Dziś mamy 4 lipca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

28 maja 2020

Policja przestrzega przed oszustami. Metoda "na policjanta" i "na prokuratora"

fot. arch.

fot. arch.

Niestety przekonała się o tym jedna z seniorek. Kobieta zaciągnęła kredyt, a następnie #wypłacone pieniądze zostawiła przy śmietniku. W drugim przypadku seniorkę uchronił pracownik banku. Nie dajmy się oszukać. Wystarczy stosować się do jednej zasady - POLICJANCI nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy!

Do dwóch zdarzeń doszło wczoraj po południu (27.05.2020). Niestety w jednym przypadku doszło do oszustwa, natomiast w drugim wzorowo zareagował pracownik banku. W obydwóch przypadkach oszuści posłużyli się tą samą legendą.

Do pokrzywdzonych zadzwoniła osoba (w pierwszym przypadku mężczyzna, a w drugim kobieta) podająca się za policjanta. Twierdziła, że prowadzone są działania przeciwko grupie przestępczej mające uchronić oszczędności seniorek przed utratą, ponieważ przestępcy są w posiadaniu między innymi ich dowodów osobistych. Ponadto, przekonywała, że w ten przestępczy proceder zamieszani są też pracownicy banku. Rozmówca był bardzo przekonujący. Na potwierdzenie osoba kazała zadzwonić pod numer 112 nie rozłączając się. Wówczas oszust przekazywał kompanowi słuchawkę, który potwierdzał podane nazwisko oraz numer służbowy rzekomego policjanta.

W jednym z przypadków wystąpił też „prokurator”, który nakłaniał kobietę do wypłacenia gotówki, a także do zaciągnięcia kredytu. Pokrzywdzona odwiedziła kilka banków. Na szczęście w jednym z nich pracownik banku zorientował się w trakcie wypłacania pieniędzy, że jego klient jest ofiarą oszustwa. Nie doszło do przekazania pieniędzy, a sprawa została zgłoszona bydgoskim policjantom.

Tyle szczęścia nie miała bydgoszczanka, która uwierzyła w historię oszustów. Pokrzywdzona postępowała zgodnie z instrukcją przekazywaną przez oszustkę. Przede wszystkim miała się nie rozłączać telefonicznie i z nikim nie rozmawiać, nawet z najbliższymi o tym co robi. W banku, w przypadku dopytywania przez pracownika wypłacającego pieniądze, miała mówić, że wypłaca gotówkę na zakup działki. Kobieta zaciągnęła blisko 40 tysięcy kredytu! Następnie wypłaciła pieniądze i zgodnie z instrukcją poszła w umówione miejsce. Było to miejsce z pojemnikami na śmieci przed jednym z bloków na Bartodziejach. Oszustka dokładnie wskazała pomiędzy jakimi pojemnikami ma zostawić gotówkę. Kobieta postąpiła zgodnie z poleceniem. Na koniec rzekoma policjantka oznajmiła, że przyjedzie do pokrzywdzonej z protokołem, gdy odbierze pieniądze.

Niestety dopiero po pewnym czasie ofiara orientuje się, że została oszukana. Jak widać bardzo często przekazują oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągają kredyty.

Natomiast słowa uznania i podziękowania należą się pracownikom banków, którzy uchronili swoich klientów przed przekazaniem pieniędzy oszustom.

Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami.

Zwracamy się też z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu.

Wykorzystujmy okoliczności – tak obiady świąteczne jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami.

Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Materiał: kom. Przemysław Słomski - KMP Bydgoszcz
Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • -11 (25)

  nakielanin, w dniu 28-05-2020 19:02:29 napisał:

  a na księdza nie ma ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 14 (24)

  obserwator, w dniu 29-05-2020 08:56:51 napisał:

  Głupota ludzi nie zna granic, są niby Polakami a oglądają i słuchają niemieckich audycji, typu TVN czy Polsat. Głosują na oszustów i złodziei typu PO czy im podobne, a później narzekają, że jest im źle. Teraz na prezydenta popierają nieudaczników, którzy sprowadzą im szybko afrykańską dzicz muzułmańską i skończą się przywileje a zaczną się same straty, czy homoseksualiści będą legalnie molestować małe dzieci, które otrzymają niby do adopcji! Takie to mamy dziś społeczeństwo z wypranymi mózgami przez wrogie nam państwo niemieckie! A wystarczy oglądać i słuchać polskich stacji typu TVP , TVP 24 i znasz całą prawdę!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa stanu surowego
Pomoc drogowa
Skup i sprzedaż części
Pokój dzienny/ jadalnia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zabiegi dla panów
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Dwa rozwiązania, ten sam efekt. Odpływ liniowy a brodzik podpłytkowy

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę# prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)