Dziś mamy 19 lipca 2019, piątek, imieniny obchodzą:

06 lipca 2018

Ogłoszono wstępne wyniki matur. "Nie odbiegają od lat poprzednich"

fot. MEN

fot. MEN

We wtorek, 3 lipca br. Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć oraz Dyrektor #Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik przedstawili wstępne wyniki egzaminu maturalnego z maja 2018 r.

We wtorek, 3 lipca br. Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć oraz Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik przedstawili wstępne wyniki egzaminu maturalnego z maja 2018 r.

Podsumowując egzamin maturalny, wiceminister edukacji wskazał – Te wyniki nie odbiegają od lat poprzednich. Mamy pewną stałą, jeśli chodzi o wyniki egzaminu na poziomie podstawowym. Odsetek sukcesów i średnie są porównywalne. Inaczej wygląda to, jeśli patrzymy na poziom rozszerzony egzaminu maturalnego, tu są różne wahania, fluktuacje w wyborze przedmiotu. Najczęściej wybierane są tu przedmioty, których uczeń uczy się obowiązkowo. Wynik tu był bardziej zróżnicowany. Na pewno widać pewien postęp, zwłaszcza w technikum.

Szczegółowe raporty będą analizowali dyrektorzy, nauczyciele uczący poszczególnych przedmiotów w danej szkole – dodał.

Sesję majową egzaminu maturalnego zdało 79,7 proc. tegorocznych absolwentów liceum i technikum. Prawo do egzaminu poprawkowego ma 14,8 proc. maturzystów, którzy nie zdali egzaminu z jednego przedmiotu obowiązkowego. 5,5 proc. absolwentów nie zdało matury, w tym: 3,8 proc. 2 egzaminów, 1,3 proc. 3 egzaminów, 0,3 proc. 4 egzaminów, 0,1 proc. 5 egzaminów.

Odsetek zdanych egzaminów był różny dla absolwentów liceum i technikum. Maturę zdało 85,3 proc. absolwentów liceum, a 10,6 proc. ma prawo do poprawki w sierpniu. Egzaminu maturalnego nie zdało 4,1 proc. absolwentów tego typu szkoły.

W technikum maturę zdało 69,6 proc. absolwentów, a 22,3 proc. ma prawo do poprawki. Egzaminu nie zdało 8,1 proc. absolwentów technikum.

Najwięcej maturzystów zdało egzamin w województwie małopolskim (83 proc.), a najmniej w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i dolnośląskim (77 proc.).

Ogółem 97 proc. absolwentów zdało egzamin maturalny z języka polskiego, a 83 proc. z matematyki. Najchętniej wybieranym językiem obcym nowożytnym był język angielski, który łącznie zdało 96 proc. absolwentów. Odsetek zdanych egzaminów maturalnych z pozostałych języków obcych nowożytnych wynosi: język francuski – 98 proc., język hiszpański – 96 proc., język niemiecki – 94 proc., język rosyjski – 93 proc. i język włoski – 99 proc.

Wszyscy absolwenci przystępujący do egzaminu maturalnego z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego, ukraińskiego) uzyskali 100 proc.

Do 10 lipca br. maturzyści, którzy nie zdali tylko jednego przedmiotu obowiązkowego, mogą złożyć pisemne oświadczenie do dyrektora szkoły o ponownym przystąpieniu do egzaminu z danego przedmiotu. Terminy egzaminów poprawkowych są zaplanowane na: 21-22 sierpnia br. – część ustna i 21 sierpnia br. – część pisemna.

Do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2018 roku przystąpiło 247 840 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników).

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2018 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego:

- w części ustnej z: języka polskiego i wybranego języka obcego nowożytnego.
- w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego.

Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z nauczanego języka zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej.

Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych – zgodnie z zasadami przeprowadzania egzaminu maturalnego w nowej formule, obowiązującej od 2015 r. – obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Do egzaminu maturalnego w maju 2018 r. przystąpili również absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a w maju 2018 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu.

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu br., będą udostępnione 11 września 2018 r.

materiał: MEN

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 10 (12)

  Arek, w dniu 06-07-2018 12:42:40 napisał:

  Na tym tle, kcyńskie liceum, to obraz nędzy i rozpaczy.Ktoś na to zareaguje ?Co na to dyrekcja ?Jest wogóle ?

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Luks, w dniu 06-07-2018 12:49:19 napisał:

  Jaka była zdawalność matury w Kcyni? Nie wszyscy wiedzą ?

  odpowiedz

  • 5 (7)

  no name, w dniu 08-07-2018 08:29:06 napisał:

  Prawda jest taka, że leży cała oświata w Polsce i p. Zalewska tego nie uzdrowi, chociaż myśli, że jej się uda. Uczniowie od najmłodszych lat nie wiele muszą robić, żeby zdać, zaliczyć itp. Przy większych wymaganiach nauczyciela, wkraczają janusze i grażyny - Rodzice, straszący kuratorium i nauczyciel mięknie. Potem z dzieciaczków wychowywanych przez wspomnianych januszów i grażyny robią się wyżelowane i wyczesane biberki - to chłopcy oraz nadąsane lolitki z gołymi brzuchami i wylakowane od stóp do głów. Jedyna aktywność to przesuwanie palcem smartfona, a szczyt polonistycznego uniesienia w formie pisemnej to: "Dobrze jest mordo", albo inny "Sztosik". Takie pokolenie dostaje się do szkół średnich i tam garuje dalej do matury. I co możemy zrobić? Trzeba przywrócić egzaminy wstępne do szkół średnich i na studia. Matura zaliczona od 50, a nie 30%. To ministerstwa pozwoliły na hodowanie matołów, a to juz najszybsza droga do januszostwa i polaków - cebulaków. A tego się namnożyło ostatnio sporo.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

MEBLE PIOTR PASIEKA
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Drukarka fiskalna Epson
2950PLN PROMOCJA 2 LATA GWARANCJIPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
Fotokoszulka z nadrukiem
35,00PLN
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)