Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

15 czerwca 2017

Pałuczaczki wystąpiły na bydgoskim rynku. Był to dzień pełen wrażeń

fot. Jolanta Storzyńska

fot. Jolanta Storzyńska

Dziecięcy zespół ludowy Pałuczaczki z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie skorzystał #z zaproszenia Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy do wzięcia udziału w Jarmarku Świętojańskim zorganizowanym na Starym Rynku. Dzieci wraz z rodzicami udali się w niedzielne popołudnie zamówionym przez organizatorów autokarem na „Starówkę”.

Bydgoski Stary Rynek był tego dnia dla dzieci i ich rodziców miejscem niesamowitych wrażeń. Podczas Jarmarku Świętojańskiego można było obejrzeć stoiska z rękodziełami i przysmakami, a także podziwiać różne regionalne grupy taneczne. Dało się bez wątpienia odczuć ducha historii, kultury i folkloru.

Pałuczaczki w biało – czerwono - czarnych strojach zatańczyły i zaśpiewały przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Utrudnieniem dla malutkich tancerzy, była kostka brukowa, na której trudno było wykonać „cwałowanie”. Wielkie zaangażowanie, zapał i „profesjonalne” wykonanie pozwoliło na najlepszy scenowy popis. Grupa wokalna zaśpiewała gwarowo ze zdwojoną siłą głosową „Kóminiorza”, „Siwego kónia”, „Kukowkę”.

Zespół Pałuczaczki na bydgoskim rynku ukazał autentyczny, swobodny folklor polski z dozą radości i uśmiechu. Występ dzieci dostarczył wiedzy o regionie Pałuk, z uwzględnieniem gwarowych wrażeń oraz poznania stroju pałuckiego. Sam strój małego Pałuczaczka był inspiracją do sięgnięcia wiadomości o regionie Pałuk dla obserwujących mieszkańców Bydgoszczy. Później mali artyści udali się na wyprawę „śladami dziejów”, dzięki której poznali miejsca historyczne, ważne dla Bydgoszczan. Uwieńczeniem występów zespołu był poczęstunek zorganizowany przez organizatorów Jarmarku w pizzerii „Hello Pizza”,  wówczas wszyscy mogliśmy delektować się wykwintnym smakiem.  

Taka inicjatywa, propagująca folklor, pozwala na wymianę wielopokoleniową zespołów. Jest także źródłem inspiracji i szacunku dla wszechstronności bogactwa kulturalnego naszego kraju, ale jednocześnie zakorzenienia tradycji pałuckich w regionie kujawskim. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice zostali przeświadczeni o tym, że kultura ludowa jest warta kontynuacji i szczególnej troski o zachowanie jej piękna dla przyszłych pokoleń. Rolą wychowania przedszkolnego jest kształtowanie poczucia więzi nie tylko z rówieśnikami, czy z lokalnym środowiskiem, ale również z regionem, krajem, dlatego tak istotne jest odwoływanie się do regionalizmu i rozwijanie uczuć patriotycznych wśród najmłodszych Polaków.

Znaczącą rolę w kształtowaniu pojęcia regionalizmu odgrywają też rodzice. Przyczyniają się bowiem do kształtowania świadomego odbioru kultury regionalnej, pomagając przy współudziale nauczyciela zdobywać doświadczenia i rozwijać zainteresowania tym, co bliskie i od wieków przekazywane.

materiał: Jolanta Storzyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 55 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)