Dziś mamy 12 lipca 2025, sobota, imieniny obchodzą:

11 lipca 2025

Apel sektora drobiarskiego. Zagrożenia i wyzwania

fot. pixabay

fot. pixabay

10 lipca bieżącego roku odbyło się spotkanie# Prezesa Zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, Dariusza Goszczyńskiego, z przedstawicielami mediów. Spotkanie dotyczyło najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem drobiarskim w Polsce i Unii Europejskiej.

Na wstępie Prezes Goszczyński odniósł się do wydarzenia z dnia poprzedniego – spotkania unijnych i polskich organizacji branżowych, które w Warszawie podpisały wspólną deklarację stanowczego sprzeciwu wobec obecnego kierunku zmian polityki rolnej i handlowej UE. Sygnatariuszem deklaracji była m.in. KRD-IG, unijna organizacja drobiarska AVECprezentowana przez Gert-Jan Oplaat oraz szereg organizacji drobiarskich z wielu państw członkowskich.

Nie sprzeciwiamy się umowom handlowym jako takim, ale chcemy, by były uczciwe, nie prowadziły do utraty konkurencyjności europejskich producentów i nie stawiały ich w gorszej pozycji wobec importerów – zaznaczył Dariusz Goszczyński. – Nie może być tak, że europejscy rolnicy podlegają rygorystycznym wymogom, a jednocześnie na unijny rynek trafiają produkty niespełniające tych standardów.

Prezes KRD-IG podkreślił, że import mięsa drobiowego już teraz stanowi około 25% rynku UE, z czego znaczącą część stanowi import z Brazylii – 360 tys. ton rocznie, podczas gdy w ramach umowy Mercosur proponowany kontyngent to dodatkowe 180 tys. ton.

Kolejnym wyzwaniem są niedawno zakończone negocjacje z Ukrainą, w których mięso drobiowe uznano za produkt wrażliwy. Nowa kwota importowa wynosi 120 tys. ton – mniej niż dotychczasowe 137 tys. ton. – To krok w dobrą stronę, jednak oczekiwania europejskiego sektora drobiarskiego były dalej idące. Ponadto sposób prowadzenia negocjacji przez KE rozczarowuje. Środowiska rolnicze nie były realnie włączone w konsultacje – skomentował Goszczyński.

Dużym niepokojem branży drobiarskiej są także planowane zmiany legislacyjne związane z dobrostanem zwierząt, będące częścią Zielonego Ładu. W przypadku rozporządzenia ws. transportu zwierząt zgłoszono ponad 3 tys. poprawek, co pokazuje, jak kontrowersyjny jest to projekt. Pozostałe trzy unijne rozporządzenia dotyczące dobrostanu zwierząt zostały wycofane, a w ich miejsce zostaną zaproponowane nowe, do których konsultacje się właśnie rozpoczynają.

Wzywamy Komisję do rozsądku. Głos praktyków i nauki powinien być brany pod uwagę, a nie presja NGO-sów – apelował D. Goszczyński.

W trakcie spotkania poruszono także temat chorób drobiu. Dzięki skutecznym działaniom sektora, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Inspekcji Weterynaryjnej oraz przyjęciu przygotowanego przez branżę planu walki z grypą ptaków, Polsce udało się uniknąć restrykcyjnych obostrzeń proponowanych przez KE i w dniu 30.06. odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu.

To istotne z punktu widzenia pełnego przywrócenia dostępu do rynków eksportowych. Jednocześnie, wspólnie z GIW, innymi organizacjami i ekspertami, pracujemy nad aktualizacją planu bioasekuracyjnego, by jeszcze lepiej przygotować się na sezon jesienno-zimowy – poinformował Prezes KRD-IG.

Niestety cały czas pojawiają się w kraju kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu.

Na wniosek środowiska drobiarskiego wprowadzony został obowiązek szczepień. Ważnym jest, aby całe środowisko drobiarskie skrupulatnie podchodziło do tego obowiązku. Tylko w ten sposób będziemy w stanie osiągnąć odporność populacyjną – powiedział Dariusz Goszczyński.

Na zakończenie spotkania Prezes KRD-IG poinformował o trwających staraniach Polski, która złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o przyznanie oznaczenia geograficznego dla polskiej gęsi owsianej. – Jest to produkt o wyjątkowych walorach smakowych, wynikających z tradycyjnego chowu i żywienia owsem. Jest znany i ceniony zwłaszcza w Niemczech. Liczymy, że wkrótce dołączy do grona europejskich chronionych produktów – podkreślił Prezes Goszczyński.

Materiał: Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza

Oceń artykuł: 7 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Czytelnik , w dniu 11-07-2025 11:00:26 napisał:

    Hodowla drobiu w Polsce to OKRUCIEŃSTWO! Nasz kraj słynie z największej w Unii Europejskiej hodowli klatkowej ptaków, podobnie jak i futerkowych zwierząt. Są kraje w których zakazano tak okrutnych barbarzyńskich praktyk celem bogacenia się gospodarki. Wstyd dla naszego kraju …:(

    odpowiedz

    • 0 (0)

    zezwierzęcenie, w dniu 11-07-2025 20:50:28 napisał:

    "Szczepicie" siebie i szprycujecie od lat antybiotykami i innymi sterydami drób.To po pierwsze.Po drugie chów klatkowy powinien być zakazany bo to nic innego jak znęcanie się nad ptactwem.Warunki w jakich przebywają wyczerpują znamiona czynu znęcania się.Barbarzyństwo.Skojarzenia chowu i uboju mam tylko jedne...kurzy Oświęcim.Ludzka podłość.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Budowa magazynów
Rejestracja BDO
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.

(czytaj więcej)
0

Rowerem przez Krajnę i Pałuki. Nowy przewodnik z opisanymi trasami

Masz ochotę na aktywny wypoczynek w pięknym otoczeniu natury? #Sięgnij po nowy przewodnik rowerowy powiatu nakielskiego i ruszaj w trasę!

(czytaj więcej)