Proces zostanie wznowiony. Będą kolejne przesłuchania w sprawie Marcina K.
fot. MM
15 września 2023 roku w Sądzie Rejonowym w Nakle odbyła się# pierwsza rozprawa w rozpoczynającym się od nowa procesie przeciwko Marcinowi K. w sprawie afery finansowej, do której doszło w 2019 roku. Sprawa dotyczy tzw. okienka kasowego, które działało w Nakle przy ul. Gimnazjalnej. W tym czasie mieszkańcy zlecali przelewy na pokrycie swoich bieżących rachunków w „Microbanku”, jednakże jak się później okazało – wpłacane przez nich pieniądze nie docierały do odbiorców. Znamy datę kolejnej rozprawy, do uczestnictwa w której „zaproszone” zostały osoby pokrzywdzone w sprawie.
Przedłużający się proces sądowy
Trwający niespełna 2 lata proces w Sądzie Rejonowym w Nakle przeciwko Marcinowi K. rozpoczął się 19 listopada 2020 roku. Wówczas oskarżony usłyszał zarzuty dotyczące wyrządzenia oszustw finansowych na łączną kwotę przekraczającą 170 tys. zł. Ostatecznie prowadząca sprawę Sędzia Sądu Rejonowego w Nakle Renata Kowalska ogłosiła wyrok, na mocy którego uznano Marcina K. za winnego popełnienia czynu na podstawie:
– art. 286 par. 1 k.k. – kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat).
– art. 286 par 3 k.k. – przewiduje, że w tzw. wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Sąd przyjmując powyższe rozwiązanie kierował się niską wartością szkody wyrządzonej przez Marcina K. w przypadku zdecydowanej większości osób pokrzywdzonych. Również z uwagi na popełnienie wspomnianych czynów w krótkich odstępach czasu oraz z wykorzystaniem takiej samej sposobności, Sąd na podstawie powyższych artykułów wymierzył oskarżonemu karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Oprócz tego Sąd uznał oskarżonego za winnego innych czynów zarzucanych mu w akcie oskarżenia i przyjął, że stanowią one ciąg przestępstw 91 par 1 k.k. (orzeczenie kary łącznej jest konsekwencją realnego zbiegu przestępstw pod warunkiem, że orzeczono kary tego samego rodzaju lub inne nadające się do połączenia), dodatkowo wymierzając Marcinowi K. karę 1 roku pozbawienia wolności.
Reasumując, Sąd postanowił obie kary połączyć i wymierzyć oskarżonemu łączną karę 3 lat pozbawienia wolności. Sąd zasądził także należne obrońcy koszty wypłacanego wynagrodzenia za obronę oskarżonego z urzędu oraz to, że wszystkim 242 pokrzywdzonym, którym wyrządzona szkoda nie została naprawiona, Marcin K. ma obowiązek jej naprawienia. – U podstaw tego rozstrzygnięcia legła całość zgromadzonego materiału w aktach sprawy i Sąd nie podzielił twierdzeń oskarżonego z których wynika, że ten nie ponosił za nic odpowiedzialności. Z zeznań wszystkich świadków, którzy byli zatrudnieni w tych punktach kasowych wynika jednoznacznie, że to oskarżony zajmował się wykonywaniem ostatecznych przelewów i przejmowaniem pieniędzy. Tak więc to na oskarżonym i tylko na nim ciążył obowiązek, aby przelewać pieniądze. To, że oskarżony uważał, iż odpowiedzialność za to leży po stronie prezesa zarządu, w ocenie sądu nie znajduje oparcia w materiale dowodowym. Skoro oskarżony sam na siebie przyjął takie obowiązki pełniąc funkcję prokurenta spółki, to nie mógł oczekiwać, że ktoś inny wypełnił te obowiązki za niego. Będąc prokurentem miał takie same prawa do działania, jak prezes spółki – argumentowała SSR Renata Kowalska. Wydany wyrok był nieprawomocny.
Sprawa wróciła do Nakła
Powyższy wyrok zgodnie z przewidywaniami został zaskarżony przez Marcina K. i jego obrończynię Annę Krawczyk. Co warte podkreślenia, oskarżony przez cały czas trwania procesu nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów, a winą za ich popełnienie obarczał prezesa firmy.
Ostatecznie Sąd Okręgowy w Bydgoszczy stwierdził, że Sąd Rejonowy w Nakle nie zgromadził pełnego materiału dowodowego, a co za tym idzie – niemożliwym stało się ustalenie stanu faktycznego. Ponadto Sąd Okręgowy wydał opinię, że w trakcie trwania procesu w Sądzie I instancji nie dokonano wyczerpującej analizy zgromadzonego materiału dowodowego i nie wyjaśniono wszystkich okoliczności sprawy, która jak się okazało – ostatecznie została skierowana do ponownego rozpatrzenia.
Ponowne rozpatrzenie i wznowiony proces
Rozpoczynający się od nowa proces poprowadził Sędzia Sądu Rejonowego w Nakle Radosław Trzeciak. Warto nadmienić, że to właśnie ten sam sędzia poprowadził też głośny proces przeciwko burmistrzowi Mroczy Leszkowi K.
Pierwsza rozprawa (po odesłaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia) odbyła się 15 września 2023 roku, a uczestniczyli w niej: SSR Radosław Trzeciak, prokurator Renata Dubiel, oskarżony Marcin K. oraz jego obrończyni adw. Anna Krawczyk. Na początku prok. Renata Dubiel przedstawiła w skrócie zarzuty wobec oskarżonego. – Oskarżam Marcina K. o to, że w okresie od 5 stycznia 2017 do 5 września 2019 dokonał 268 czynów z art. 286 na szkodę klientów centrum rozliczeń finansowych Microbank oraz dopuścił się czynów polegających na oszustwie kredytowym, przy czym łączna kwota powstałej szkody w wyniku popełnienia przestępstw wynosi 179 tys. 664 zł. – powiedziała. Oskarżony po raz kolejny nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów
Po zakończeniu pierwszej rozprawy w rozpatrywanej od nowa sprawie przeciwko Marcinowi K. – Sędzia SR Radosław Trzeciak ogłosił, że Sąd postanowił skierować sprawę na posiedzenie bez udziału stron celem podjęcia decyzji dotyczących dalszego biegu postępowania dowodowego, a rozprawę odroczyć na termin z urzędu. – Sąd ma pewną koncepcję dotyczącą dalszego biegu tego postępowania dowodowego, ale z uwagi na nie tyle zawiłość sentencji ewentualnej decyzji, co jej uzasadnienia – nie jest w stanie zrobić tego dzisiaj. Kolejnej rozprawy szybko nie będzie, natomiast informacja o tym, jaka będzie treść postanowienia, powinna się ukazać ostatecznie jeszcze w tym miesiącu (…) Od 8 lat mojej pracy jeszcze nie spotkałem się ze sprawą, w której występowałaby tak duża liczba osób pokrzywdzonych – powiedział nam wówczas nakielski sędzia.
Jesteś pokrzywdzony? Możesz stawić się na rozprawie! – 16 września 2024 r.
Okazuje się, że proces przeciwko Marcinowi K. zostanie wznowiony po przerwie trwającej prawie jeden rok. – Sąd Rejonowy w Nakle nad Notecią – II Wydział Karny zawiadamia pokrzywdzonych o terminie rozprawy w sprawie przeciwko Marcinowi K., który wyznaczono na dzień 16 września 2024 r. o godz. 13.45 (sala 113 ul. Sądowa 3 w Nakle nad Notecią). Obecność nieobowiązkowa – poinformowała starszy sekretarz sądowy Beata Błaszak.
Źródło:
Galeria
Czytaj również
- Darmowe badania dla wszystkich. Trwa II edycja akcji pn. "Biały Czwartek"
- Zebranie Osiedla Spółdzielczego. Wybrano nowego przewodniczącego
- Honorowy Medal im. ks. Jana Kleina. Bank Spółdzielczy laureatem
- Poszukiwany mężczyzna odnaleziony. Jego stan jest ciężki
- Najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Rolnicy z Królikowa w gronie laureatów
Dodaj komentarz
Żołnierze z pomocą powodzianom. Oczyszczanie zalanych terenów
Decyzją Dowódcy WOT około 200 żołnierzy #8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz ze specjalistycznym sprzętem wydzielono do pomocy powodzianom na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego. Fala kulminacyjna przemieszcza się w głąb kraju, w związku z czym w gotowości do stawiennictwa w jednostce i wyjazdu do działania pozostają kolejni terytorialsi.
(czytaj więcej)Szkodliwe treści w internecie. Jak chronić najmłodszych?
Ministerstwo Cyfryzacji dalej pracuje nad tym, aby wzmocnić# ochronę dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w internecie. W sierpniu i wrześniu br. odbyły się kolejne spotkania nieformalnej grupy roboczej. W spotkaniach uczestniczą przedstawiciele administracji publicznej, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Celem dyskusji jest opracowaniem skutecznych rozwiązań, które będą chronić młodych ludzi przed negatywnym wpływem treści dostępnych w sieci.
(czytaj więcej)Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian
W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.
(czytaj więcej)Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy
Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.
(czytaj więcej)
Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad
Nakło 997, w dniu 03-08-2024 13:45:11 napisał:
odpowiedz
Ania.M, w dniu 03-08-2024 14:12:23 napisał:
odpowiedz
Obserwator , w dniu 03-08-2024 14:12:34 napisał:
odpowiedz
mieszkaniec, w dniu 03-08-2024 14:44:44 napisał:
odpowiedz
Xn, w dniu 03-08-2024 16:20:57 napisał:
odpowiedz
sąsiad, w dniu 03-08-2024 17:11:56 napisał:
odpowiedz
xc, w dniu 03-08-2024 18:14:17 napisał:
odpowiedz
Abernaklogold, w dniu 03-08-2024 19:48:12 napisał:
odpowiedz
Lolita , w dniu 03-08-2024 20:25:57 napisał:
odpowiedz
Bezprawnik, w dniu 03-08-2024 21:20:53 napisał:
odpowiedz
a, w dniu 03-08-2024 21:35:49 napisał:
odpowiedz
Bonus LPG, w dniu 04-08-2024 06:15:04 napisał:
odpowiedz
iwa, w dniu 04-08-2024 11:32:09 napisał:
odpowiedz
Fan, w dniu 04-08-2024 13:47:01 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!