Dziś mamy 18 kwietnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

13 września 2018

Pamięć o Oflagu jest żywa do dziś. Miejsce zostanie wyjątkowo uhonorowane

Na terenie Szubina przy ul. Kcyńskiej w czasie II wojny światowej działały obozy jenieckie. Byli w nich # przetrzymywani żołnierze armii alianckich wzięci do niewoli przez Niemców. Na ziemi szubińskiej pozostał ostatni obozowy barak. Tutaj planowane jest utworzenie Izby Pamięci.

W piątek, 21 września, o godz. 11:00 przy baraku nr 9 byłego obozu jenieckiego Oflag 64 znajdującym się na terenie Zakładu Poprawczego w Szubinie odbędzie się uroczyste przekazanie kluczy do miejsca pamięci narodowej. Klucze przekaże Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Gospodarzem spotkania jest Burmistrz Szubina Artur Michalak, który podkreśla symbolikę uroczystości.

- Pamięć o Oflagu jest żywa do dziś. Przed dawnym obozem stoi pomnik, a obok niego znajduje się tablica poświęcona ppłk. Johnowi H. Van Vlietowi Jr. i kpt. Donaldowi B. Stewartowi. Dwa razy w roku do Szubina przyjeżdżają delegacje dzieci i wnuków byłych jeńców z USA. Swój udział w uroczystości potwierdziła również delegacja rodzin byłych jeńców obozu ze Stanów Zjednoczonych – mówi Burmistrz.

Po części oficjalnej nastąpi pokaz filmu z zeszłorocznego wydarzenia pt. „Żywa lekcja historii”, które miasta zorganizowało w ramach popularyzacji historii obozu. Do zgromadzonych za pośrednictwem nagrania video przemówi także Pan Wilbur Blaine Sharpe, jeden z ostatnich żyjących byłych jeńców Oflagu 64.

Następnym punktem spotkania będzie wykład dr. Jana Daniluka, dyrektora Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. pt.: „Amerykańscy jeńcy na ziemi polskiej w okresie II wojny światowej”. Doktor Jan Daniluk, jako pasjonat i badacz historii prowadzi stronę internetową (www.jandaniluk.pl) poświęconą działalności naukowej, popularyzatorskiej i wydawniczej, skupionej w pierwszej kolejności wokół historii Gdańska w XIX i XX w. oraz ziem polskich wcielonych do Rzeszy w latach II wojny światowej. Celem jego badań jest opublikowanie monografii jeńców wojennych w niewoli niemieckiej, którzy przebywali na ziemiach polskich w latach 1939-1945.

Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele Ambasady USA.
Po wykładzie, na godz. 12:15 zaplanowano briefing w auli Zakładu Poprawczego (ul. Kcyńska 36).

Osoba do kontaktu:
Izabela Mężykowska
Kierownik Referatu Organizacyjnego i Promocji
Urząd Miejski w Szubinie
tel. (52) 391-07-29, 601-662-232
e-mail: izabela.mezykowska@szubin.pl

materiał: powierzony 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble młodzieżowe systemowe
Sprawdzanie świateł
Zabieg parafinowy
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Drukarki fiskalne Innova
3443PLN PROMOCJAPLN
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)