej kuchence dzieci wykorzystywały zgromadzone w sali grzyby.

Dzieci miały okazję poznać grę planszową " Na Grzyby". To świetna okazja do utrwalania nazw grzybów i poznania zasad tematycznej gry. 

Słuchaliśmy i śpiewaliśmy piosenki o grzybach , dzieci słuchały wierszy o tematyce związanej z grzybami. Chętne dzieci uczyły się ich na pamięć i recytowały najbliższym.

Tematyka grzybów towarzyszyła dzieciom podczas spotkania w szubińskiej Bibliotece. Pani Maria Mańkowska pokazała dzieciom , jak wiele pozycji literatury traktuje o grzybach. Przeczytała dzieciom wybrane fragmenty oraz pełną humoru opowiastkę o królu i grzybach. Ogromną frajdę sprawiło dzieciom rozwiązywanie zagadek o grzybach, gdzie trzeba było wykazać się  nie tylko wiedzą , ale umiejętnością słuchania i kojarzenia. Rozwiązanie zagadek dzieci wskazywały na planszach edukacyjnych, które zawisły w różnych miejscach w sali.

Naszą wiedzę usystematyzowała historyjka obrazkowa  "Na grzyby" na podstawie  opowiadania Hanny  Zdzitowieckiej .

Nasze przedszkolne grzybobranie było też świetną okazją do zapoznania dzieci z legendą pt. " Jak powstały Grzyby?.

Ciocie Kucharki ustalając przedszkolne menu pozwoliły  dzieciom zjeść ze smakiem zupkę  pieczarkową. Co prawda to nie leśny grzyb, ale smak grzybów był!

A zupa pieczarkowa choć wcześniej znana dzieciom smakowała teraz wyśmienicie !!!

Przedszkolaki obejrzały też suszone plasterki grzybów i stwierdziły, ze pachną one lasem.

W wejściu do przedszkola powstała z inicjatywy naszej grupy gazetka tematyczna dla kolegów z innych grup i ich rodziców, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza , że po opadach deszczu  CZAS NA GRZYBY!!! Warto skorzystać, by był on bezpiecznym czasem.

Okrzykiem "Kto chodzi po lesie kosz grzybów przyniesie " Promyczki zachęcały swoich rodziców do weekendowego spędzenia czasu wolnego na grzybobraniu w lesie i praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Rodzice chętnie dzielili się zdjęciami ze wspólnego grzybobrania.

Realizacja projektu sprawiła nam wiele radości , podniosła  wiedzę i umiejętności dzieci, pozwoliła włączyć do działań rodziców i środowisko lokalne.

Autor: Anna Kluska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 73 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)