Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

06 lipca 2018

Ogłoszono wstępne wyniki matur. "Nie odbiegają od lat poprzednich"

fot. MEN

fot. MEN

We wtorek, 3 lipca br. Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć oraz Dyrektor #Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik przedstawili wstępne wyniki egzaminu maturalnego z maja 2018 r.

We wtorek, 3 lipca br. Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć oraz Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik przedstawili wstępne wyniki egzaminu maturalnego z maja 2018 r.

Podsumowując egzamin maturalny, wiceminister edukacji wskazał – Te wyniki nie odbiegają od lat poprzednich. Mamy pewną stałą, jeśli chodzi o wyniki egzaminu na poziomie podstawowym. Odsetek sukcesów i średnie są porównywalne. Inaczej wygląda to, jeśli patrzymy na poziom rozszerzony egzaminu maturalnego, tu są różne wahania, fluktuacje w wyborze przedmiotu. Najczęściej wybierane są tu przedmioty, których uczeń uczy się obowiązkowo. Wynik tu był bardziej zróżnicowany. Na pewno widać pewien postęp, zwłaszcza w technikum.

Szczegółowe raporty będą analizowali dyrektorzy, nauczyciele uczący poszczególnych przedmiotów w danej szkole – dodał.

Sesję majową egzaminu maturalnego zdało 79,7 proc. tegorocznych absolwentów liceum i technikum. Prawo do egzaminu poprawkowego ma 14,8 proc. maturzystów, którzy nie zdali egzaminu z jednego przedmiotu obowiązkowego. 5,5 proc. absolwentów nie zdało matury, w tym: 3,8 proc. 2 egzaminów, 1,3 proc. 3 egzaminów, 0,3 proc. 4 egzaminów, 0,1 proc. 5 egzaminów.

Odsetek zdanych egzaminów był różny dla absolwentów liceum i technikum. Maturę zdało 85,3 proc. absolwentów liceum, a 10,6 proc. ma prawo do poprawki w sierpniu. Egzaminu maturalnego nie zdało 4,1 proc. absolwentów tego typu szkoły.

W technikum maturę zdało 69,6 proc. absolwentów, a 22,3 proc. ma prawo do poprawki. Egzaminu nie zdało 8,1 proc. absolwentów technikum.

Najwięcej maturzystów zdało egzamin w województwie małopolskim (83 proc.), a najmniej w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i dolnośląskim (77 proc.).

Ogółem 97 proc. absolwentów zdało egzamin maturalny z języka polskiego, a 83 proc. z matematyki. Najchętniej wybieranym językiem obcym nowożytnym był język angielski, który łącznie zdało 96 proc. absolwentów. Odsetek zdanych egzaminów maturalnych z pozostałych języków obcych nowożytnych wynosi: język francuski – 98 proc., język hiszpański – 96 proc., język niemiecki – 94 proc., język rosyjski – 93 proc. i język włoski – 99 proc.

Wszyscy absolwenci przystępujący do egzaminu maturalnego z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego, ukraińskiego) uzyskali 100 proc.

Do 10 lipca br. maturzyści, którzy nie zdali tylko jednego przedmiotu obowiązkowego, mogą złożyć pisemne oświadczenie do dyrektora szkoły o ponownym przystąpieniu do egzaminu z danego przedmiotu. Terminy egzaminów poprawkowych są zaplanowane na: 21-22 sierpnia br. – część ustna i 21 sierpnia br. – część pisemna.

Do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2018 roku przystąpiło 247 840 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników).

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2018 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego:

- w części ustnej z: języka polskiego i wybranego języka obcego nowożytnego.
- w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego.

Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z nauczanego języka zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej.

Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych – zgodnie z zasadami przeprowadzania egzaminu maturalnego w nowej formule, obowiązującej od 2015 r. – obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Do egzaminu maturalnego w maju 2018 r. przystąpili również absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a w maju 2018 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu.

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu br., będą udostępnione 11 września 2018 r.

materiał: MEN

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 10 (12)

  Arek, w dniu 06-07-2018 12:42:40 napisał:

  Na tym tle, kcyńskie liceum, to obraz nędzy i rozpaczy.Ktoś na to zareaguje ?Co na to dyrekcja ?Jest wogóle ?

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Luks, w dniu 06-07-2018 12:49:19 napisał:

  Jaka była zdawalność matury w Kcyni? Nie wszyscy wiedzą ?

  odpowiedz

  • 5 (7)

  no name, w dniu 08-07-2018 08:29:06 napisał:

  Prawda jest taka, że leży cała oświata w Polsce i p. Zalewska tego nie uzdrowi, chociaż myśli, że jej się uda. Uczniowie od najmłodszych lat nie wiele muszą robić, żeby zdać, zaliczyć itp. Przy większych wymaganiach nauczyciela, wkraczają janusze i grażyny - Rodzice, straszący kuratorium i nauczyciel mięknie. Potem z dzieciaczków wychowywanych przez wspomnianych januszów i grażyny robią się wyżelowane i wyczesane biberki - to chłopcy oraz nadąsane lolitki z gołymi brzuchami i wylakowane od stóp do głów. Jedyna aktywność to przesuwanie palcem smartfona, a szczyt polonistycznego uniesienia w formie pisemnej to: "Dobrze jest mordo", albo inny "Sztosik". Takie pokolenie dostaje się do szkół średnich i tam garuje dalej do matury. I co możemy zrobić? Trzeba przywrócić egzaminy wstępne do szkół średnich i na studia. Matura zaliczona od 50, a nie 30%. To ministerstwa pozwoliły na hodowanie matołów, a to juz najszybsza droga do januszostwa i polaków - cebulaków. A tego się namnożyło ostatnio sporo.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Szczotki do włosów tytanowe Termix
Gimnastyka korekcyjna
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Fotokubek magiczny
29,90PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Masaż leczniczy
Sprawdzanie geometrii kół
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)