Czym są lonże wspinaczkowe? Poradnik

fot. powierzone
Lonża jest szalenie ważnym elementem wyposażenia wspinacza. Tuż obok lin, butów i# innych akcesoriów stanowi wyprawkę każdej osoby chcącej zacząć swoją przygodę ze wspinaczką. Podpowiadamy, czym są lonże, do czego służą i jak wybrać odpowiedni sprzęt.
Lonża wspinaczkowa – co to jest i do czego służy?
Lonże wspinaczkowe to nic innego jak elementy łączące wspinacza z punktem asekuracyjnym. Zapewniają bezpieczeństwo wtedy, gdy trzeba się przepiąć, zjechać albo zawisnąć na danym stanowisku.
Lonża przydaje się najbardziej na via ferratach i przy wspinaczce wielowyciągowej, używana jest także do zjazdów, a także do prac wysokościowych – na przykład przez alpinistów przemysłowych.
Wśród rodzajów lonży można wymienić dynamiczne, czyli pochłaniające energię przy opadaniu, lonże statyczne – w formie nośnej taśmy lub liny, służące do manewrów w miejscu, oraz lonże w formie zaawansowanych systemów via ferrata. Te ostatnie posiadają absorbery energii i dodatkowe karabinki ułatwiające pracę na stanowiskach.
Kiedy i jak korzystać z lonży?
Należy podkreślić, że lonża, wbrew obiegowej opinii, nie służy do asekuracji. To jedynie zabezpieczenie pomagające przy czynnościach statycznych, kiedy wspinacz korzysta już z systemu asekuracji. Nie używa się jej więc podczas poruszania na ścianie, a jedynie podczas manewrów czy przepinania się.
Przy wspinaczce wielowyciągowej wspinacze przepinają się do kotw lub łańcuchów, aby móc komfortowo operować liną. Z kolei na via ferratach lonża pozwala komfortowo przepinać się z jednej stalowej liny na drugą podczas pokonywania skomplikowanych trawersów i podejść. Lonża zamoryzuje poślizgnięcia się i pochłonie nadmiar energii, jeżeli dojdzie do nieprzewidzianego zjazdu.
Dodatkowo lonże stabilizują wspinaczy podczas zjazdów i innych manewrów, dzięki czemu nie obracają się oni ani nie dryfują w nieprzewidzianych kierunkach. Dają też tymczasowo trzeci punkt podparcia, na przykład kiedy potrzebujesz zwolnić jedną rękę podczas przebywania na półce skalnej czy przy stanowisku.
Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu lonży?
Wybierając lonżę, musisz ocenić jej jakość – nie oszczędzaj na produktach, które mogą zaważyć na Twoim bezpieczeństwie. Zdecydowanie lepsze od zwykłych taśm są lonże pochłaniające drgania, czyli dynamiczne liny z amortyzatorem.
Karabinki z kolei muszą być łatwe w obsłudze – musisz mieć możliwość odpięcia i zapięcia ich jedną ręką, a dodatkowo mieć pewność, że blokada działa skutecznie.
Lonży nie powinno się mocować do uprzęży przy pomocy karabinków – zawsze musisz zrobić węzeł lub pętlę, która przypnie Cię do punktu centralnego. Pamiętaj też, żeby nie przypinać się do punktu położonego poniżej – zawsze do góry. Jeżeli bowiem dojdzie do poślizgnięcia się, grozi Ci długi lot i przeciążenie, a w konsekwencji – kontuzje.
Lonżę wymieniaj zawsze wtedy, kiedy miała kontakt z dużym przeciążeniem i była wystawiona na próbę – nawet, jeżeli naocznie wygląda dobrze, może mieć ślady zużycia, których nie widać na pierwszy rzut oka. Powodzenia!
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
- Lokaty, inwestycje na giełdzie, a może kryptowaluty – gdzie lokować środki w 2025 roku?
- Twoja przyszłość zaczyna się od decyzji…
- Biurko industrialne – jak wybrać odpowiedni model do Twojego wnętrza?
- Praca w zarządzaniu nieruchomościami – czy to zawód przyszłości?
- Niepłodność – przeszkoda, którą można pokonać
Jak bezpiecznie przetrwać upały? Narażone dzieci i osoby starsze

Wg prognoz pogody, przed nami upalne dni.# Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, jednak wszyscy powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas upału.
(czytaj więcej)Wakacyjna akcja. "Zapnij pasy– poczuj uścisk bezpieczeństwa"

Wakacje to czas nasilonych wyjazdów rodzinnych#. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis SA - operatorem komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network SA, począwszy od 27 czerwca do 31 sierpnia 2025 r., będzie prowadziło akcję pn. ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.
(czytaj więcej)Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości

W środę, 2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie #Matki Bożej Licheńskiej – czczonej jako Matka Pocieszenia i Opiekunka rodzin oraz cierpiących.
(czytaj więcej)Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe. Kiedy i jak stosować?

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna przewidziana #w polskim prawie, mająca na celu ochronę osoby, która z powodu zaburzeń psychicznych lub innej poważnej niezdolności nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Ma ono na celu ochronę interesów osoby ubezwłasnowolnionej, a nie jej karanie czy dyskryminowanie. Może dotyczyć m.in. osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, uzależnieniami czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi (np. zaawansowana demencja), które w znacznym stopniu umożliwiają świadome kierowanie swoim zachowaniem.
(czytaj więcej)