Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

23 listopada 2022

O zmianach klimatu na Przystani. Wykład profesora Rajmunda Przybylaka

fot. Starostwo Powiatowe

fot. Starostwo Powiatowe

W poniedziałek 21 listopada 2022 roku o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej na Przystani Powiat Nakielski odbył się# zorganizowany przez Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, wykład prof. dr. hab. Rajmunda Przybylaka pt. „Współczesne i przyszłe zmiany klimatu globalnego”.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią Elżbieta Bielińska, która przywitała prelegenta i wszystkich obecnych gości, wśród których znalazła się grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią pod opieką nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana.

Profesor Rajmund Przybylak pochodzi z Paterka, jest absolwentem I LO w Nakle nad Notecią. Jest liczącym się w świecie klimatologiem, uczestnikiem wielu konferencji i sympozjów, autorem ok. 400 publikacji. Obecnie jest pracownikiem Katedry Meteorologii i Klimatologii, Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Centrum Badań Zmian Klimatu UMK.

Prof. Rajmund Przybylak w oparciu o swoje badania oraz badania uznanych klimatologów przedstawił kierunki zmian klimatu. Profesor omówił zmiany klimatu w przeszłości, które były powodowane przez czynniki naturalne (np. dopływ promieniowania słonecznego i aktywność wulkaniczna) oraz współczesne zmiany, na które w coraz większym stopniu wpływa działalność człowieka. Zwrócił uwagę, że klimat globalny ociepla się od połowy XIX w., jednak nasilenie tego zjawiska obserwowane jest od połowy lat 70 ubiegłego wieku. Skutkiem ocieplenia jest między innymi redukcja lodu morskiego w Arktyce o połowę w porównaniu do lat 1980 oraz wycofywanie się lodowców. Efektem ocieplającego się oceanu światowego i topnienia lodowców kontynentalnych oraz Antarktydy i Grenlandii jest wzrost poziomu wody w oceanie o ok. 20-25 cm od końca XIX w.

Korzystając z prezentowanych danych można spodziewać się, że do końca tego wieku średnia temperatura globalna wzrośnie o ok. 2-3°C, poziom morza wzrośnie o ok. 50-80 cm, a strefy klimatyczne przesuną się ku wyższym szerokościom geograficznym. Zakłada się także większą częstotliwość występowania pogodowych zjawisk ekstremalnych tj.: susze, fale upałów, ulewne opady, silne wiatry, cyklony tropikalne etc.

Publiczność wysłuchała wykładu z dużym zainteresowaniem, a po jego zakończeniu chętnie zadawała pytania oraz uczestniczyła w dyskusji.

Materiał: Magdalena Stepka

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

magdalena stepka

Oceń artykuł: 5 12

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)