Dziś mamy 2 kwietnia 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

24 lutego 2020

Odeszli na zasłużoną emeryturę. Złożono im podziękowania

fot. KPP Nakło nad Notecią

fot. KPP Nakło nad Notecią

Komendanci nakielskiej komendy uroczyście pożegnali trzech policjantów, którzy po wielu latach pracy #w mundurze odchodzą na zasłużoną emeryturę. Spotkanie było okazją do podziękowania za ich dotychczasowe zaangażowanie i wiedzę przekazaną młodszym kolegom.

W nakielskiej komendzie odbyło się pożegnanie odchodzących na emeryturę policjantów. Ze służbą pożegnali się asp. szt. Sławomir Danielewicz – technik kryminalistyki, asp. szt. Robert Sadowski - zastępca dyżurnego nakielskiej jednostki, a wcześniej wieloletni dzielnicowy w Kcyni oraz asp. szt. Dobromir Dutkiewicz, dyżurny z Szubina, wcześniej przez wiele lat pełniący służbę w referacie ruchu drogowego.

Komendant Powiatowy Policji w Nakle nad Notecią mł. insp. Krzysztof Zawołański oraz Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego kom. Zbigniew Sperkowski wręczyli funkcjonariuszom podziękowania za wieloletnią służbę. Przełożeni podziękowali za lata rzetelnej pracy oraz wyrazili nadzieję, że będą im towarzyszyć miłe wspomnienia połączone z satysfakcją płynącą z dotychczasowej kariery w szeregach Policji. Komendanci podziękowali też policjantom za wiedzę i doświadczenie, z których mieli okazję czerpać młodsi służbą koledzy.

Naszym kolegom życzymy powodzenia na zasłużonej emeryturze.

Materiał: podkom. Justyna Andrzejewska - Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Wielkanoc coraz bliżej. Pora zastanowić się nad świątecznym menu

Wielkanocny pasztet w trzech odsłonach Wielkanoc coraz bliżej, więc najwyższa #pora zastanowić się nad świątecznym menu. Uroczyste spotkania w domowym gronie zasługują na szczególną oprawę. Faszerowane jajka to nie wszystko, co powinno znaleźć się na odświętnie udekorowanym stole. Obowiązkowym punktem wielkanocnego jadłospisu, obok efektownych babek i mazurków, są domowe pasztety. Temat wydaje się trudny i pracochłonny? Nie ze wskazówkami szefa kuchni Knorr!

(czytaj więcej)