Dziś mamy 24 maja 2018, czwartek, imieniny obchodzą:
14 maja 2018

Noc w muzeum wyjątkowo udana. Najbardziej spodobał się pokaz mody

fot. powierzone

fot. powierzone

Za nami Noc w Muzeum 2018 w Szubinie. W piątek, 11 maja 2018 r. w # Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyło się wydarzenie pt. NIM NASTAŁA WOLNOŚĆ, której tematyka była ukłonem w stronę tych, którzy przez ciemny czas zaborów walczyli o to, by duch polskości w narodzie nie zaginął.

 W pierwszej części spotkania zebrani obejrzeli film  z ubiegłorocznej nocy w muzeum, który dotyczył między innymi pokazu mody Justyny Augustynowicz i Alicji Weichbrodt. Następnie odbyła się prelekcja połączona z degustacją pt. ,,Na pańskim i chłopskim stole - kultura kulinarna na Pałukach w XIX wieku’’ autorstwa Mateusza Ditricha. Głównym punktem spotkania był pokaz ubiorów z XIX i początków XX wieku z kolekcji Małgorzaty Retkowskiej ,,Retro-Pasje’’ w asyście żołnierzy w pruskich mundurach - ale z polskim sercem - Towarzystwo Historyczne Kcynia i GRH Drużyna Szturmowa Bydgoszcz. Stroje prezentowali: Iwona Kubiak, Patrycja Grześko, Magdalena Szmyt, Aleksandra Lis, Natalia Jaroszewska, Patrycja Panek, Patrycja Mikoś, Małgorzata Lewczyńska, Aleksandra Łuczak i Maciej Chłapek.  Spontanicznie na dzień przed pokazem zadecydowano o udziale kilkumiesięcznej Helenki Wośko, która wystąpiła w białym stroju uszytym przez Alicję Weichbrodt.

Pokazowi strojów towarzyszyła na zakończenie narracja autorstwa dyrektor muzeum Kamili Czechowskiej, gdzie była mowa miedzy innymi o kobietach z czasów powstania styczniowego, krynolinach, tiurniurach, sufrażystkach. Występujący w asyście wojska wspaniale odegrali zaplanowane role i dzielili się z gośćmi jabłkami, kanapkami. Widownia, która licznie zebrała się w szubińskim muzeum wspaniale reagowała na pokaz. Na ten dzień muzeum przygotowało także wydruk gazety Dziennik Bydgoski z 11 maja 1918 r., czyli sprzed 100 lat, z którego można było się dowiedzieć, czym żył region w tamtych czasach. Nocy  w muzeum towarzyszyła wystawa ze zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej i depozytów udostępnionych przez Benignę Olszewską i Piotra Adamczewskiego. Na zakończenie, kustosz Kamila Czechowska podziękowała pracownikom Muzeum: Patrycji Banasiak, Iwonie Kruk i Mateuszowi Ditrichowi, oraz wolontariuszom z rady muzeum, Piotrowi Adamczewskiemu i Stanisławowi Wypychowi za pomoc w czasie wydarzenia, a także modelkom i modelowi oraz członkom grup rekonstrukcyjnych w osobach Piotra Dąbrowskiego, Stanisława Dąbrowskiego, Bartosza Szymczaka, Klaudiusza Zdanowskiego, Igora Janowiaka, Arkadiusza Kalińskiego i Przemysława Radzikowskiego oraz stylistce Wiktorii Stępniewskiej.

 W spotkaniu uczestniczyło około 200 osób. Powiat reprezentował starosta Tomasz Miłowski oraz radny powiatowy Ignacy Pogodziński. W spotkaniu uczestniczył także burmistrz Szubina Artur Michalak wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego w Szubinie i radnymi Rady Miejskiej Aliną Kokocińską, Anną Kijowską, Maciejem Rejmentem, Stanisławem Wypychem.

Po zakończeniu spotkania można było zasilić puszki Komitetu Odbudowy Pomnika Powstańców Wielkopolskich w Szubinie. Wolontariuszami były Marlena Posadzy i Mariola Polańska.   

materiał: Kamila Czechowska

Oceń artykuł: 5 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (6)

    Nadia, w dniu 14-05-2018 21:41:18 napisał:

    Fajna sprawa. Oby więcej takich imprez! :)

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Narożniki
MEBLE MŁODZIEŻOWE
ŁÓŻKA
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
MEBLE DZIECIĘCE
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
ŁAZIENKI
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)