Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

28 listopada 2021

Petycję złożyć można, ale czy ona coś da? Żadna nieuwzględniona

fot. pow.

fot. pow.

Władza daje mieszkańcom narzędzia, które umożliwiają# im informowanie jej, co im się nie podoba oraz jakie mają potrzeby. Do tego służą m.in. petycje, które można składać do odpowiednich organów. Czego przeważnie dotyczą? Ile napływa ich do urzędu w ciągu roku?

Petycja to swego rodzaju prośba lub żądanie skierowane do władz. Może dotyczyć m.in. zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie, która w jakiś sposób dotyka wspólnoty mieszkańców. Petycja nie może być składana w formie ustnej. Mieszkańcy mogą składać żądania zmian przepisów prawa lub podjęcia innych działań w istotnych dla nich sprawach na piśmie. Prawo do złożenia petycji mają osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne. Na rozpatrzenie petycji Rada Miejska ma trzy miesiące od momentu jej złożenia.

Petycje składamy do Rady Miejskiej, burmistrza bądź do kierowników samorządowych jednostek organizacyjnych. Rozpatrywanie petycji to szereg czynności. Informacja w niej zawarta musi być zweryfikowana, a następnie muszą być przygotowane materiały służące do jej załatwienia. Petycje rozpatruje Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, a następnie przedkłada radzie opinie oraz propozycję jej rozstrzygnięcia.

Tylko dwie w 2020 roku
W ubiegłym roku do burmistrza Szubina wpłynęły tylko 2 petycje. Pierwsza z nich – dopiero pod koniec sierpnia – i dotyczyła zamontowania dwóch progów zwalniających na ul. Pałuckiej w Szubinie (progi miały być zamontowane przy okazji przebudowy drogi i miały pomóc w poprawie bezpieczeństwa). Jak można się spodziewać, została ona nieuwzględniona. Dlaczego? Gdyż na ulicy Pałuckiej zaprojektowano przejście dla pieszych z wyspą oraz pas zieleni, który oddziela ścieżkę rowerową i chodnik od jezdni. To, zdaniem burmistrza, wystarczy, by zapewnić bezpieczeństwo. Druga petycja wpłynęła do magistratu tuż przed końcem roku – 23 grudnia. Dotyczyła podjęcia działań w celu zatrzymania inwestycji polegającej na budowie zakładu produkcyjnego mieszanki mineralno – asfaltowej przy ul. Sportowej w Szubinie. Tutaj również nie uwzględniono żądania zawartego w petycji, dodatkowo wyjaśniono, że w sprawie toczy się postępowanie administracyjne oraz na jakim etapie się ono znajduje.

Jak jest w tym roku?
Jak dotychczas, do magistratu wpłynęły, podobnie jak w roku ubiegłym, jedynie 2 petycje i wcale nie dotyczą one problemów związanych typowo z mieszkańcami gminy. Pierwsza z nich wpłynęła od Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO w sprawie szczepień na chorobę wywołaną wirusem SARS- Cov-2. Po dogłębnej analizie Rady Miejskiej, burmistrza oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, uchwałą Rady Miejskiej została ona przekazana do Ministra Zdrowia, jako naczelnego organu administracji rządowej właściwego w sprawach polityki zdrowotnej państwa. Druga petycja, jaka wpłynęła do szubińskiego urzędu, to petycja w sprawie przeprowadzenia Referendum Ludowego w celu dokonania przez obywateli polskich akceptacji jako Aktów Woli Narodu: Nowego Kodeksu Wyborczego oraz Nowego Ustroju Prezydencko-Ludowego dla Polski. Ta została przez Radę Miejską, także w drodze uchwały i po dogłębnej analizie, uznana za bezzasadną.

Mieszkańcy powinni mieć świadomość tego, że w każdej chwili mogą złożyć petycję, która musi być rozpatrzona we właściwy sposób. Praktyka pokazuje, że nie dość, że niechętnie korzystamy z tego narzędzia, to najczęściej odpowiedzi samorządu niekoniecznie zadowalają mieszkańców.

Źródło: 

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (11)

    Rozgoryczony, w dniu 28-11-2021 15:55:41 napisał:

    Ale po co składać petycje i tracić czas na zbieranie podpisów i formułowanie dokumentów. Szubińska mentalność jest inna, a przede wszystkim prosta. Jeszcze się taki nie narodził, by szubiniakom dogodził. Ponadto ich zdaniem każdy kto coś organizuje, to z pewnością zdążył się już nakraść. Lepiej dać se spokój, po co się angażować - obraz lokalnej społeczności. A potem marudzenie, że nic się nie dzieje…

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Budowa hal
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)