Dziś mamy 24 sierpnia 2019, sobota, imieniny obchodzą:

25 marca 2019

Pożegnanie ks. Stanisława Różniaka. Parafinie oddali hołd wieloletniemu proboszczowi

fot. TD

fot. TD

W środę i czwartek, 20 - 21 marca parafianie, rodzina, księża towarzyszyli w ostatniej ziemskiej # drodze zmarłego 17 marca ks. seniora Stanisława Różniak, długoletniego proboszcza parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rynarzewie (1983-1992).

Wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego kapłana do kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny miało miejsce w środę 20 marca pod przewodnictwem Prymasa Polski ks. abp Wojciecha Polaka. Została odprawiona msza św. pogrzebowa.

Pogrzeb odbył się 21 marca, przewodniczył  ks. biskup senior Bogdan Wojtuś wraz z księżmi dekanatu łabiszyńskiego i szubińskiego oraz księżmi, którzy pełnili posługi kapłańskie w Rynarzewie. Kondukt żałobny przeszedł od kościoła pomocniczego pw. św. Stanisława do kościoła pw. św. Katarzyny. Na placu przy świątyni złożono trumnę z ciałem zmarłego proboszcza.

Pogrzebowi towarzyszyła liczna okoliczna społeczność.

Ks. Stanisław Różniak urodził się 17 kwietnia 1937 roku w Łodzi koło Sadek w rodzinie rolnika Józefa (1902-1987) i Marianny (1907-1990) z Nowaków. Ks. Stanisława wychowywał się w rodzinnym domu wraz z rodzeństwem najstarszym bratem Józefem (1934-1994), siostrą Ireną (ur. 1947), bratem Janem (1945-2009) oraz dwiema siostrami, które zmarły jako dzieci. Okres okupacji rodzina przeżyła w rodzinnej Łodzi. Od 1945 roku uczęszczał do szkoły podstawowej w Łodzi - Anielinach. Po jej zakończeniu w roku 1952 rozpoczął swoją edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią, która ukończył zdaniem egzaminu dojrzałości w 1956 roku. Podczas nauki w Nakle posługiwał jako ministrant w kościele pw. św. Stanisława biskupa i męczennika.

W 1956 roku wstąpił do Wyższego Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu 30 listopada 1962 roku z rąk sufragana gnieźnieńskiego ks. bp Jana Czerniaka w katedrze gnieźnieńskiej. Mszę Świętą Prymicyjną sprawował 2 grudnia 1962 roku kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Dębowie ( gmina Sadki ). Swoją kapłańską posługę rozpoczął od pracy na wikariacie w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy, gdzie pracował jako prefekt i wykładał w szkole historię, za co wielokrotnie był prześladowany przez ówczesne władze komunistyczne. W roku 1964 został skierowany do pracy na wikariat do parafii farnej we Wrześni gdzie posługiwał pod okiem wielce zasłużonego ks. kan. Kazimierza Kinastowskiego. W roku 1967 przeszedł na wikariat do parafii pw. Św. Trójcy w Bydgoszczy gdzie posługiwał jako prefekt młodzieży. W 1971 roku został wikariuszem parafii pw. św. Mikołaja w Janowcu Wielkopolskim, gdzie posługiwał przez kilka miesięcy. W 1971 roku został skierowany jako wikariusz kooperator na probostwo do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie-Ignacewie koło Gniezna w dekanacie kłeckowskim. Podczas 12-letniej posługi w tej parafii był inicjatorem wielu przedsięwzięć m. in. Wybudował nową kostnicę pogrzebową, salkę parafialną oraz kotłownię c.o. W 1978 roku organizuje w parafii uroczystość Nawiedzenia Kopii Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz do parafii trafił podczas zamieci śnieżnej, a samochód-kaplica obrazu do kościoła dociągnięty został przez śnieżne zaspy przez traktory mieszkańców parafii.

W dniu 15 grudnia 1983 roku dekretem Księdza Prymasa Józefa Kardynała Glempa ks. Stanisław Różniak otrzymał dekret do posługi na probostwie w Rynarzewie gdzie przebyła do swojej śmierci. Podczas swojej posługi w Rynarzewie ks. Stanisław Różniak poświęcił się wielkiemu dziełu budowy kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego we Władysławie (dekanat łabiszyński) równocześnie budując nową plebanię wraz z salkami katechetycznymi w Rynarzewie. 30 listopada 1987 roku ks. S. Różniak obchodził w Rynarzewie Srebrny Jubileusz Święceń Kapłańskich. Homilię podczas mszy św. jubileuszowej wygłosił ks. kan. Józef Nowaczyk, profesor WPSD w Gnieźnie. Posługa ks. Różniaka w Rynarzewie przypadła na okres trudnych przemian gospodarczych, politycznych i społecznych w Polsce. Mają rozległe znajomości zagraniczne organizował wraz ze swoimi przyjaciółmi z Niemiec, Norwegii i Holandii transporty z darami rzeczowymi, żywnością oraz pomocą materialną dla swoich parafian. W 1990 roku rynarzewscy parafianie wraz z ks. Różniakiem przystąpili do kapitalnego remontu kościoła pomocniczego pw. św. Stanisława biskupa i męczennika w Rynarzewie. Ten kościół pochodzący z pocz. XX w. służył miejscowym ewangelikom, a od 1945 roku służy jako świątynia pomocnicza w parafii katolickiej w Rynarzewie. Stan techniczny świątyni zagrażał bezpieczeństwu wiernych oraz zamknięciu świątyni dla kultu wiernych. Podczas gruntownego remontu w świątyni wymieniono stropy, wykonano nowe posadzki, ustawiono trzy nowe ołtarze, nowe ławki, wyposażono na nowo prezbiterium, wykonano nowe konfesjonały, przeprowadzono gruntowny remont i konserwację nieużywanych od lat organów. Poświęcenia odnowionej świątyni w dniu 16 grudnia 1990 roku dokonał ks. bp Bogdan Wojtuś z Gniezna.

W 1992 roku ks. S. Różniak rozpoczął na cmentarzu parafialnym w Rynarzewie budowę długo oczekiwanej nowej kaplicy pogrzebowej. Ze względu na stale pogarszający się stan zdrowia ks. Stanisław Różniak w lipcu 1992 roku za zezwoleniem ks. abp Józefa Henryka Muszyńskiego metropolity gnieźnieńskiego, przechodzi w stan spoczynku. Zamieszkał w mieszkaniu na piętrze na plebani przy kościele parafialnym w Rynarzewie. W 1999 roku z okazji 700-lecia istnienia parafii i Rynarzewa ks. rezydent Stanisław Różniak ufundował do kościoła pomocniczego pw. św. Stanisława biskupa i męczennika nowy dzwon o imieniu Stanisław, który umieszczono wraz z drugim dzwonem o imieniu Ludwik na wieży kościoła. Z okazji Roku Świętego Jubileuszowego 2000 ufundował do kościoła nową figurkę Dzieciątka Jezus do szopki, którą przywiózł z grupą parafian z pielgrzymki do Betlejem w Ziemi Świętej. W 2004 roku ufundował relikwiarz do przywiezionych z Krakowa relikwii bł. Siostry Faustyny Kowalskiej, apostołki Miłosierdzia Bożego. W dniu 29 października 2012 ks. rezydent Stanisław Różniak obchodził w Rynarzewie swój Złoty Jubileusz Kapłaństwa. Uroczystą mszę święta jubileuszową odprawił ks. S. Różniak w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rynarzewie, a homilię wygłosił ks. Adam Dyderski, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Wapnie, były długoletni wikariusz w Rynarzewie. Ostatnie lata życia ks. Różniaka były naznaczone chorobą i cierpieniem. Swoje doczesne życie zakończył w nocy z soboty na niedzielę 17 marca 2019 roku w szpitalu w Bydgoszczy.

życiorys: Piotr S. Adamczewski

Oceń artykuł: 7 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Lisa, w dniu 06-05-2019 15:47:47 napisał:

    Koń by się usmial!!!!!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Naczepa platforma
Rolki termiczne
0,69PLN 0,49PLN
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
0

Mała architektura. Niewielkie elementy o dużym znaczeniu

Ogrodowe elementy dekoracyjne znajdują zastosowanie nie tylko w# przestrzeni miejskiej, ale również w indywidualnych aranżacjach wokół domu.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)