Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 czerwca 2018

Od 1 października pojedziesz bez dowodu rejestracyjnego

To już oficjalne. Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podpisał komunikat, dzięki któremu #od 1 października kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC.

Od 1 października 2018 roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC nie będzie karana mandatem. Nie będzie więc potrzeby, by się martwić, jeśli wyjedziemy z domu i nagle okaże się, że dokumenty auta zostawiliśmy w domu. Na odejście od karania za brak dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej pozwala przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym - uchwalona przez Sejm w 9 maja 2018r. (Dz.U., poz.957).

Marek Zagórski, minister cyfryzacji podpisał komunikat, który zwolni kierowców z konieczności posiadania przy sobie dokumentów auta. Teraz zostanie on opublikowany i po trzech miesiącach, czyli właśnie od 1 października, zmiana wejdzie w życie.

- Obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia zniknie z prawa. Wierzę, że ułatwi to życie kierowcom - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Kierowcy nie muszą wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) podczas kontroli sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK, a dokładniej w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie. Od dnia 1 października 2018r. w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Najważniejsze pytania

1. Czy muszę wozić ze sobą prawo jazdy?

Prowadzący pojazd nadal musi mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Może również spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).

2. Czy dowód rejestracyjny nie jest już potrzebny?

Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

3. Jakie dane w bazie danych może sprawdzić policjant podczas kontroli?

Organ kontroli ruchu drogowego (np. policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straż miejska), może w Centralnej Ewidencji Pojazdów będącej częścią bazy CEPiK sprawdzić dane dotyczące pojazdu i wydanego dokumentu, w tym również polisy i badania technicznego.

4. Czego z bazy CEPiK może dowiedzieć się obywatel?

W bazie CEPiK można sprawdzić ilość punktów karnych, stan techniczny autobusu (np. przed wycieczką szkolną). Korzystając z usługi „Mój Pojazd” można również sprawdzić wszystkie dane (np. historia pojazdu), jakie na temat naszych samochodów są w bazie CEPiK.

5. Mam samochód zarejestrowany poza granicami Polski. Czy muszę wozić ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu i poświadczenie OC?

Jeśli prowadzisz pojazd, który został zarejestrowany poza Polską to podczas kontroli musisz okazać dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie. Musisz więc wozić je ze sobą.

materiał: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 2 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

    • 12 (12)

    Sama_prawda, w dniu 30-06-2018 13:45:29 napisał:

    A podczas kolizji ktora moze sie kazdemu przytrafic juz sie nie dogadasz bez policji kiedy nie będzie mial ze soba polisy. Mimo wszystko polecam dalej ja wozic.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 5 (11)

    Wiejski włóczykij, w dniu 30-06-2018 14:44:12 napisał:

    W rzeczy samej-wozić trzeba bo kiedy będzie kolizja już nie dogadamy się z drugim uczestniczącym w niej,tylko trzeba będzie wzywać Policję.Ta kiedy uzna że wezwanie było bezzasadne-wlepi nam mandat ;-) Ponadto ten cały minister opowiada bajki,mówiąc wprost kłamie bo ten archaiczny system CEPiK dalej nie działa,jest pełen błędów,zawiesza się i jak to mówią urzędnicy z niego korzystający j-jeszcze na dobre nie zaczął pracować a już ledwo dyszy.Kolejne więc jakieś dziwne obietnice,które nie mają pokrycia ze stanem faktycznym.To jakaś rządowa kolejna propaganda by Polakom żyło się lepiej-?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 2 (6)

    sa54, w dniu 30-06-2018 22:55:45 napisał:

    a za pis-em smród coraz gęstszy........

    odpowiedz

    • 2 (4)

    Liero , w dniu 30-06-2018 23:06:23 napisał:

    A co jeśli auto zostanie skradzione a kradzież nie zgłoszona to w razie kontroli złodziej dalej sobie pojedzie

    odpowiedz

    • 0 (2)

    d, w dniu 01-07-2018 15:03:51 napisał:

    miałem kontrole nie miałem przy sobie dokumentów. Policjant sprawdził wszystko w systemie i nie było żadnego problemu. Nawet mandatu nie dostalem.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    milicjant w stanie spoczynku, w dniu 03-07-2018 09:06:10 napisał:

    Wbijcie sobie do tych pustych głów,że CEPiK nie działa w takim zakresie w jakim powinien a służby mają ograniczony dostęp do wybranych baz danych.Ponadto nie każdy funkcjonariusz ma dostęp do wybranych baz a jedynie do podstawowych.Dyżurny jednostki owszem ciut szerszy.Sprawdzanie w trakcie kontroli drogowej to nie weryfikowanie danych pod kątem lotu w kosmos.Opowiadanie w jakich i w ilu to systemach was nie sprawdzają zachowajcie jako bajkę koszałka opałka dla swoich dzieci na "dobranoc" ;-)

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)