Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

15 marca 2018

Ogrom interpelacji na sesji. Podjęto uchwałę w sprawie planów zmiany studium

fot. LK

fot. LK

W czwartek, 15 marca 2018 roku odbyła się XLI sesja Rady Miejskiej w Szubinie. Czym się # charakteryzowała? Ogromem interpelacji, tematem budowy chlewni na Wrzosach oraz sprawą budowy bloków na Osiedlu Leśnym.

Po przyjęciu sprawozdania burmistrza Szubina z działalności międzysesyjnej radni mogli zgłaszać swoje interpelacje. A dotyczyły one m.in. stanu dróg, zwłaszcza gruntowych (aż 54 miejsca w gminie są aktualnie nieprzejezdne), problemu zalewania, braku oświetlenia w wielu miejscach gminy, np. na Rynku w Szubinie, braku wiat przystankowych, braku inwestycji zapisanych w funduszu sołeckim, nazewnictwa nowych dróg gminnych, zatrudnienia pracowników gospodarczych w większych miejscowościach, zaśmiecenia terenów, braku odpowiedzi na interpelacje sprzed kilku miesięcy, poparcia mieszkańców Wrzosów, ciężarówek wożących piach pod budowę S-5, budżetu obywatelskiego, itp.

Radni podjęli także szereg uchwał, m.in. w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Szubin; podziału gminy Szubin na okręgi wyborcze. Pojawiły się także uchwały związane z oświatą i zmianami budżetowymi. Do najważniejszych należała ta o przystąpieniu do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Szubin.

- My, mieszkańcy Osiedla Leśnego w żaden sposób nie chcemy hamować rozwoju gminy Szubin. Jednak jesteśmy na stanowisku, by w naszym sąsiedztwie rozwijała się zabudowa jednorodzinna. Prosimy o przemyślaną decyzję i uwzględnienie naszej sytuacji. Niech nowe studium uwzględnia głos mieszkańców – proponujemy w miejscu terenów zielonych wprowadzić zabudowę jednorodzinną, szeregową i dopuszczenie usług. To będzie kompromis – inwestor się rozwinie, a my będziemy mieli spokój – mówiła w imieniu mieszkańców osiedla Maria Cholewa. Z drugiej strony apelowali przedstawiciele mieszkańców Wrzosów i okolic. - Prosimy, aby podjąć uchwałę w sprawie sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla naszej okolicy. Niech plan ograniczy rozwój przemysłu mogącego mieć szkodliwy wpływ na środowisko – apelowała Małgorzata Mielniczak z Koraczewka. Oczywiście nie brakowało uwag radnych. - W mojej ocenie projekt uchwały nie powinien być procedowany, ponieważ brakuje analizy obecnie obowiązującego studium – stwierdził Marek Kornalewicz.

- Czy jest konieczność podjęcia najpierw uchwały oceniającej aktualność obowiązującego studium? Radca prawny Wojciech Pacewicz wyjaśnił, że nie ma żadnego przepisu, który nakazywałby przeprowadzanie analiz w momencie planów podjęcia prac nad nowym studium. Także uchwała oceniająca nie jest tu potrzebna. Dla radnego Roberta Rynarzewskiego logiczniej byłoby przeprowadzić analizę, a potem podejmować uchwałę. Radny Henryk Sowa pytał (odnośnie sprawy Wrzosów), czy nie wystarczy sporządzić planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, a nie zmieniać studium. Natomiast radny Roman Danielewski obawia się, że przyjęcie uchwały intencyjnej rozpocznie proces likwidacji strefy buforowej między domami jednorodzinnymi a blokami na Osiedlu Leśnym. Jednocześnie podkreślił, że niepodejmowanie jej, nie jest hamowaniem rozwoju gminy.

Ostatecznie uchwała została przyjęta trzynastoma głosami za. Przeciwni jej podjęciu byli Marek Kornalewicz, Stanisław Wypych, Maciej Rejment, Robert Rynarzewski, Wioletta Borys-Stachowiak, Dawid Rzeski i Roman Danielewski. Od głosu wstrzymała się Alina Kokocińska.

Oceń artykuł: 12 32

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

    • 40 (42)

    sd, w dniu 15-03-2018 22:08:02 napisał:

    Wydaje mi się,ze część radnych losy mieszkańców Koraczewka, Wrzosów , Królikowa i innych sąsiednich wsi w gminie Szubin mają głęboko gdzieś. Proponuje nie dać się nabrać i wyrzucić ich przy wyborach od koryta do którego my dajemy swoje podatki. Wydaję się,ze niektórzy zachowują się jakby byli na usługach rzekomych "inwestorów".A może już są?

    odpowiedz

    • 18 (40)

    Włościanka, w dniu 15-03-2018 22:45:36 napisał:

    Żałosne kolejne plany zagospodarowania w planie... Tymczasem plan Małych Rud nie ma wschodniej granicy i nigdy nie miał. Gmina swoją drogę chce przeputać ( ciekawe kto się nachapie?) a z mojej bez umownie korzysta od kiedy ukradła 21000 metrów mojego gruntu (ul. Topolowa i działka 51/1 to brakująca powierzchnia) To złodzieje czy urzędnicy?

    odpowiedz

    • 29 (39)

    mis, w dniu 16-03-2018 08:47:54 napisał:

    Burmistrzowi pewnie lustra juz pekaja w domu. Wstyd! 2 lata nam mowil ze slucha mieszkancow a teraz chce zmienic studium dla naszej gminy i zamiast na drogi pieniadze pojda na to. Niech w koncu beda wybory i ktos z charakterem i swoim zdaniem zacznie tu rzadzic.

    odpowiedz

    • -25 (41)

    heniek, w dniu 16-03-2018 10:35:51 napisał:

    Czas najwyższy powstanie nowe studium dla całej gminy nie tylko dla osiedla leśnego co umożliwi dużo więcej zagospodarowania terenu chwała Burmistrzowi jak i większości radnym którzy przegłosowali uchwałe a pozostałym radnym na pewni przy wyborach nie zapomnimy

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 27 (41)

    mariusz, w dniu 16-03-2018 10:58:37 napisał:

    czas podziękować panu Michalakowi i kilku radnym bo widocznie nie rozumieją że wybraliśmy ich aby reprezentowali interesy ludzi a nie swoje lub inwestorów to ludzie tutaj mieszkający są najważniejsi rozwój gminy jest bardzo ważny ale to ludzie i ich interes musi być najważniejszy

    odpowiedz

    • -26 (40)

    mieszkanka, w dniu 16-03-2018 11:20:44 napisał:

    Jestem również za nowym studium, które zagwarantuje duzo wiecej zagospodarowania terenu, a przede wszystkim budowęprzez dewelopera bloków socjalnych - dla nas biednych mieszkańców gminy, których nie stać na budowę domu za własne środki czy zakup drogich mieszkań w spółdzielni czy wspólnotach - bo niech ktoś spróbuję przeżyć za te grosze wypłacane z opieki czy 500+ . A aby wziąć kredyt w banku to można pomarzyć, żądają zaraz zaświadczenia, że się pracuje. I koniecznie prosimy pana dewelopera o windy, bo to jest bardzo duże udogodnienie, gdy trzeba kilka razy dziennie chodzić a to do MOPSu, a to do gminy po należne nam świadczenia.Chwała Burmistrzowi jak i większości radnym którzy przegłosowali tą uchwałe.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 25 (27)

    Krzysztof Kroczka, w dniu 16-03-2018 12:26:47 napisał:

    Szanowni Państwo! Przeciwnicy przemysłowej hodowli zwierząt! Jesteśmy razem - było to widać i słychać na wczorajszej radzie - wśród zabierającej głos publiczności. W takiej ilości nas i z taką różnorodnością pomysłów i koncepcji, dalej działając razem, nie dopuścimy do degradacji naszego środowiska zamieszkania. Ważne, by nawet na krok nie odpuścić!

    odpowiedz

    • -21 (33)

    Kajtek, w dniu 16-03-2018 14:01:27 napisał:

    Panie Ignacy,wracaj Pan!

    odpowiedz

    • 9 (13)

    Ja, w dniu 16-03-2018 20:37:42 napisał:

    I co? Pani vice odeszła? Zrezygnowała? Dziś miał być TEN DZIEŃ. Ktoś coś wie?

    odpowiedz

    • 0 (8)

    Migotka, w dniu 17-03-2018 08:31:43 napisał:

    Zaczyna się......pożywka przedwyborcza.A ludzie szukają sensacji,bo w końcu co mają robić w dobie 500+.www.zal.pl

    odpowiedz

    • 7 (11)

    Radek, w dniu 17-03-2018 10:31:48 napisał:

    Nie chcemy już ponownie Lenina z Szubina

    odpowiedz

    • 3 (5)

    Szubiniak, w dniu 18-03-2018 20:57:39 napisał:

    Urząd płacze że na nic nie ma pieniędzy,a państwo płaci kary za niewykorzystane dofinansowania z UE.To świadczy tylko o tym że albo ktoś kłamie albo mamy nie kompetentne osoby na stanowiskach w urzędzie które nie potrafią pozyskać dofinansowania na dany cel!,

    odpowiedz

    • 4 (6)

    VERITAS, w dniu 19-03-2018 08:59:00 napisał:

    Budowa i remont dróg gminnych, wewnętrznych i chodników, nowoczesne wykorzystanie i promocja terenów rekreacyjnych w parku „Wesółka”, wykorzystanie walorów historycznych ruin zamku Sędziwoja z Szubina i promocja tego obiektu, współpraca z mieszkańcami na rzecz większej partycypacji – budżet obywatelski zwiększający się sukcesywnie wraz z udziałem w nim mieszkańców, priorytet na pozyskiwanie funduszy europejskich na inwestycje gminne, ścieżka rowerowa Szubin-Wąsosz-Żnin, wspieranie oświaty przedszkolnej i szkół podstawowych w celu pełnej dostępności i stałego podnoszenia jakości nauczania - to niektóre obietnice wyborcze pana burmistrza Michalaka z kampanii 2014 r. Co zostało zrealizowane po prawie 3,5 latach rządów?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)