Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

18 lipca 2021

Ostatnia droga śp. Wandy Szkulmowskiej. Pożegnały ją rodzina i delegacje

fot. Tomasz Czachorowski

fot. Tomasz Czachorowski

9 lipca odeszła Wanda Szkulmowska - osoba wielkiego serca i# umysłu, która połączyła w jedną wartość swoje życie osobiste, zawodowe, pasje i wiedzę. Była wybitnym ekspertem i moderatorem kultury ludowej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Będąc przekonaną, że jednym z bogactw każdego regionu jest sztuka i tradycja ludowa, którą należy z największym szacunkiem i zaangażowaniem chronić, promować i rozwijać, poświęciła twórcom ludowym i ich dziełom znaczącą część swojego zawodowego życia. Przyczyniła się do rozwinięcia badań terenowych związanych z kulturą tradycyjną i rękodziełem. Stworzyła nowatorski systemu promocji i wsparcia sztuki ludowej oraz jej twórców. Współinicjowała wystawy, konkursy, prezentacje, które aktywizowały środowiska twórcze Pałuk, Borów Tucholskich, Kujaw i Kaszub. W uroczystości pogrzebowej wziął udział wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski

Wanda Szkulmowska była pomysłodawczynią sytemu stypendialnego dla twórców ludowych - programu aktualnie kontynuowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych oraz Muzeum Etnograficznym w Toruniu w formie Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. W jego ramach rokrocznie przyznawanych jest ponad 100 nagród finansowych dla artystów ludowych. Należała do osób, które nie tylko chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale też zarażają innych swoją pasją. Była autorką ponad stu pięćdziesięciu publikacji, w tym 11 książek poświęconych sztuce ludowej regionów naszego województwa. Opracowała m.in.: trzy tomiki kujawskiego poety Franciszka Becińskiego, wydała szkic o sztuce ludowej w Borach Tucholskich, monografię zespołu regionalnego „Pałuki”, przygotowała wydawnictwo multimedialne „Ziemia rodzinna - to Kujawy”, monografię „Jesień na Pałukach. Żnińskie zjazdy twórców ludowych 1966-2010”. Była współautorką 13 programów telewizyjnych o zespołach folklorystycznych z cyklu „Na swojską nutę”. Spełniała się również jako wykładowca i nauczyciel akademicki. Po przejściu na emeryturę kontynuowała prace organizatorskie, redakcyjne i nadal wpierała z wielką energią i życzliwością twórców ludowych. Przez wiele lat była członkiem zarządu Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy, Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz opiekunką oddziału bydgosko-toruńskiego stowarzyszenia.

Za swą działalność zawodową i społeczną została uhonorowana m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem im. Oskara Kolberga, Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis (w 2016 r.).

Materiał: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 12 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)