Dziś mamy 12 lipca 2025, sobota, imieniny obchodzą:

12 lipca 2025

Wypoczynek najmłodszych. Wzmożony czas kontroli służb

fot. KPUW

fot. KPUW

Okres wakacji to wzmożony czas kontroli służb#, które nieprzerwanie prowadzą działania, aby móc zapewnić bezpieczny wypoczynek na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Według danych Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy aktualnie realizowanych jest 1131 turnusów wypoczynku, z czego ponad połowę stanowią półkolonie (617). Łączna liczba uczestników wynosi ponad 41 tys. dzieci i młodzieży.

Policja cały czas prowadzi działania informacyjne i edukacyjne promując bezpieczne zachowania nad wodą czy w ruchu drogowym, a na czas wakacji uruchomiła sezonowe posterunki wodne m.in. nad Zalewem Koronowskim, Jeziorem Gopło i Jeziorem Rudnickim.

Podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie www.policja.pl, prezentowana jest mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Bieżąca aktualizacja mapy, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Na drogach prowadzone są także regularnie akcje pn. "Bezpieczny przejazd", „Bezpieczna S-5” czy „Trzeźwy poranek”, z kolei nad wodą Policja prowadzi wspólne patrole z WOPR patrolując tereny wokół akwenów.

Nad bezpieczeństwem nad wodą czuwa WOPR, który utrzymuje w całym województwie ciągłą gotowość ratowniczą. W ramach prewencji organizowane są przez nich także pokazy i zajęcia edukacyjne z zakresu udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania nad wodą.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego prowadzi coroczną akcję „Bezpieczny Autokar – Wakacje 2025”. Inspektorzy prowadzą kontrole na głównych trasach regionu oraz w punktach zbiórek. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców, dokumentacja oraz czas pracy.

Państwowa Straż Pożarna na bieżąco nadzoruje stan ochrony przeciwpożarowej w obiektach i na terenach, gdzie odbywa się wypoczynek - pod kątem warunków ewakuacji, ochrony przeciwpożarowej i możliwości prowadzenia działań ratowniczych. Zachęcamy również do odwiedzenia sal edukacyjnych OGNIK, z których mogą korzystać zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane – można je znaleźć w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu, Wąbrzeźnie, Żninie i Grudziądzu.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą liczne działania edukacyjne oraz przeprowadzają kontrole obiektów noclegowych i żywieniowych, oceniając m.in. warunki higieniczne. Prowadzony jest również nadzór nad kąpieliskami, a aktualną jakość wody można sprawdzić na Serwisie Kąpieliskowym (https://sk.gis.gov.pl/).  Aktualnie w województwie kujawsko-pomorskim uruchomiono 40 kąpielisk i 7 miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.

Z wizytą u harcerzy

W tym tygodniu Wicewojewoda Piotr Hemmerling wspólnie ze Starostą Bydgoskim Piotrem Kozłowskim i Burmistrzem Koronowa Patrykiem Mikołajewskim oraz Dyrektorami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i przedstawicielami PSP odwiedzili obozowisko Hufca Warszawa-Praga-Północ w Samociążku.

To jeden z największych obozów harcerskich w regionie – przebywa na nim 177 uczestników z 72 Szczep Harcerski "Ostoja" oraz Szczep 355 "Utrøst".

W związku z wydanymi w ostatnim czasie alertami pogodowymi przyspieszono kontrole wszystkich obozów, aby upewnić się, że dzieci mają zapewnione bezpieczne warunki, a organizatorzy są w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami. Celem wizyty było sprawdzenie, czy zalecenia związane z alertami pogodowymi są realizowane w praktyce.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa obecnie 29 podobnych obozów. Wszystkie zostały już sprawdzone przez służby. Łącznie ponad 1600 zuchów, harcerzy i uczestników niezrzeszonych wypoczywa pod namiotami. Przypominamy, że służby stale monitorują terenowe formy wypoczynku dzieci i młodzieży, zwłaszcza w kontekście zmieniającej się sytuacji pogodowej.

Zalecane działania przed wyjazdem na zorganizowany wypoczynek

Przypominamy, że zarówno organizatorzy jak i rodzice mogą zgłaszać kontrole autokarów (z wyprzedzeniem min. 3 dni roboczych) pod numerem telefonu WITD w Bydgoszczy (52) 323-83-49. Na stronie www.BezpiecznyAutobus.gov.pl można również dokonać samodzielnie sprawdzenia podstawowych informacji o autokarze w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Niezmiennie Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi rejestr wypoczynków na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl, gdzie można sprawdzić czy dany obiekt został zgłoszony i czy jest miejscem bezpiecznym.

Źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Kosiarz umysłów, w dniu 12-07-2025 10:53:55 napisał:

    Ble ble ble.Świstak siedzi i zawija w te sreberka.Taka propagandowa tuba,mająca wyrobić przeświadczenie poczucia bezpieczeństwa.Coś w stylu przemowy Gierka lub Gomółki na zjazdach PZPR.Tam identycznie zapewniano o wszystkim.Zaklinano rzeczywistość.W tym przypadku jest identycznie.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Rejestracja BDO
500PLN
0

Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.

(czytaj więcej)
0

Rowerem przez Krajnę i Pałuki. Nowy przewodnik z opisanymi trasami

Masz ochotę na aktywny wypoczynek w pięknym otoczeniu natury? #Sięgnij po nowy przewodnik rowerowy powiatu nakielskiego i ruszaj w trasę!

(czytaj więcej)