Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 października 2019

Prelekcja o Miejscach Pamięci Narodowej. Zapalono symboliczne znicze

fot. Agnieszka Bubczyk/ Zespół ds. Promocji ZS

fot. Agnieszka Bubczyk/ Zespół ds. Promocji ZS

Uczniowie i kadeci grupy wojskowej klasy Technikum I a na czele z dowódcą kadetem Aleksandrem Schmidtem z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie#, w dniu 23 października, w ramach zajęć z edukacji wojskowej odwiedzili wraz z nauczycielem mjr. rez. Jarosławem Odrobińskim miejsca szczególne dla każdego mieszkańca Szubina oraz Polaka.

Po wymarszu w kolumnie dwójkowej ze szkoły, skierowaliśmy się na Cmentarz parafialny przy ul. Nakielskiej. Lekcja patriotyzmu na Cmentarzu składała się z takich elementów jak, prelekcja o miejscu przedstawiona przez uczniów, wystawienie warty honorowej, uczczenie minutą ciszy pamięci poległych i pomordowanych mieszkańców oraz zapalenie symbolicznego znicza.  

Pierwszym etapem naszej edukacji historyczno-ceremonialnej na cmentarzu była kwatera żołnierzy Wojska Polskiego, poległych we wrześniu 1939r. Jest to pięć mogił: ppor. Wincentego Górskiego (zginął 20 września 1939r. w obronie miasta Szubin), Piotra Błachuty (żołnierz kampanii wrześniowej, zmarł 21 marca 1940r., na skutek zadanych mu tortur), Jana Romańczuka (jeniec wojenny, zmarł 21 marca 1940r. na skutek zadanych tortur), Jana Kowalskiego (jeńca wojennego, zmarł 24 marca 1940r. na skutek zadanych mu tortur) oraz grób nieznanego żołnierza. W 1940r. utworzono w Szubinie obóz dla podoficerów, polskich jeńców wojennych z czasów kampanii wrześniowej 1939 r. - Stalag 64. W lipcu 1940r. część z nich zwolniono do domów, a pozostałych wysłano na roboty do Rzeszy. Jak twierdzą naoczni świadkowie straż obozowa traktowała swoich podopiecznych bardzo brutalnie. Wielu z nich zostało bezpośrednio zamordowanych lub też zmarło na skutek tortur zadanych w obozie. Informację o Kwaterze przygotowała kadetka Klaudia Berdowska.

Drugim etapem pobytu na Cmentarzu był Pomnik - Mogiła Zbiorowa Ofiar Zbrodni Hitlerowskich. Pomnik i mogiła zbiorowa ofiar zbrodni hitlerowskich dokonanych w latach 1939-1945. W obecności uczniów „mundurowych” na posterunku honorowym, po uczczeniu minutą ciszy pamięci poległych złożono kolejny symboliczny znicz. Z kolei z informacją o tym miejscu uczniowie zostali zapoznani z historią i nazwiskami bohaterów przez kadetkę Izę Grycza. Po chwilach zadumy na tym zakończyliśmy tę „żywą” lekcję patriotyzmu i pamięci o naszych przodkach, którzy Polegli w walce o wolną i niepodległą Polskę.

Dodatkowo w dniu 1 listopada delegacja uczniów kadetów z w/w klasy zgłosiła akces, zgłaszając się na ochotnika do pełnienia warty honorową przy mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, poległych we wrześniu 1939r. oraz Pomniku - Mogile Zbiorowej Ofiar Zbrodni Hitlerowskich.

mtaeriał: Agnieszka Bubczyk/ Zespół ds. Promocji ZS

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)