Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

02 marca 2018

"Powstańcze wyzwania". Harcerze wzięli udział w biwaku

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniach 23-24 lutego 2018 r. 7 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska FENIKS w # Szubinie zorganizowała biwak pn. „Powstańczy przystanek”.

Jednym z głównych założeń tego biwaku były warsztaty rękodzielnicze pn. „Powstańcze wyzwania”, na których wykonywano rysunki o tematyce powstańczej, zakładki do książek, zawieszki na okno w barwach narodowych, powstańcze trefle oraz kolorowanki. Wykonano także kotyliony, które będą wyróżniać uczestników warsztatów podczas obchodów wszelkich świąt narodowych nadchodzących w tym roku.

Kolejnym punktem była lekcja historii o Powstaniu Wielkopolskim w Kcyni prowadzona przez dwóch lokalnych nauczycieli: Pana Marcina Lisieckiego oraz Pana Rafała Jankowskiego. Spacer połączono ze złożeniem symbolicznych kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym walki powstańcze w Kcyni. To ważny punkt w dziejach historii Powstania, bowiem właśnie między innymi poprzez Kcynię szła fala wyzwolenie dla Szubina. Dojechaliśmy również do Rynarzewa i Zamościa, a biwak rozpoczęliśmy od Pomnika-Mogiły Poległych Powstańców Wielkopolskich w Szubinie, gdzie również złożono kwiaty i znicze oraz oddano hołd poległym.

„Przystanek” to nazwa symboliczna, która miała za zadanie zatrzymania się na chwilę w miejscach ważnych, poświęconych wydarzeniom i bohaterom, a także poległym, którzy złożyli ofiarę najwyższą – swoje życie za wolną Polskę. Wysłuchano rysu historycznego, poddano się zadumie i oddano cześć Bohaterom Powstania Wielkopolskiego. Ważne jest, by pamiętać o tych miejscach nie tylko od święta, ale również podczas pozostałych dni w roku.

Podczas biwaku towarzyszyło nam śpiewogranie, przy którym miło płynął nam czas. Nie mogło zabraknąć także śpiewów patriotycznych, filmów o przebiegu Powstania Wielkopolskiego na naszych terenach, a także prezentacji i quizu o Powstaniu przygotowanych przez nasze druhny.

Na zakończenie biwaku z przyjemnością zjedliśmy tort z okazji Dnia Myśli Braterskiej, który ufundowali instruktorzy. Zostały również wręczone Książeczki Kompani Powstańczej w Szubinie, gdzie nadano stopnie oraz przyznano wyjątkowe sprawności harcerskie. Książeczki te będą służyły nam podczas innych przygód na trasach powstańczych w tym roku.

Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji zadania: Gminie Szubin, Szkole Podstawowej nr 1 w Szubinie oraz komendzie naszego Hufca ZHP PAŁUKI w Smerzynie.

Zadanie publiczne pn. „POWSTAŃCZE WYZWANIA” współfinansowane zostało ze środków budżetu Gminy Szubin.

materiał: pwd. Tomasz Lewandowski drużynowy 7 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej FENIKS w Szubinie, im. Bohaterów Powstania Wielkopolskiego

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)