Posiedzenie poświęcone sytuacji w rolnictwie. Jakie tematy podjęto?

fot. KPUW
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się# posiedzenie Zespołu Doradczego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działającego przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim. Spotkanie poświęcono aktualnej sytuacji w rolnictwie regionu, a jego obrady otworzył Wojewoda Michał Sztybel, który podkreślił znaczenie współpracy instytucjonalnej w obliczu wyzwań stojących przed polską wsią. Podczas obrad poruszono szereg kluczowych zagadnień.
Szkody w uprawach – nowe działania i komisje
W związku z występowaniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących szkody w uprawach, rozpoczęto w Urzędzie Wojewódzkim proces powoływania stałych komisji na 2025 rok ds. szacowania strat w gospodarstwach rolnych oraz działach specjalnych produkcji rolnej. Celem jest usprawnienie procedur, w tym szybsze działanie oraz sprawniejsze sporządzanie dokumentacji. Wojewoda zadeklarował gotowość do wdrażania usprawnień w procedurach prawnych na podstawie zgłaszanych uwag.
Głos zabrała Agnieszka Gajewska, główny specjalista Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, która przedstawiła aktualny stan pracy komisji. Obecnie na terenie województwa działa 136 komisji szacujących szkody spowodowane przez grad i wiosenne przymrozki.
Obowiązkowe ubezpieczenia upraw i komisje odwoławcze
Prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Waldemar Kierzek oraz były minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz zaapelowali o systemowe rozwiązania, m.in. wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń upraw oraz powołanie wojewódzkich komisji odwoławczych w sprawach decyzji ubezpieczycieli.
„Agro-Sad” – interwencja w sprawie niezapłaconych należności
Podczas posiedzenia poruszono także sprawę firmy „Agro-Sad”, oskarżanej o nieuregulowanie należności wobec rolników za dostarczone bydło. Wojewoda Michał Sztybel, w reakcji na protesty rolników, zwrócił się do Prezesa Izby Rolniczej z prośbą o sprawozdanie i podziękował za dotychczasowe działania:
Dziękuję za informację i dotychczasowe działania Izby, ponieważ rolnicy zostali bezwzględnie oszukani. Mam nadzieję, że jak najszybciej uda się znaleźć rozwiązanie oraz deklaruję współpracę w ramach ograniczonych kompetencji w tym zakresie – zaznaczył Wojewoda.
Prezes Izby Rolniczej, Waldemar Kierzek oraz Edyta Zakrzewska Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy zapewnili, że trwają spotkania mające na celu jak najszybsze wsparcie rolników w dostępie do dopłat, również z województwa pomorskiego, z którego pochodzi część oszukanych rolników.
Szkody w rybactwie i choroby zakaźne zwierząt
Krzysztof Borczyński, starszy inspektor wojewódzki, omówił problem szkód w gospodarce rybackiej spowodowanych przez zwierzęta chronione. Przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego zaapelowali o kompleksowe zarządzanie populacjami tych zwierząt na podstawie aktualnych danych.
Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Wojciech Młynarek, przedstawił informacje o chorobach zakaźnych zwierząt w regionie oraz apelował do rolników o stosowanie zasad bioasekuracji, szczególnie w sezonie letnim, który zwiększa ryzyko wystąpienia ognisk chorób.
W drugiej części spotkania uczestnicy dzielili się uwagami, doświadczeniami i propozycjami działań. Podsumowując obrady, podkreślono konieczność kontynuowania monitorowania sytuacji, wzmacniania współpracy oraz tworzenia skutecznych narzędzi wsparcia dla rolników i hodowców.
Wojewoda Michał Sztybel dziękując przedstawicielom instytucji, organizacji rolniczych oraz ekspertom za aktywny udział, podkreślił, że wspólnym celem jest skuteczna pomoc rolnikom i wzmacnianie bezpieczeństwa gospodarstw w województwie. Zespół przygotuje konkretne wnioski, m.in. dotyczące ujednolicenia terminów ochrony gatunków w województwach graniczących oraz propozycji legislacyjnych dotyczących odszkodowań.
Informacja dla rolników
Wnioski o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych suszą producenci rolni mogą składać wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji udostępnionej przez administrację rządową.
Ubezpieczenie upraw. W 2025 roku obowiązują dopłaty do składek, a ubezpieczenie jest kluczowe w obliczu zmieniającego się klimatu i ryzyka strat.
O Zespole:
https://www.gov.pl/web/uw-kujawsko-pomorski/powolanie-zespolu-doradczego-ds-rolnictwa-i-rozwoju-wsi
Materiał: KPUW
Galeria






Czytaj również
Dodaj komentarz
Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!