Dziś mamy 24 września 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

22 listopada 2019

Promyczki wraz z rodzicami wykonały ozdoby. Prace wezmą udział w konkursie

fot. Jolanta Storzyńska

fot. Jolanta Storzyńska

Promyczki z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie zaprosiły na zajęcia swoich #rodziców, aby Ci pomogli wykonać gwiazdki, aniołki ze słomy związane białą nitką oraz łańcuch na choinkę z wstążeczek - harmonijek z kolorowej bibuły.

Gotowe ozdoby zostaną wysłane na ogólnopolski konkurs plastyczno - techniczny do przedszkola w Piaskach w ramach projektu "Piękna nasza Polska cała".

Celem konkursu jest zainteresowanie rodzin tradycją ludową, upamiętnienie dziedzictwa kultury ludowej. Całością koordynowała instruktorka rękodzielnictwa z Szubińskiego Domu Kultury, Małgorzata Bołka. Praca przebiegała w klimacie przyśpiewek pałuckich. Promyczki cieszyły się z obecności rodziców. Zarówno dzieci, jak i rodzice podczas wypowiadanej refleksji po skończonym zadaniu, uwzględnili wzajemną pomoc między sobą i wspaniałą współpracę. Wspólne działania dzieci i rodziców pobudziło inwencję twórczą, a jednocześnie pozwoliły na pozornie łatwe wykonanie elementów ludowej sztuki zdobniczej własnego regionu.

Materiał: Jolanta Storzyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)