Dziś mamy 22 kwietnia 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

22 października 2018

Nowe projekty unijne w Liceum w Szubinie. Stawiają na międzynarodową współpracę

fot: pow

fot: pow

Dużo się działo w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Wyspiańskiego w Szubinie przez ostatnie dwa lata.

Szkoła realizowała dwa projekty w ramach unijnego programu Erasmus+. Przypomnijmy, że pierwszy z nich dotyczył  nowoczesnych metod nauczania w szkole ( w tym TIK) i skierowany był do nauczycieli, którzy poszerzali swoje kompetencje na kursach zagranicznych w krajach europejskich. Celem projektu było przygotowanie kadry do nauczania metodą projektów międzynarodowych oraz wdrożenie do szkoły zintegrowanego kształcenia przedmiotowo-językowego (CLIL). Drugi projekt polegał na użyciu innowacyjnej metody Flipped Classroom na lekcjach przedmiotów ścisłych i języków obcych. Ta, wciąż nieznana nauczycielom w Polsce metoda, przyniosła wiele ciekawych spostrzeżeń oraz pozwoliła zaangażować uczniów do pracy w bliskim im środowisku technologii komputerowej.

  W czerwcu 2018 roku Liceum zakończyło i podsumowało obydwa projekty, lecz to nie koniec przygody z Erasmusem. W związku z ogromnymi korzyściami, jakie przyniosła praca nad projektami, szkoła postanowiła kontynuować współpracę z zagranicznymi partnerami.

Już w lipcu 2018 roku  rozpoczęto realizację projektu pt. „ Innowacyjne podejście do nauczania i uczenia się w erze cyfryzacji” (sektor Edukacja Szkolna: Akcja 1 „Mobilność kadry”). Polegać on będzie na dalszym doskonaleniu nauczycieli  z zakresu narzędzi internetowych. W lipcu tego roku odbyły się kursy z doskonalenia językowego w Edynburgu i Dublinie oraz metodologicznego w Barcelonie(„Photo and Video in Our Classroom” – kurs z narzędzi internetowych do montażu filmu i obróbki zdjęć). Na kursach nauczyciele naszej szkoły ponownie  mieli okazję podzielić się doświadczeniem zawodowym z nauczycielami z innych krajów europejskich.

  Z początkiem roku szkolnego szkoła rozpoczęła również trzy projekty Akcji 2 Partnerstwa Strategiczne”. Polegają one, jak poprzedni projekt dotyczący odwróconej klasy, na współpracy młodzieży z partnerskich szkół. Uczniowie przez dwa kolejne lata tworzyć będą  materiały dydaktyczne oparte na kodach QR oraz wzbogacać swoją wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego krajów swoich rówieśników ze szkół partnerskich. Oto tematy nowych projektów na lata 2018-2020:

  1. Tajemnica tkwi w QR kodach: szyfry w edukacji
  2. Duma narodowa w europejskim kontekście
  3. Tacy sami czy inni?

   Nowymi partnerami są szkoły z Włoch, Hiszpanii, Węgier, Łotwy, Turcji, Rumunii, Islandii, Macedonii oraz Czech. Młodzież  będzie miała niebywałą okazję odwiedzenia każdego z tych krajów. Pierwsza grupa uczniów uda się do Hiszpanii w lutym 2019 roku, gdzie zapozna się z zabytkami objętymi listą UNESCO w rejonie Walencji. W listopadzie natomiast szkoła gościć będzie nauczycieli z Turcji, Rumunii i Macedonii, którzy szkolić się będą w zakresie tworzenia kodów QR i Aurasmy.

    Na wszystkie projekty szkoła otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej, które wynosi 83 tys. euro. Pieniądze przeznaczone będą głównie na wyjazdy młodzieży do krajów partnerskich oraz  na zakup wyposażenia sal lekcyjnych i pomocy dydaktycznych dla szkoły. Warto podkreślić, że projekty unijne, które realizuje szkoła,  przynoszą nie tylko korzyści finansowe. Wiedza zdobyta przez nauczycieli oraz rozwój umiejętności językowych i społecznych przez uczniów to ogromna wartość dodana działań szkoły.

Oceń artykuł: 13 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Masaż leczniczy
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)