Dziś mamy 16 lipca 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

22 lutego 2020

Podsumowali działalność straży pożarnej w województwie kujawsko-pomorskim

fot. Adrian Mól

fot. Adrian Mól

21 kutego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się narada roczna #kadry kierowniczej PSP z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Przed spotkaniem Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, p.o. Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Jacek Kaczmarek oraz Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sławomir Herbowski spotkali się z dziennikarzami. Tematem konferencji było podsumowanie działalności straży pożarnej w województwie kujawsko-pomorskim w minionym roku.

Podczas konferencji Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz podzielił się szeregiem informacji dotyczących funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych w roku 2019 oraz planów, jakie wspólnie z komendantami Państwowej Straży Pożarnej   zakreślił na rok bieżący.

- Chciałbym podziękować wszystkim strażakom Państwowej Straży Pożarnej oraz druhom ochotnikom za 2019 rok. Ich skuteczna współpraca i działanie na każdej płaszczyźnie przynosi nam ogromny sukces, którym jest zaufanie sięgające 94 procent ogółu społeczeństwa. Dziękuję za to, w jaki sposób funkcjonariusze PSP współpracują z OSP. Dziękuję również za działania prewencyjne. W tym roku w sposób szczególny włączyliśmy się w projekt „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa, przekazując za pośrednictwem mediów lokalnych,  mieszkańcom naszego województwa 500 czujek tlenku węgla i dymu. Zorganizowaliśmy również wiele akcji informacyjnych. Efektem m.in. tego jest wyraźnie mniejsza liczba ofiar czadu. W tym roku jest tylko jedna ofiara śmiertelna. Życzylibyśmy sobie, żeby to zostało utrzymane także w roku następnym i aby ofiar tlenku węgla było jak najmniej lub, aby nie było ich w ogóle – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Przedstawiciel rządu w województwie wskazał także na inne programy i działania prowadzono wspólnie przez Państwową Straż Pożarną i Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, jak np. „Stop pożarom traw”, „Ognik”, symulator mobilny, zorganizowany wypoczynek.

- Wyzwaniem jest dla nas temat suszy i pożarów z nią związanych. Spodziewamy się tutaj wytężonej pracy Państwowej Straży Pożarnej. To poważny problem i dlatego już dzisiaj zawiązujemy ścisłą współpracę z Lasami Państwowymi, ponieważ bardzo nam zależy na tym by pożarów lasu było jak najmniej – dodał wojewoda.

O statystykach i planach kujawsko-pomorskiej straży pożarnej opowiedział bryg. Jacek Kaczmarek.

- W województwie kujawsko-pomorskim pracuje 1.596 funkcjonariuszy przy 1.613 etatach. Codziennie 278 strażaków pracujących w jednostkach ratowniczo gaśniczych jest gotowych do podjęcia każdych działań interwencyjnych na terenie naszego województwa. W roku 2019 odnotowaliśmy 25.455 zdarzeń, z czego 16.240 są to miejscowe zagrożenia, 7.403 pożary oraz 1.812 alarmy fałszywe. To jest spadek o około 10 proc. w stosunku do roku 2018. PSP działała wspólnie z jednostkami OSP, których na terenie województwa jest 848, z czego 211 jest włączonych w struktury KSRG. W tych jednostkach, gotowych do wzięcia czynnego udziału w akcjach jest około 7,5 tys. druhów, w tym 400 kobiet – mówił komendant.

Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sławomir Herbowski poinformował o najważniejszych planowanych zakupach dla Państwowej Straży Pożarnej.

- Głównie będziemy się skupiać na ratownictwie wysokościowym. Jako komenda wojewódzka jesteśmy liderem, prowadzimy postępowanie przetargowe na zakup 20 samochodów z drabiną mechaniczną dla komend w całej Polsce. Jeden taki pojazd z 20-metrową drabiną trafi na teren województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku czekamy na dostawę 2 podnośników hydraulicznych 40- i 23-metrowych. Jako komenda wojewódzka będziemy prowadzili przetarg na zakup ciężkich samochodów ratownictwa technicznego. Będzie to 7 pojazdów, również dla jednostek w całym kraju. Jeden samochód zostanie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to sprzęt wysoce specjalistyczny, koszt zakupu jednego takiego samochodu to ok. 3,5 mln. zł – wymieniał zastępca komendanta.

Warto dodać, że wśród zakupów PSP zaplanowanych na ten rok, będą również takie, które w sposób szczególny przyczynią się do tego, żeby nasi strażacy byli bezpieczni.

Materiał: Adrian Mól Rzecznik Prasowy  Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Drukarka fiskalna Epson
2499PLN PROMOCJA PLN
Przewóz krajowy
Sprawdzanie świateł
Lakiernictwo
Meble kuchenne
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)