Dziś mamy 5 lipca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

22 stycznia 2020

Po daltońsku i pałucku. Dzień Babci i Dziadka w grupie Promyczków

fot. Jolanta Storzyńska

fot. Jolanta Storzyńska

Dzień Babci i Dziadka w grupie Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr #2 w Szubinie rozpoczął się powitaniem zacnych gości gwarą pałucką: „Do samiuśki zimi kłóniomy sie przezacnym gościom, co na naszom Biesiadnom Gale zaproszenie przyjyni.

Spotykomy się dzisiej, co by zakóńczyć to, nad czym szprytne pałuckie szkraby z naszygó przedszkola łostatniymi miesiącami się trudziyły. A nie był to som jyno trud, ale tyż pożyteczno i radosno zabawa. Poznawalim nasze korzynie i uczylim się piylyngnować kulture, tradycje i mowe naszych babusiów i dziadusiów. Zajmowalim się ludowym rynkodziełym i ćwiczylimsie w pałuckiych tańcach i śpiywach. Chcymy naszym dostojnym gościom pokozać, jak zmyślne małe Pałuczoki downiejsze tradycje w zabawie piylyngnujom. Momy nadzieje, że biesiadowanie bydzie feste zabawom dlo wszyskiych, ale nojpiyrw położymy Wom co bez tyn całki czas wyprowialim”.

Wielkie zaskoczenie i zdziwienie było wówczas, kiedy swój repertuar pałucki pokazały małe Pałuczaczki zarówno w tańcu i piosence. Zatańczyły z przytupem, energicznie i żywiołowo: „Posłała mnie matka”, „Kukowka”, „Wisielok”, „Siwy kóń”, „Z kaminia na kamiń”, „Szubin nad Gąsawką”. Zespół wokalny głośno i wyraźnie zaśpiewał gwarą pałucką. Nie zabrakło również instrumentalizacji do utworu „Clap, Clapsound” oraz piosenki dla Babci i Dziadka w języku angielskim „The family song”.

Po części artystycznej nastąpił podział na daltońskie zespoły. Wszyscy goście wraz ze swoimi wnuczętami wykonali według instrukcji słoiki, wianki, dekoracje z użyciem wcześniej suszonych w klasie owoców i innych przypraw i ziół. Następnie pierwszy zespół przygotował menu na sałatkę owocową. Kolejny według instrukcji wykonał zaplanowaną sałatkę oraz szaszłyki owocowe. Trzeci zespół programował trasę dla robota Ozobota według szablonu kodów „Herbatkę i konfiturę uczuć dla babci i dziadka.”

Na koniec daltońskiego spotkania dokonano refleksji, wyrażając opinię na temat spędzonego pracowitego dnia z dziadkami i wnuczętami. Wszyscy zgodnie uznali, że to był pięknie i ciekawie uczczony czas wspólnego świętowania, kreatywnego działania, algorytmicznego matematycznego myślenia i bliskością osób wzajemnie darzących się ogromnym uczuciem miłości: Babcia-Dziadek-Wnuczek-Wnuczka.

Materiał: Jolanta Storzyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 705 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)