Dziś mamy 27 listopada 2020, piątek, imieniny obchodzą:

24 października 2020

Potrzebne jest osocze ozdrowieńców. Jakie są zasady jego pobierania?

fot. RCKiK Bydgoszcz

fot. RCKiK Bydgoszcz

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy uczestniczy w #ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2 (Koronawirus).

Kim jest ozdrowieniec ?

1. Osoba, u której wykryto, za pomocą testów, materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19). Obecnie nie wykrywa się jednak obecności wirusa (wyzdrowienie potwierdzenie badaniem wymazu z nosogardzieli RT-PCR)

lub

2. Osoba, u której nie stwierdzono wcześniej obecności wirusa za pomocą testów RT-PCR, jednak testy wykazały, że obecnie w jej krwi znajdują się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

UWAGA! - fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję nie pozwala nam traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19 / SARS-CoV-2.

RCKiK nie zleca wykonywania badań przeciwciał oraz wymazów. Badania są wykonywane na zlecenie lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji. Do RCKiK należy zgłosić się posiadając wyniki testów.

Kto może być dawcą osocza ?

Wszystkie osoby, które spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741) Link do rozporządzenia 

Czynniki dyskwalifikujące opisane zostały również w zakładce "Kto nie może oddać krwi?"

1.  Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe  zakażenie wirusem SARS-CoV-2,

2.  Sa obecnie uznane za zdrowe, czyli:

 - od dnia wykonania ostatniego badania (2 kolejne ujemne badania) na obecność materiału genetycznego wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR) minęło 14 dni,

- lub przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR),

- lub mimo braku wystąpienia objawów, stwierdzono w krwi obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2, minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR).

3. Są w wieku 18-60 lat,

4. Waga ciała wynosi min. 50 kg.

5. W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania.

Jak pobierane jest osocze ?

Osocze pobierane jest  metodą plazmaferezy, w ilości między 500-650 ml w tygodniowych odstępach. 

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osoczą w taki sposób, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.

Termin i miejsce pobrania ustalane są indywidualnie z każdym dawcom po wcześniejszym wywiadzie telefonicznym z lekarzem.

Kontakt:
Tel.: (52) 322 18 73
e-mail: lekarz@rckik-bydgoszcz.com.pl
(telefon czynny od pon.-pt. w godz.: 7:30-15:30)

Placówki pobrania osocza:

Bydgoszcz:
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ul. Markwarta 8

Brodnica:
Terenowy Oddział Brodnica, ul. 18 Stycznia 36a, tel: (056) 493-19-83

Grudziądz:
Terenowy Oddział Grudziądz, ul. Włodka 16-18 I piętro, tel: (056) 642-34-46

Inowrocław:
Terenowy Oddział Inowrocław, Szpital Powiatowy w Inowrocławiu, ul. Poznańska 97, tel: (052) 354-53-28

Toruń:
Terenowy Oddział Toruń, ul. Gagarina 212-216, tel: 570 587 214

Włocławek:
Terenowy Oddział Włocławek, budynek Pogotowia Ratunkowego, ul. Lunewil 15, tel.: (054) 234-69-59

Materiał: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble kuchenne - na zamówienie
Wypożyczalnia samochodów
Sprawdzanie geometrii kół
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Usługi transportowe
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Krzesło młodzieżowe
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)