Dziś mamy 29 marca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

22 stycznia 2020

Po daltońsku i pałucku. Dzień Babci i Dziadka w grupie Promyczków

fot. Jolanta Storzyńska

fot. Jolanta Storzyńska

Dzień Babci i Dziadka w grupie Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr #2 w Szubinie rozpoczął się powitaniem zacnych gości gwarą pałucką: „Do samiuśki zimi kłóniomy sie przezacnym gościom, co na naszom Biesiadnom Gale zaproszenie przyjyni.

Spotykomy się dzisiej, co by zakóńczyć to, nad czym szprytne pałuckie szkraby z naszygó przedszkola łostatniymi miesiącami się trudziyły. A nie był to som jyno trud, ale tyż pożyteczno i radosno zabawa. Poznawalim nasze korzynie i uczylim się piylyngnować kulture, tradycje i mowe naszych babusiów i dziadusiów. Zajmowalim się ludowym rynkodziełym i ćwiczylimsie w pałuckiych tańcach i śpiywach. Chcymy naszym dostojnym gościom pokozać, jak zmyślne małe Pałuczoki downiejsze tradycje w zabawie piylyngnujom. Momy nadzieje, że biesiadowanie bydzie feste zabawom dlo wszyskiych, ale nojpiyrw położymy Wom co bez tyn całki czas wyprowialim”.

Wielkie zaskoczenie i zdziwienie było wówczas, kiedy swój repertuar pałucki pokazały małe Pałuczaczki zarówno w tańcu i piosence. Zatańczyły z przytupem, energicznie i żywiołowo: „Posłała mnie matka”, „Kukowka”, „Wisielok”, „Siwy kóń”, „Z kaminia na kamiń”, „Szubin nad Gąsawką”. Zespół wokalny głośno i wyraźnie zaśpiewał gwarą pałucką. Nie zabrakło również instrumentalizacji do utworu „Clap, Clapsound” oraz piosenki dla Babci i Dziadka w języku angielskim „The family song”.

Po części artystycznej nastąpił podział na daltońskie zespoły. Wszyscy goście wraz ze swoimi wnuczętami wykonali według instrukcji słoiki, wianki, dekoracje z użyciem wcześniej suszonych w klasie owoców i innych przypraw i ziół. Następnie pierwszy zespół przygotował menu na sałatkę owocową. Kolejny według instrukcji wykonał zaplanowaną sałatkę oraz szaszłyki owocowe. Trzeci zespół programował trasę dla robota Ozobota według szablonu kodów „Herbatkę i konfiturę uczuć dla babci i dziadka.”

Na koniec daltońskiego spotkania dokonano refleksji, wyrażając opinię na temat spędzonego pracowitego dnia z dziadkami i wnuczętami. Wszyscy zgodnie uznali, że to był pięknie i ciekawie uczczony czas wspólnego świętowania, kreatywnego działania, algorytmicznego matematycznego myślenia i bliskością osób wzajemnie darzących się ogromnym uczuciem miłości: Babcia-Dziadek-Wnuczek-Wnuczka.

Materiał: Jolanta Storzyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 651 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Co robić w czasie kwarantanny? Mamy dla Was kilka propozycji

Minęło już kilka tygodni odkąd ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W tym# czasie wielu z nas pozostaje w domach. Co robić żeby nie zwariować? Jak wypełnić sobie czas w przysłowiowych "czterech ścianach"?

(czytaj więcej)