Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

09 listopada 2019

Placówki pomocy społecznej. Ile jest ich w naszym województwie?

fot. archiwum

fot. archiwum

Według stanu w dniu 31 grudnia 2018 r. na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działało # 81 zakładów stacjonarnych pomocy społecznej (bez filii), w których było 5679 miejsc.

Przebywało w nich 5343 mieszkańców, w tym 2251 kobiet. W porównaniu z 2017 r. liczba zakładów stacjonarnych pomocy społecznej zwiększyła się o 14,1%, liczba miejsc w tych zakładach o 6,6%, a mieszkańców o 6,2%.

Placówki

Spośród wszystkich zakładów stacjonarnych pomocy społecznej (bez filii) działających w dniu 31 grudnia 2018 r. w województwie kujawsko-pomorskim 49 to domy pomocy społecznej (o 3 więcej niż w 2017 r.), a 15 to schroniska dla bezdomnych (o 5 więcej). W 2018 r. funkcjonowało również 8 placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku w ramach działalności gospodarczej lub statutowej, 3 noclegownie, 3 domy dla matek oraz 1 rodzinny dom pomocy i 2 placówki pozostałe. Placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku w ramach działalności gospodarczej lub statutowej było o 3 więcej niż w 2017 r., a liczba noclegowni zmniejszyła się o 1. Liczba rodzinnych domów pomocy, domów dla matek i pozostałych zakładów pozostała bez zmian.

Miejsca

W końcu 2018 r. spośród zakładów stacjonarnych pomocy społecznej najwięcej miejsc, bo 4096 przygotowano w domach pomocy społecznej (o 2,7% więcej niż w 2017 r.). Schroniska dla bezdomnych dysponowały 1208 miejscami (wzrost o 19,7%). W placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku w ramach działalności gospodarczej lub statutowej liczba miejsc wzrosła do 218 (o 91,2%). W 2018 r. w noclegowniach było 88 miejsc (o 30,2% mniej niż przed rokiem), a w domach dla matek i w rodzinnych domach pomocy, tak jak w 2017 r., odpowiednio 39 i 8 miejsc. Pozostałe placówki posiadały 22 miejsca (spadek o 45,0%).

Mieszkańcy

Według stanu w dniu 31 XII 2018 r. w zakładach stacjonarnych pomocy społecznej w województwie kujawsko-pomorskim przebywały 5343 osoby; z czego trzech na czterech mieszkańców (4092 osoby) to pensjonariusze domów pomocy społecznej. Zarówno we wszystkich zakładach stacjonarnych pomocy społecznej, jak i w domach pomocy społecznej przebywało więcej pensjonariuszy niż pod koniec 2017 r. odpowiednio o 6,2% i o 3,4%. W schroniskach dla bezdomnych znajdowało się 951 mieszkańców (więcej o 13,1%), a w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku w ramach działalności gospodarczej lub statutowej 214 (wzrost liczby mieszkańców w stosunku do 31 XII 2017 r. o 109,8%). W noclegowniach, domach dla matek, rodzinnych domach pomocy i w pozostałych placówkach pod koniec 2018 r. mieszkańców było mniej niż rok wcześniej. Noclegownie zapewniły opiekę 44 osobom (o 42,1% mniej niż przed rokiem), domy dla matek 17 osobom (spadek o 5,6%), a rodzinne domy pomocy 7 oso-bom (o 12,5% mniej). W pozostałych placówkach na koniec roku liczba mieszkańców zmniejszyła się do 18 osób, czyli o 33,3%. Pensjonariuszami zakładów stacjonarnych pomocy społecznej w większości byli mężczyźni (57,9%).

Wyodrębnia się różne typy zakładów stacjonarnych pomocy społecznej biorąc pod uwagę zróżnicowane indywidualne potrzeby osób w nich przebywających. Mogą one funkcjonować samodzielnie, z przeznaczeniem dla jednej grupy mieszkańców, bądź świadczyć usługi różnym grupom pensjonariuszy na zasadzie placówek łączonych, tworząc tzw. oddziały.

W 2018 r. pod względem wieku największy udział w rozważanej zbiorowości miały osoby liczące co najmniej 60 lat – łącznie 59,8%. Pensjonariusze w wieku 40-59 lat stanowili 27,0%, a osoby w wieku 18-39 lat 11,2%. Najmniej liczną grupą były osoby młode (do 18 roku życia), stanowiące 2,0% ogółu mieszkańców zakładów stacjonarnych pomocy społecznej.

Większość osób przebywających w stacjonarnych zakładach pomocy społecznej (84,7%) uczestniczyła przynajmniej w części w finansowaniu swego pobytu pokrywając koszty z dochodów własnych, np. emerytury, renty, zasiłku stałego. Zaledwie 5,0% z nich pokrywało koszty w pełnej wysokości. Dla 5,3% mieszkańców pobyt opłacany był w całości przez gminę lub budżet państwa, 4,3% przebywających w omawianych zakładach zwolniono z odpłatności, a pobyt 0,5% mieszkańców pokrywały rodziny. Pobyt pozostałych osób (5,2%) finansowany był z innych źródeł.

Zakłady stacjonarnej pomocy społecznej w ujęciu terytorialnym

W 2018 r. większość stacjonarnych zakładów pomocy społecznej (bez filii) zlokalizowana była w miastach – 54,3% (spadek udziału w stosunku do 2017 r. o 0,6 p.proc.). Było tak w przypadku schronisk dla bezdomnych (86,7%, spadek udziału o 3,3 p.proc), noclegowni (66,7%, w poprzednim roku wszystkie noclegownie zlokalizowane były w miastach) i domów dla matek (udział pozostał na poziomie sprzed roku – 66,7%). Na wsi, zarówno w 2018 r., jak i 2017 r. funkcjonował jedyny rodzinny dom pomocy w województwie kujawsko-pomorskim oraz trzy z czterech placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku w ramach działalności gospodarczej lub statutowej (poprzednio 60,0%). Zmniejszył się udział domów pomocy społecznej zlokalizowanych na wsiach z 54,3% w 2017 r. do 51,0% w 2018 r., a spośród pozostałych placówek jedna funkcjonowała w mieście, a druga na wsi.

Spośród zakładów stacjonarnych pomocy społecznej działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w 2018 r. najwięcej funkcjonowało w powiecie inowrocławskim (7 placówek). Najmniej zakładów (po 1) było w powiatach: lipnowskim, rypińskim i wąbrzeskim. W powiecie grudziądzkim nie funkcjonował żaden zakład stacjonarny pomocy społecznej.

W 2018 r. w większości powiatów i miast na prawach powiatu ponad połowę zakładów stacjonarnych pomocy społecznej stanowiły domy pomocy społecznej. Wyjątek stanowiły powiaty bydgoski i nakielski oraz miasto Grudziądz, gdzie domy pomocy społecznej stanowiły odpowiednio 1/3 i po 1/4 zakładów stacjonarnych pomocy społecznej.

materiał: Michał Cabański/Urząd Statystyczny w Bydgoszczy 

Oceń artykuł: 8 12
Pliki do pobrania
BDG-OBR.0610.102.2019.1_ZAŁ1.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Konstrukcje stalowe
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)