Dziś mamy 11 grudnia 2019, środa, imieniny obchodzą:

12 sierpnia 2019

Niższy VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Potrzeba nowelizacji dyrektywy

fot. archiwum

fot. archiwum

Minister finansów Marian Banaś wystąpił do prezydencji fińskiej z wnioskiem o # zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad reformą stawek VAT.

Dla Polski kluczowa jest możliwość obniżenia stawek VAT np. na odzież i obuwie dla dzieci.

Chodzi o wsparcie polityki społecznej państwa, szczególnie polityki prorodzinnej, która stanowi jeden z najważniejszych priorytetów polskiego rządu.

Minister Marian Banaś w piśmie do ministra finansów Republiki Finlandii ponowił prośbę o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącym reformy stawek VAT. Wcześniej minister poruszył tę kwestię w swoim wystąpieniu podczas posiedzenia Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) 9 lipca 2019 r., które dotyczyło priorytetów i programu prac prezydencji fińskiej w Radzie Unii Europejskiej.

Potrzeba nowelizacji dyrektywy VAT

Minister Banaś wskazał, że obecne przepisy w dyrektywie VAT, dotyczące stawek VAT, wymagają nowelizacji, tak aby zapewnić wszystkim państwom członkowskim – w równym stopniu – możliwość stosowania obniżonych stawek VAT.

Minister zaznaczył, że obniżone stawki VAT mogą odgrywać znaczącą rolę w programowaniu polityki społecznej państwa, w tym przede wszystkim polityki prorodzinnej, która stanowi jeden z kluczowych priorytetów naszego rządu.

Tym samym nowelizacja dyrektywy VAT pozwoliłaby na jeszcze głębsze wsparcie polskich rodzin przez umożliwienie stosowania przez Polskę preferencyjnych stawek VAT na odzież i obuwie dla dzieci.

Aktualnie tylko niektóre państwa członkowskie mogą – korzystając z uzyskanego jeszcze przed rozszerzeniem UE w 2004 r. specjalnego odstępstwa – stosować stawki obniżone do tego rodzaju towarów.

materiał: Ministerstwo Finansów

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (7)

  janusz, w dniu 12-08-2019 22:05:31 napisał:

  Z tego co pamiętam, i pamięć mnie nie myli? To Partia Oszustów podniosła ten VAT ? Czy się mylę?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (5)

  tyle, w dniu 12-08-2019 23:06:29 napisał:

  Co z tego, Kodomici nie mogą hejtować to i tamat martwy ;). Niezastanawia to was czytelnicy ;).

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Mig, w dniu 13-08-2019 09:24:59 napisał:

  Pamiętacie jak w 2015 roku krzyczeli że jak dojdą do władzy to obniżą VAT na ubranka dziecięce? Od 2016 czekamy na powrót stawki VAT do 22%, to wyrok TK ale oni maja swoje prawo podobnie jak z KRS. Droga redakcjo zamiast być tubą może zapytacie ministra o 22% VAT, darmowe leki dla seniorów, kwotę wolną 8 tyś. itd

  odpowiedz

  • 0 (4)

  trr, w dniu 13-08-2019 16:10:32 napisał:

  PO podniosło vat na ubranka dla dzieci obniżyło vat na prezerwatywy obniżyło zasiłek pogrzebowy i to było polityka tzw.rodzinna ...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie skuteczności hamowania
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Kwasy...
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Sprawdzanie geometrii kół
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Sprawdzanie geometrii kół
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Sezon grzewczy trwa. Jak ograniczyć wpływ smogu na zdrowie?

Jesienno-zimowe chłody oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć liczba # nieekologicznych „kopciuchów” z roku na rok maleje, nadal w wielu częściach kraju powietrze staje się trujące. Mimo podejmowanych na poziomie rządowym i samorządowym działań antysmogowych, warto samemu zatroszczyć się o jakość tego, czym oddychamy każdego dnia.

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)