Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

25 czerwca 2022

Po roku jest decyzja w sprawie rozbudowy chlewni. Wymogi dla inwestora

fot. pixabay

fot. pixabay

W kwietniu 2021 roku właściciel królikowskiej chlewni #– Zbigniew Andrzejewski, za pośrednictwem Anny Mojzesowicz „EkoPolska Mojzesowicz” - złożył wniosek o pozwolenie na jej przebudowę. Dokładnie po roku sprawa ma swój finał.

Chlewnia, w której prowadzony jest chów ściółkowy, ma ulec modernizacji. W ramach prac planuje się: demontaż obecnego wyposażenia, wykopy wewnątrz budynku pod 2 zbiorniki na gnojowicę, montaż rusztów żelbetowych nad zbiornikami, wydzielenie kojców dla zwierząt, ponowny montaż instalacji do rozprowadzania wody i paszy dla zwierząt. Na ubiegłorocznym zebraniu z mieszkańcami właściciel deklarował, że liczba zwierząt nie ulegnie zmianie. Aktualnie może ich być maksymalnie 700. I ta liczba zostanie utrzymana, co można przeczytać w ostatniej decyzji burmistrza Szubina. Chów tucznika będzie prowadzony do wagi około 110 kg. Ilość powstającej łącznie gnojowicy wyniesie około 924 m3 rocznie.
Przedsięwzięcie to zostało zakwalifikowane do mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Stąd burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nakle i dyrektora Zarządu Wód Polskich w Inowrocławiu z zapytaniem, czy inwestycja ta wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Wszystkie te instytucje uznały, że nie ma takiej potrzeby.

10 maja 2022 w końcu została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji.
Strony postępowania mają możliwość zapoznania się z jej treścią w siedzibie Urzędu Miejskiego w Szubinie, ul. Kcyńska 12, wydział ochrony środowiska i rolnictwa w godzinach pracy urzędu, jak również z wydanymi przed decyzją opiniami: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nakle, Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wód Polskich w Inowrocławiu.

Co musi inwestor?
W trakcie procedury, która była przedłużana przez sprawę nadania Stowarzyszeniu Stop dla Przemysłowego Tuczu w Królikowie statusu strony, uznano w końcu, że inwestycja nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Jednak inwestor Zbigniew Andrzejewski musi spełnić kilka ważnych warunków. Wiele z nich dotyczy przechowywania gnojowicy, bo to właśnie przez jej nieprzyjemny zapach grupa mieszkańców Królikowa podjęła się walki o lepsze życie we własnych domach.
Po pierwsze, liczba zwierząt w jednym cyklu produkcyjnym nie może przekraczać 98 DJP, czyli 700 sztuk. Zbiorniki na gnojowicę muszą być szczelne, o łącznej pojemności min. 350 m3. Miejsce przepompowywania gnojowicy ze zbiornika głównego do beczki asenizacyjnej musi być wybetonowane. Miejsca do przechowywania gnojowicy muszą być zaprojektowane tak, aby zapas mógł być bezpiecznie przechowywany przez co najmniej 6 miesięcy.

Oprócz tego w wymogach jest zapisane, jakie rury mają być stosowane do opróżniania zbiorników z gnojowicą. Wskazane jest, że nawóz ten musi być przewożony wyłącznie środkami transportu do tego przystosowanymi. Wszystko po to, aby ograniczyć uciążliwość zapachową.

Inwestor jest zobowiązany stosować dodatki do gnojowicy gwarantujące skuteczność redukcji emisji amoniaku. Gnojowica ma być zagospodarowana na polach będących własnością inwestora.

Dalej podkreślone jest, aby nie zakłócać ciszy nocnej oraz nie przeprowadzać prac emitujących hałas, np. rozładunek paszy, transport zwierząt czy odpadów, surowców, wywóz nawozów naturalnych, produkcję paszy w dni świąteczne i niedziele. Zwraca się też uwagę na sposób magazynowania odpadów i stosowanie zbilansowanej diety, dobranej do wieku i kondycji zwierząt, stosując środki ograniczające wydzielanie nieprzyjemnego zapachu.

W wydanej przez burmistrza Szubina decyzji o środowiskowych warunkach dla przedsięwzięcia są podkreślone wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w pozwoleniu na budowę. To m.in. wyposażenie budynku w szczelne, betonowe podłoże, szczelne podrusztowe zbiorniki na gnojowicę, odpowiednie odprowadzenie wód opadowych i roztopowych.

Istotne są też działania dotyczące zapobiegania, ograniczania oraz monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. I tu wymienia się np. zapewnienie odpowiedniego areału, na którym stosowana będzie wytworzona gnojowica. Inwestor musi też zaplanować i wykonać pas całorocznej wielorzędowej zieleni izolacyjnej wzdłuż zachodnio-południowej granicy działki o długości około 50 m i szerokości minimum 2 m. Preferowane są nasadzenia rodzimych gatunków drzew i krzewów o wysokości min. 2 m.

Inwestor musi też prowadzić bieżący monitoring w zakresie ilości wykorzystywanych paliw i wody, liczby i wieku zwierząt przebywających w chlewni, ewidencji ilościowej i jakościowej wytwarzanych odpadów, ilości zużytej wody oraz ilości odprowadzanych ścieków.

Źródło: 

Oceń artykuł: 8 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (15)

    Mieszkaniec, w dniu 25-06-2022 21:09:38 napisał:

    Super! Na pewno mieszkańcy będą zachwyceni! Praca na miejscu bez dojazdu! Na to czekaliśmy!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (9)

    Homo homini lupus est., w dniu 26-06-2022 06:58:39 napisał:

    Mieszkańcy są zdesperowani sześcioletnia walka w tym czasie wzywanych było sporo komisji WIOS,RDOś,Starostwo Powiatowe,Urząd Miejski w Szubinie.Polskie Radio ,itp.Jest szereg publikacji w mediach,są pełne segratory.pism.Osoby które walczyły o swoje prawo do godnego życia byly przesłuchiwane przez policję o nękanie inwestora.Tu się nie da żyć cierpią wszyscy starsi dorośli i małe dzieci.Czasmi ludzie płaczą przez inwestora z powodu z bezsilnośnosci.Na szczęści w tej walce o życie nie wszystko jeszcze wykorzystaliśmy

    odpowiedz

    • 4 (8)

    Do mieszkańca , w dniu 26-06-2022 11:14:08 napisał:

    Inwestor napisał,że będzie TYLKO sam pracował w tej chlewni,ale skoro nic innego nie potrafisz tylko pisać bzdety i babrać się w gównie to masz szansę na adekwatna do swoich możliwości fuchę.Ja jednak wierzę w Opatrzność Bożą i w zyski osiagnięte przez krzywdzenie innych,bardzo często silnie Palec Boży.Oj,nieraz to widziałem,nieraz...

    odpowiedz

    • 7 (7)

    Obserwator, w dniu 26-06-2022 11:42:37 napisał:

    Przede wszystkim dzięki p. Inwestorowi kilku najbliższych sąsiadów wącha kwiatki od spodu i tyle w temacie.

    odpowiedz

    • 6 (8)

    sołtys , w dniu 26-06-2022 11:46:30 napisał:

    Za tydzień decyzja w sprawie ubojni i mamy cuchnący komplet. Brawo burmistrz, brawo radni! Tacy zatroskani, tacy kompetentni i rzeczowi. Ludzie weźcie ich stąd!

    odpowiedz

    • -2 (6)

    rolnik, w dniu 27-06-2022 08:17:43 napisał:

    Się mieszka na wsi to się ma zapachy życie

    odpowiedz

    • 1 (3)

    G, w dniu 27-06-2022 10:19:07 napisał:

    Nie usprawiedliwiają sie.Wystarczy,że od was wali.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Budowa hal
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)