Dziś mamy 1 kwietnia 2020, środa, imieniny obchodzą:

07 lutego 2020

Projekt Erasmus+. Wyróżnienie dla szubińskiego liceum

fot. Ewa Mieczkowska-Szczekot

fot. Ewa Mieczkowska-Szczekot

Projekt Erasmus+ „Reversed Roles at School: Flipped Classroom and Learning Through Teaching” realizowany# w latach 2016-2018 w szubińskim liceum został wyróżniony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji - Narodową Agencję programu Erasmus+.

Wyróżnione zostały 32 projekty spośród ponad ośmiuset, które otrzymały granty w latach 2014-2020. Na jego realizację szkoła otrzymała wówczas kwotę 29 000 euro. Nagroda została odebrana przez szkolne koordynatorki Magdalenę Piekarską i Ewę Mieczkowską-Szczekot podczas sympozjum „Podziel się sukcesem”, odbywającego się w Warszawie w dniach 5-6 lutego. Podczas spotkania wyróżnione szkoły przedstawiały rezultaty swoich projektów. Uczestnicy wzięli również udział w warsztatach zarządzania projektami.

Warto wspomnieć, że jest to jeden z sześciu projektów Erasmus+, które realizowała szkoła w ciągu ostatnich 4 lat. Pozyskano w ten sposób kwotę prawie 180 000 euro. W ramach tych działań uczniowie odwiedzili szkoły partnerskie w Hiszpanii, Islandii, Turcji, Rumunii, dwukrotnie byli we Włoszech, a także na Węgrzech i Łotwie. Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Irlandii oraz Austrii. Szkoła wzbogaciła się o nowoczesną bazę dydaktyczną, między innymi pracownię iPadów, które wykorzystywane są na lekcjach. Pod koniec ubiegłego roku przez dwa miesiące w szubińskim liceum uczyły się dwie uczennice z Węgier, zaś w marcu 2020 roku dwie uczennice liceum odbędą taki sam wyjazd do węgierskiej szkoły w Eger.

Od 11 lutego przez trzy dni liceum gościć będzie uczniów z partnerskich szkół w ramach obecnego projektu „Duma narodowa w europejskim kontekście”, a w tegorocznych planach jest jeszcze wyjazd uczniów na Węgry.

 

Materiał: Ewa Mieczkowska-Szczekot

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Wielkanoc coraz bliżej. Pora zastanowić się nad świątecznym menu

Wielkanocny pasztet w trzech odsłonach Wielkanoc coraz bliżej, więc najwyższa #pora zastanowić się nad świątecznym menu. Uroczyste spotkania w domowym gronie zasługują na szczególną oprawę. Faszerowane jajka to nie wszystko, co powinno znaleźć się na odświętnie udekorowanym stole. Obowiązkowym punktem wielkanocnego jadłospisu, obok efektownych babek i mazurków, są domowe pasztety. Temat wydaje się trudny i pracochłonny? Nie ze wskazówkami szefa kuchni Knorr!

(czytaj więcej)