Dziś mamy 19 czerwca 2019, środa, imieniny obchodzą:

16 maja 2019

"Promyczki" poznały zawód szewca. Dzieci były zachwycone wycieczką

fot. pow.

fot. pow.

Grupa Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr 2 w # Szubinie poznała specyfikę zawodu szewca.

Miała możliwość obejrzenia różnorodnych narzędzi i akcesoriów niezbędnych w pracy pana Romualda Rydlewskiego. Z wielkim zainteresowaniem dzieci wysłuchały jego opowieści, w jaki sposób naprawia buty. Dowiedziały się, że pan Romuald swoją profesję rozpoczął w wieku 14 lat, przyglądając się pracy swojego taty, Stefana Rydlewskiego.

Dzieci mogły zobaczyć 100-letnią maszynę do szycia do naprawiania butów, a także 150-letnią skórę, którą po dziś dzień wykorzystuje w swojej pracy. Wzbogaciły swoją wiedzę o nowe pojęcia: modełko, zelówki, szpilorek do robienia dziurek, ambus służący do sklejania brzegów butów, cholewka, fleki, branzel (usztywnienie z tyłu buta).

Promyczki mogły również podejrzeć pracę szlifierki. Usłyszały, że szewc nie tylko naprawia buty, ale także plecaki i torebki.

Zawód szewski obecnie jest bardzo mało popularny i coraz mniej jest już tak oddanych swojej pracy rzemieślników.

Przedszkolaki poprzez bezpośrednią obserwację łatwiej mogły zapamiętać przekazane treści poznawcze, zaspakajając potrzebę wiedzy o zawodzie szewca.

materiał: Jolanta Storzyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 30 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)