Dziś mamy 25 czerwca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

05 kwietnia 2019

Poznanie zabytków hiszpańskiej kultury. Niezapomniane wspomnienia z wycieczki

fot. A. Marchlewska

fot. A. Marchlewska

Od 18 do 22 lutego pięcioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im Stanisława Wyspiańskiego w # Szubinie, w ramach projektu Erasmus+ „National Prides in a European Context”, przebywało w hiszpańskiej Walencji. Celem podróży było poznanie wybranych zabytków hiszpańskiej kultury wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Swoją podróż, pod opieką pani Eweliny Kapsy i pani Beaty Kaźmierczak, uczniowie rozpoczęli od lotu do Alicante, stamtąd wyruszyli do miasta Orihuela, gdzie mieści się szkoła IES Gabriel Miro, która była gospodarzem spotkania partnerów projektu.

Pierwszy dzień pobytu upłynął na zapoznaniu się z rówieśnikami z krajów partnerskich – Islandii, Włoch, Łotwy, Węgier i Hiszpanii oraz na poznawaniu zabytków Orihueli: gotycko – renesansowego klasztoru i kościoła San Domingo, gdzie mieści się najstarsza biblioteka publiczna w Hiszpanii, bazyliki i muzeum, w którym można było zobaczyć obraz Caravaggia „Kuszenie św. Tomasza” oraz alabastrowy dach jednej z komnat. Dzień zakończył się spotkanie z burmistrzem, który bardzo ciekawie opowiadał o mieście, którego jest gospodarzem.

Środa upłynęła na poznawaniu zabytków Cartageny, której zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty w Muzeum Marynarki. Potem był pobyt w ruinach rzymskiego teatru, w którym można było zobaczyć to, czego uczniowie uczyli się o starożytnym teatrze na lekcjach języka polskiego.

W Murci podziwiano natomiast Real Casino z salami zaprojektowanymi w różnych stylach, m.in. arabskim czy romantycznym oraz klasztor klarysek z elementami sztuki mauretańskiej. Pobyt w Murci zakończył się wizytą w romańsko-gotyckiej katedrze, do której prowadzi uliczka obsadzona drzewkami pomarańczowymi - o tej porze roku obsypanymi owocami.

Kolejny dzień pobytu w Walencji upłynął na wizycie w Elche – mieście słynącym z drzew palmowych. W ogrodzie botanicznym można było zobaczyć nie tylko palmy, które wszyscy znają, ale także ich egzotyczne, np. japońskie, odmiany. Największy podziw wzbudził dwustuletni okaz palmy o niecodziennym kształcie. W katedrze, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zobaczyć można było ciekawe połączenie sztuki romańskiej z elementami kultury arabskiej.

W Alicante natomiast, po spacerze nadmorską promenadą, można było odpocząć na jednej z najpiękniejszych plaż w Europie.

Spotkanie z Hiszpanią było pierwszym z zagranicznych wyjazdów w ramach projektu „National Prides in a European Context”.

Kolejny już na początku kwietnia, tym razem będzie to Palermo na Sycylii. W maju zaś uczniowie odwiedzą Łotwę. Islandia i Węgry to kraje, które odwiedzimy w przyszłym roku szkolnym i wtedy też będziemy gospodarzami spotkania podsumowującego realizowany przez dwa lata projekt.

Wrażenia z podróży do Hiszpanii można odnaleźć także na blogu redagowanym przez uczestników projektu – link do niego znajduje się na stronie internetowej naszej szkoły.

materiał: A. Marchlewska 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)